Artur Szpilka poszedł w góry z psem. Konieczna była ewakuacja - WIDEO

Artur Szpilka, / By Przemek Garczarczyk - https://www.youtube.com/watch?v=qQeZuY3eb0w (5:37), CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47045974

  

Bokser Artur Szpilka za nic miał ostrzeżenia GOPR-u i wybrał się w góry ze swoim psem Pumbą. Wyprawa zakończyła się tak, że wraz z pupilem został ewakuowany ze schroniska "Dom Śląski" pod Śnieżką. Akcję... relacjonował na Instagramie.

Szpilka wybrał się w góry ze znajomymi. Zabrał tam też swojego ukochanego czworonoga Pumbę. Przez duże opady śniegu, przed którymi od kilku dni ostrzegają GOPRowcy bokser utknął w schronisku pod "Śnieżką". 

Pięściarza wraz z psem ewakuowali ratownicy. Szpilka uznał za stosowne, by akcję relacjonować... na Instagramie. I nagrał krótkie wideo, na którym wraz z psem ciągnięty jest przez GOPR.

Takiej akcji z Pumbusiem jeszcze nie mieliśmy. Jedziemy z ratownikiem

– mówił Szpilka. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Akcja ratunkowa Pumby ❤️❤️❤️❤️

Post udostępniony przez Artur Szpilka (@artur_szpilka)

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: instagram.com, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zapadł precedensowy wyrok ws. udziału w wyborach

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu nakazał wpisać do rejestru wyborców osobę częściowo ubezwłasnowolnioną, uznając, że pozbawienie jej prawa do głosowania w wyborach narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka, Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami oraz prawo UE.

Sąd wyrokiem, który zapadł dziś, zmienił wcześniejszą decyzję prezydenta miasta Nowego Sącza, decyzją którego częściowo ubezwłasnowolniony mężczyzna został wykreślony z listy wyborców. Tym samym nie mógł oddać głosu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W uzasadnieniu wyroku sąd zwrócił uwagę, że niepełnosprawność nie może ograniczać korzystania z praw wyborczych i uznał, że mechanizm automatycznego pozbawiania praw wyborczych jest wadliwy. Sąd zwrócił także uwagę, że ewentualne wykluczenie z udziału w wyborach powinno być poprzedzone indywidualną oceną sytuacji danej osoby. W ocenie sądu stan zdrowia pokrzywdzonego umożliwia mu oddanie głosu.

Sąd podkreślił także, że polski prawodawca jest niekonsekwentny, ponieważ pozwala osobom ubezwłasnowolnionym wstępować do partii politycznych, lecz zarazem zabrania im głosowania. Zdaniem sądu obecny kształt instytucji ubezwłasnowolnienia nie przystaje do dzisiejszych realiów.

Mecenas Jarosław Jagura, który reprezentował przed sądem w tej sprawie Helsińską Fundację Praw Człowieka, powiedział, że wyrok w tej sprawie jest precedensowy.

"Takiej sprawy dotychczas nie mieliśmy w Polsce. Najpierw osoba poszkodowana samodzielnie pisała pisma do nowosądeckiego ratusza, aby przywrócić go na listę wyborców, jednak prezydent miasta odmówił. Przepisy mówią, że w takiej sytuacji to Sąd Rejonowy rozpoznaje sprawę. Sąd zastosował tu prounijną wykładnię uwzględniając m.in. Konwencję Praw Człowieka"

– powiedział mec. Jagura.

Dodał on, że to precedensowe rozstrzygnięcie nawet w skali europejskiej. Zwrócił także uwagę, że kilka dni temu - 15 kwietnia - Trybunał Konstytucyjny Republiki Federalnej Niemiec uznał, że nie można ograniczać praw osób ubezwłasnowolnionych do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z takiego rozstrzygnięcia. Osoba skarżąca decyzję prezydenta Nowego Sącza nie jest osobą leżącą, obłożnie chorą, bo ten mężczyzna sam w początkowej fazie procesu formułował pisma, co nawet sąd uwzględnił, ogłaszając uzasadnienie wyroku" – wyjaśnił mec. Jagura.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu wyborczego, osoby częściowo ubezwłasnowolnione nie mają praw wyborczych i nie są uwzględniane w rejestrze wyborców.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl