Wybiorą nowego króla. Były władca poślubił Miss Moskwy i... abdykował

Zdjęcie ilustracyjne / youtube.com/print screen/Astro Awani

  

Wybór nowego króla Malezji zaplanowano na 24 stycznia - podała dzisiaj malezyjska agencja prasowa BERNAMA. Dzień wcześniej, po zaledwie dwóch latach zasiadania na tronie, niespodziewanie natychmiastową abdykację ogłosił król Muhammad V.

Jest to pierwszy w historii Malezji przypadek abdykacji króla przed końcem pięcioletniej kadencji. Przyczyn decyzji nie podano.

Strażnik Pieczęci Władcy Syed Danial Syed Ahmad poinformował, że wybierające króla Zgromadzenie Władców zebrało się w poniedziałek i ustaliło na 24 stycznia datę wyboru monarchy. Nowy władca ma zostać zaprzysiężony 31 stycznia.

W Malezji na 5-letnią kadencję wybiera króla 9-osobowe Zgromadzenie Władców, złożone z rządzących stanami sułtanów. Agencja AP zaznacza, że jest to jedyny kraj na świecie z systemem monarchii rotacyjnej, utrzymywany od 1957 roku, gdy Malezja uzyskała niepodległość w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Pogłoski o możliwym ustąpieniu z tronu 49-letniego Muhammada V, sułtana Kelantanu, krążył od kilku tygodni. Według oficjalnych informacji monarcha nie wykonywał swoich obowiązków od listopada ze względu na problemy zdrowotne.

Z kolei media podają, że w listopadzie Muhammad V poślubił byłą Miss Moskwy. Ceremonia miała odbyć się w elitarnej podmoskiewskiej miejscowości Barwicha, gdzie mieszka wielu wysokiej rangi urzędników i oligarchów; nieopodal znajdują się rezydencje prezydenta i premiera Rosji. Malezyjski pałac królewski tych doniesień nie potwierdził.

Muhammad V był jednym z najmłodszych władców Malezji i pasjonatem sportów ekstremalnych.

Według dziennika "New Straits Times" pomiędzy pałacem królewskim a gabinetem premiera Malezji Mahathira Mohamada, który zwyciężył w wyborach w maju 2018 roku, dochodziło do nieporozumień. Przed ogłoszeniem daty wyboru nowego króla szef rządu podkreślał, że liczy, iż dojdzie do tego szybko.

Jak pisze agencja AP, tron może objąć sułtan stanu Pahang, Azlan Shah, który był już królem w latach 1989-1994. Jednak 88-letni obecnie sułtan nie czuje się dobrze i nie wziął udziału w poniedziałkowym spotkaniu Zgromadzenia Władców. Spekuluje się, że rządy może objąć jego syn. Wśród wymienianych przez obserwatorów pretendentów do tronu pojawia się również będący miliarderem 60-letni sułtan Dżohoru Ibrahim Ismail.

Malezja jest federacyjną monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest król, który sprawuje przede wszystkim funkcje reprezentacyjne. W większości muzułmańskiej Malezji monarcha uchodzi za gwaranta zachowania tradycji i czczony jest jako najwyższy przedstawiciel religijny. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Już za tydzień wybory do europarlamentu. Wiemy, kiedy ogłoszone zostaną oficjalne wyniki

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Za tydzień - w niedzielę 26 maja - odbędą się wybory do europarlamentu. - Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze są przygotowane do eurowyborów. Wszystkie obwodowe komisje wyborcze zostały powołane - poinformowała szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Przekazała też, kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów - będzie to wtorek 28 maja.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w przyszłą niedzielę. Polacy wybiorą w nich 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów. Liczba ta została ustalona przy założeniu, że w nowej kadencji w europarlamencie nie będzie już brytyjskich posłów.

Wszystko wskazuje jednak na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim UE. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

Szefowa KBW Magdalena Pietrzak powiedziała, że zarówno Państwowa Komisja Wyborcza, jak i Krajowe Biuro Wyborcze są przygotowane do eurowyborów.

Na bieżąco wykonujemy wszystkie zadania wynikające z kalendarza wyborczego

 - wskazywała.

Także informatyczny system Wsparcia Organów Wyborczych - jak mówiła - pozytywnie przeszedł testy.

Nie mamy obaw, że jest jakiś problem z systemem. System działa i wspomaga organy wyborcze

 - podkreśliła Pietrzak.

Dodała, że nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że system informatyczny zadziała poprawnie, jednak - jak uspokajała - KBW ma przygotowane warianty na różne ewentualności.

Pietrzak przekazała, że przed majowymi eurowyborami nie było problemów z powołaniem składów obwodowych komisji wyborczych. Taki problem wystąpił przed wyborami samorządowymi w 2018 r.

Nie mamy sygnałów o żadnych brakach, raczej odwrotnie - dostajemy informacje, że ktoś nie został wybrany, bo był nadmiar chętnych do komisji. Niestety wszystkich nie można wybrać

 - mówiła.

Przypomniała, że w zgłaszaniu kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych pierwszeństwo mają komitety wyborcze.

W wyborach samorządowych komitety nie zgłaszały ludzi do komisji, teraz komitety w pełni sprawdziły się. W związku z tym, wyborcy, którzy od ostatniej nowelizacji Kodeksu wyborczego mają możliwość bezpośrednio zgłaszać swoją kandydaturę na członka komisji byli wybierani w drugiej kolejności. Tam, gdzie komitety zgłosiły odpowiednią liczbę członków, tam wyborcy nie zostali w ogóle powołani w skład komisji

 - wyjaśniła.

Zdaniem szefowej KBW oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego powinniśmy poznać we wtorek 28 maja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl