Fala krytyki po wynurzeniach Sikorskiego. „Tajemnice państwowe to są tajemnice państwowe”!

Radoslaw Sikorski / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Nie milkną echa po nagłośnieniu niektórych fragmentów książki Radosława Sikorskiego pt. "Polska może być lepsza". W swej publikacji były minister spraw zagranicznych wskazał m.in. gdzie CIA miało swoje centrum przesłuchań, a także opisywał stan wiedzy polskiego rządu podczas wojny w Gruzji. W książce Sikorski wraca też do propozycji rozbioru Ukrainy, którą Putin złożył Donaldowi Tuskowi - propozycja miała paść nie w Moskwie, ale na sopockim molo. Sprawę kontrowersyjnych wynurzeń byłego ministra komentują dziś szeroko media i politycy. - Tajemnice państwowe to są tajemnice państwowe. Dopóki odpowiednie klauzule nie zostaną z tych tajemnic zdjęte, nie powinniśmy o tym mówić - wskazał prezydencki minister, Błażej Spychalski.

Minister Spychalski odnosząc się do sprawy stwierdził, że Sikorski "znany jest z tego, że lubi dzielić się wiedzą, która nie powinna trafiać do przestrzeni publicznej".

"Myślę, że pan minister jednak trochę zagalopował się w tym, co mówi, a to jest jednak niepoważne, bo my jako państwo powinniśmy naprawdę serio traktować wiedzę, która nie powinna trafiać do przestrzeni medialnej"

- ocenił.

"Tajemnice państwowe to są tajemnice państwowe. Dopóki odpowiednie klauzule nie zostaną z tych tajemnic zdjęte, nie powinniśmy o tym mówić i myślę, że pan minister Sikorski powinien sobie z tego zdawać sprawę (...). Jako dyplomata, jako minister - i to wieloletni minister - ma z całą pewnością wiedzę o tym, kiedy można mówić o tym, co miało miejsce, o jakich tajemnicach można mówić w przestrzeni już takiej publicznej"

- dodał Spychalski.

Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o publikację Radosława Sikorskiego w TVP1, ocenił, że były minister ujawniając szereg informacji, "posunął się zbyt daleko".

"Tym bardziej, że jest byłym szefem MSZ i MON"

- wskazał.

Według szefa KPRM, działanie Sikorskiego jest "niezrozumiałe".

"Można je określić tylko w jeden sposób - nieodpowiedzialne z punktu widzenia polskiej racji stanu"

- stwierdził.

Wicepremier Gowin, podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie również odniósł się do treści zamieszczonych w książce Sikorskiego.

"To jest pytanie przede wszystkim do ministra Sikorskiego, czy były szef MSZ powinien ujawniać tego typu fakty - o ile rzeczywiście jest to fakt - zresztą minister Sikorski nie po raz pierwszy przywołuje takie wydarzenie"

- powiedział Gowin.

"Jeśli chcemy uprawiać profesjonalną dyplomację, no to niestety dyplomacja lubi poufność. Raczej trudno się spodziewać żeby ktokolwiek z zagranicznych partnerów Polski chciał traktować ministra Sikorskiego jako poważnego partnera w sytuacji, w której ujawnia on faktyczny bądź domniemany przebieg rozmów, które powinny zachować charakter poufny"

- ocenił wicepremier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polak aresztowany za przemyt

/ stevepb CC0

  

Polak przemycający w samochodzie ponad 10 kilogramów kokainy został aresztowany przez karabinierów w rejonie Bolzano na północy Włoch. Czarnorynkową wartość narkotyków oszacowano na co najmniej 2 miliony euro.

Agencja Ansa poinformowała, że w chwili przejazdu koło punktu kontroli drogowej kierowca przyspieszył zamiast zatrzymać się. Pojazd zatrzymany został przez funkcjonariuszy kilkadziesiąt metrów dalej. Prowadzący samochód tłumaczył, że nie zauważył karabinierów, ci zaś postanowili przeprowadzić kontrolę.

Ich uwagę zwróciło ustawienie jednego z siedzeń. Pod nim ukryta była paczka z narkotykami. Łącznie w aucie karabinierzy znaleźli ponad 10 kilogramów kokainy.

36-letni obywatel Polski nie przedstawił żadnych wyjaśnień. Został aresztowany

- poinformowało dowództwo jednostki z Bolzano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl