Kiedy poznamy program wyborczy PiS? Padają już konkretne zapewnienia!

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Wiemy już, kiedy Prawo i Sprawiedliwość przedstawi propozycje programowe na wybory do Parlamentu Europejskiego i parlamentu polskiego, jakie odbędą się w 2019 roku. Z zapowiedzi Michała Dworczyka i Jacka Sasina wnioskować można, że Polacy usłyszą kolejne konkretne i ciekawe propozycje.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk ogłosił dziś, że na przełomie stycznia i lutego - jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki - PiS przedstawi koleje propozycje programowe w roku wyborczym 2019. Dopytywany, co pojawi się w programie, odpowiedział:

"Ten program będzie, jak zwykle, całościową propozycją dla Polaków".

Dworczyk zaznaczył, że jednym z bardzo istotnych punktów programu będzie nastawienie się i praca na rzecz wzrostu płac i poprawy sytuacji materialnej Polaków.

"To są kwestie, które interesują i dotyczą nas wszystkich. W tym obszarze jest też bardzo dużo zaniedbań - chociaż sytuacja gospodarcza jest dobra, płace poprawiają się"

- powiedział.

Jak dodał, PiS przedstawi też kolejne propozycje, które będą dynamizować rozwój gospodarczy w Polsce.

Słowa Dworczyka potwierdził szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Pytany w radiowej Jedynce, kiedy padną następne konkretne propozycje Prawa i Sprawiedliwości, Sasin powiedział, że bardzo niedługo.

"Ta zapowiedź była bardzo wyraźna, była mowa o przełomie stycznia i lutego. Myślę, że to będzie początek lutego"

- zapowiedział. Dodał, że należy się spodziewać już bardziej skonkretyzowanych propozycji, które PiS będzie chciał realizować po nadchodzących wyborach parlamentarnych.

"My mamy jeszcze pewne obszary spraw zapowiedzianych przez pana premiera Mateusza Morawieckiego w roku ubiegłym, również w czasie kampanii samorządowej, chcemy te wszystkie sprawy zamknąć do najbliższych wyborów. Chociażby w najbliższym czasie będziemy przyjmować ustawę o tzw. emeryturach matczynych"

- wskazał. Jak dodał, propozycja na okres powyborczy ma dążyć do bardzo wyraźnego podniesienia poziomu życia Polaków.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja; Polacy wybiorą w nich 52 eurodeputowanych. Z kolei na jesieni odbędą się wybory do Sejmu i Senatu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Socjaliści stawiają żądania von der Leyen

zdjęcie ilustracyjne / NakNakNak CC0

  

Grupa Socjalistów i Demokratów w PE domaga się od przyszłej przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen wyjaśnień i zmian w strukturze nowej Komisji. Centrolewica grozi, że nie poprze bez nich kolegium.

Przyszła przewodnicząca Komisji spotkała się dziś z konferencją przewodniczących Parlamentu Europejskiego. Od szefowej frakcji S&D Iratxe Garcii usłyszała krytykę m.in. w sprawie pominięcia planu na rzecz zrównoważonych inwestycji w zadaniach dla wiceprzewodniczącego KE ds. europejskiego zielonego ładu Fransa Timmermansa.

- Wyraziłam zaniepokojenie strukturą kolegium komisarzy. Musimy zapewnić, że współpraca między wiceprzewodniczącymi wykonawczymi będzie funkcjonowała w praktyce. Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni kwestią nowego zielonego ładu. Wytyczne polityczne von der Leyen zawierały propozycję planu zrównoważonych inwestycji, ale nie ma ich w liście do Fransa Timmermansa

- podkreśliła Garcia.

Socjaliści i Demokraci chcą gwarancji, że nowa Komisja będzie miała odpowiednie środki na transformację gospodarki od modelu wysokoemisyjnego do bardziej zrównoważonego. Szefowa grupy politycznej S&D wysłała w czwartek list do von der Leyen wskazując na ten i inne problemy.

Jednym z nich, podnoszonym już wcześniej, jest nazewnictwo portfolio i przydział do nich zadań. Garcia oceniła, że czasami teki brzmią bardziej jak slogany niż opisy stanowisk pracy. - Mamy poważny problem z powiązaniem „ochrony europejskiego stylu życia” z migracją i nie zaakceptujemy nazwy w obecnej formie - zapowiedziała przewodnicząca S&D.

Grupa - jak doprecyzowała w liście - nie będzie w stanie poprzeć nowej Komisji, jeśli jej struktura „myląco wiąże koncept ochrony europejskiego stylu życia z migracją i bezpieczeństwem, pozostawiając ważne wartości takie jak praworządność, poszanowanie dla praw człowieka, demokrację, włączenie społeczne i solidarność z boku”.

- Podniosłam również zobowiązanie naszej grupy do zachowania czujności w sprawie obrony praworządności i naszych wartości demokratycznych wewnątrz i na zewnątrz UE. Dopilnujemy, aby Komisja kontynuowała, podobnie jak w ciągu ostatnich pięciu lat, obronę demokracji i praworządności

- oświadczyła Garcia.

Innym z problemów dla centroprawicy w PE jest pominięcie kwestii „Europy socjalnej” w strukturze kolegium. S&D domaga się, by sprawa ta znalazła się w obowiązkach komisarza Nicolasa Schmita, który ma odpowiadać za miejsca pracy. Pominięcie Europy socjalnej, zdaniem Socjalistów, wyśle zły sygnał do obywateli, którzy oczekują, że nowa KE będzie napędzała transformację gospodarczą, cyfrową i ekologiczną.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl