Galeria Portretów Marszałków Sejmu II RP

Marszałek Kuchciński na otwarciu Galerii Marszałków II RP / Kancelaria Sejmu

  

W budynku Sejmu utworzono Galerię Portretów Marszałków z czasów II Rzeczpospolitej. Oglądać można portrety: Wojciecha Trąmpczyńskiego, Macieja Rataja, Ignacego Daszyńskiego, Kazimierza Świtalskiego, Stanisława Cara, Walerego Sławka, Wacława Makowskiego. Z inicjatywy Sejmu RP powstanie również galeria rzeźb, umieszczona tuż przy najstarszym budynku sejmowym. Rzeźby będą przedstawiać Marszałków izby poselskiej z okresu I Rzeczypospolitej m.in. Stanisław Małachowski czy Kazimierz Nestor Sapieha.

Po raz pierwszy w tym miejscu polityka i sztuka są tak blisko siebie, a dzieje Sejmu dwudziestolecia międzywojennego przypominają ci, którzy je bezpośrednio współtworzyli.

Byli to ludzie wybitni. Chcemy o nich pamiętać, tak jak chcemy objąć swoją pamięcią wszystkich parlamentarzystów, którzy zasiadali w Sejmie II RP i tych, którzy reprezentowali władzę ustawodawczą podczas funkcjonowania działalności Polskiego Państwa Podziemnego.

– mówił podczas uroczystości otwarcia galerii marszałek Sejmu Marek Kuchciński, inicjator przedsięwzięcia.

Marta Marchlewska/Kancelaria Sejmu

Każdy portret był przygotowywany przez innego artystę i właśnie oni opowiadają o swoich zmaganiach z tą materią, wyzwaniach warsztatowych, technice malarskiej, ale także odpowiedzialności jaka na nich ciążyła. W szczególnym roku dwóch rocznic, czyli 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej, twórcy portretów podkreślają, że możliwość zaprezentowania prac w Sejmie to wielki honor i zaszczyt. W filmie wystąpili Antoni Cygan, Wieńczysław Pyrzanowski, Łukasz Zedlewski oraz Stanisław Chomiczewski.

https://www.youtube.com/watch?v=8g-sfdDuws8

Bieżąca kadencja Sejmu obfituje w ważne rocznice historyczne – 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej, 100. rocznicę odzyskania Niepodległości czy wreszcie przypadającą wkrótce 100. rocznicę Sejmu Ustawodawczego. Wszystkie projekty zostały zrealizowane dla ich uczczenia.

 

Marta Marchlewska/Kancelaria Sejmu

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sejm.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Zwłaszcza dla szefów małych spółek!

Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Podczas dzisiejszej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach zostaną przedstawione szczegóły zmian dotyczące ZUS. Od kilku dni zapowiadają to politycy PiS. Jak ustalił portal niezalezna.pl, jedną ze zmian będzie zwiększenie progu przychodów, dla których małe spółki płacą 9 proc. CIT.

Na początku września, podczas konwencji programowej w Lublinie szef Prawa i Sprawiedliwości przedstawił "hattrick" wyborczy, który przewiduje m.in. podniesienie pensji minimalnej do 3000 zł na koniec 2020 r., do 4000 zł w 2023 r., podwójną trzynastą emeryturę w 2021 r., równe dopłaty dla rolników.

[polecam:https://niezalezna.pl/285940-sejm-uchwalil-min-obnizke-pit-do-17-proc-na-zmianach-skorzysta-25-milionow-polakow]

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł.

Limit 30-krotności składek na ZUS oznacza, że ktoś to w ciągu roku zarobi więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, nie musi opłacać składek na ZUS. Limit ten wynosi w 2019 r. 11 912 zł brutto miesięcznie, czyli 142,9 tys. zł. rocznie.

Wicepremier Jacek Sasin dopytywany dlaczego PiS chce przeprowadzić tę zmianę odparł, że przede wszystkim dlatego, iż "system, który jest dzisiaj premiuje osoby zarabiające więcej".

"Obciążenia powinny być takie same dla wszystkich" - podkreślił.

To jednak nie koniec zmian, które mają pomóc Polakom. Także tym prowadzącym własny biznes. Temu między innemu tematowi będzie poświęcona dzisiejsza konwencja PiS w Katowicach. Zaprezentowane będą nowe propozycje rządu.

Jak ustalił portal niezalezna.pl ogłoszone zostanie sporo propozycji dla przedsiębiorców.

Także o tym, że próg przychodów, dla których małe spółki płacą 9 proc. CIT będzie zwiększony z 1,2 mln euro do prawie 2 mln euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl