Apel papieża do europejskich przywódców. Chodzi o imigrantów

Papież Franciszek / By Benhur Arcayan - Malacañang Photo Bureau, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37899277

  

Papież Franciszek zaapelował dzisiaj do europejskich przywódców o udzielenie pomocy 49 migrantom, którzy znajdują się od 16 dni na pokładzie dwóch statków organizacji pozarządowych, które stoją na Morzu Śródziemnym. Nie przyjął ich żaden kraj.

Zwracając się do tysięcy wiernych, zgromadzonych w święto Trzech Króli na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież powiedział:

- Od wielu dni 49 osób uratowanych na Morzu Śródziemnym znajduje się na pokładzie dwóch statków NGO w poszukiwaniu bezpiecznego portu, gdzie mogą zejść na ląd.

- Kieruję żarliwy apel do przywódców europejskich o to, aby okazali konkretną solidarność tym osobom

 - dodał Franciszek.

Po tych słowach na placu Świętego Piotra rozległy się brawa.

Statki organizacji pozarządowych Sea Watch3 i Sea Eye od ponad dwóch tygodni stoją na wodach w rejonie Malty i czekają na zgodę na wpłynięcie do jednego z europejskich portów. Wstępną gotowość przyjęcia grupy ludzi wyraziły Niemcy i Holandia, uzależniając to od przyłączenia się do tej operacji także innych państw UE.

Porty we Włoszech są od lata zeszłego roku zamknięte dla wszystkich jednostek organizacji pozarządowych zabierających na swoje pokłady migrantów z dryfujących łodzi. To element zaostrzenia polityki migracyjnej nowego rządu w Rzymie.

Sprawa dwóch statków wywołała poważne podziały we włoskiej koalicji. Wicepremier Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd opowiedział się za przyjęciem pięciu kobiet i siedmiorga dzieci z obu statków. Nie zgadza się na to szef MSW, wicepremier Matteo Salvini z Ligi.

Trwają negocjacje z udziałem KE w sprawie rozwiązania tego kryzysu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Senat wznowił obrady

Senat RP / www.senat.gov.p

  

Po godz. 9 Senat wznowił obrady. Zajmie się m.in. projektami uchwał: w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem ojca Józefa Marii Bocheńskiego; w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła i o ustanowieniu roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej.

Senatorowie zajmą się ponadto ustawami: o ratyfikacji Międzynarodowej konwencji o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i o ratyfikacji Protokołu zmieniającego Konwencję o ochronie osób w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych, sporządzonego w Strasburgu dnia 10 października 2018 r., a także o ratyfikacji Porozumienia ustanawiającego Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa.

Na koniec posiedzenia zaplanowano głosowania nad rozpatrzonymi punktami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl