Komisja Europejska nabrała wody w usta. Chodzi o protesty we Francji

Zdjęcie ilustracyjne / Olivier Ortelpa [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

  

We Francji trwa fala protestów, a Komisja Europejska milczy w tej sprawie. Dziś okazało się, dlaczego tak się dzieje. Otóż rzecznik Komisji stwierdził, że... nie komentuje ona kwestii egzekwowania prawa czy decyzji sądowych w państwach członkowskich. Niech ktoś przypomni mu, co robią w przypadku Polski...

Od kilku tygodni we Francji organizowane są protesty ruchu "żółtych kamizelek". Presja ze strony osób demonstrujących przeciw rosnącym kosztom utrzymania sprawiła, że prezydent Emmanuel Macron zrezygnował z planowanej podwyżki akcyzy na paliwo i zapowiedział działania mające poprawić sytuację najbiedniejszych obywateli. Podczas protestów dochodziło do starć miedzy demonstrantami i policją.

W grudniu raport na temat protestów opublikowała Amnesty International. Wskazała w nim, że francuska policja użyła wówczas m.in. gumowych kul, granatów z kulkami gumowymi i gazu łzawiącego wobec w większości pokojowo demonstrujących ludzi, którzy nie zagrażali porządkowi publicznemu. Organizacja udokumentowała liczne przypadki nadmiernego użycia siły przez policję, m.in. wobec dziennikarzy i dzieci.

W raporcie Amnesty International apeluje do francuskich władz o powściągliwość w pilnowaniu porządku podczas odbywających się w kraju demonstracji.

"Chociaż utrzymywanie porządku podczas demonstracji jest trudnym zadaniem, a niektórzy demonstranci dopuścili się bezprawnych działań i przemocy, konieczne jest przestrzeganie zarówno prawa francuskiego, jak i międzynarodowych regulacji dotyczących praw człowieka. Policja ma obowiązek utrzymywania porządku publicznego, a czyniąc to, może użyć siły tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne"

- powiedziała cytowana w raporcie Rym Khadhraoui z Amnesty.

Dokument ten przywołuje liczne przykłady działań policji francuskiej, w których zdaniem Amnesty International zastosowała ona niedozwoloną przemoc wobec protestujących. Zbadany przez AI materiał filmowy pokazuje dziennikarza w hełmie, który trafiony został granatem hukowym w plecy, gdy oddalał się od miejsca, w którym znajdowali się policjanci.

O raport pytany był rzecznik Komisji Europejskiej. Co ciekawe, stwierdził, że... nie czytał raportu. Dalej było jeszcze ciekawiej!

"Nie czytałem tego raportu. (...) W każdym takim przypadku, i jest to długa tradycja, Komisja Europejska nie komentuje kwestii egzekwowania prawa czy działań sądowych, które należą do kompetencji krajów członkowskich"

- odpowiedział Margaritis Schinas.

Komisja Europejska nie reaguje na to, co dzieje się we Francji, ale za to... ochoczo zajmuje się polską praworządnością.

Według Komisji, to właśnie w Polsce dzieje się źle, a Francję... właśnie, najlepiej przemilczeć.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Wyższość Rady Państwa PRL nad nową KRS". Pierwsze komentarze po decyzji sędziów SN

/ fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Dzisiaj sędziowie trzech izb Sądu Najwyższego ocenili, że sędziowie wskazani przez znowelizowaną KRS nie są uprawnieni do orzekania. W sieci pojawiło się już wiele komentarzy dotyczących tej decyzji. - Wyższość starej Rady Państwa PRL nad nową KRS - ocenił na Twitterze historyk Sławomir Cenckiewicz.

Sędziowie Sądu Najwyższego zadecydowali, że sędziowie, których wskazała znowelizowana Krajowa Rada Sądownictwa, są nieuprawnieni do orzekania.

- Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu bierze udział osoba wyłoniona na sędziego przez KRS w obecnym składzie - mówiła Pierwsza Prezes SN, Małgorzata Gersdorf.

W sieci pojawiło się już wiele komentarzy po tej decyzji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts