Najwyższa kasta nie płaci. Pozew sędziów przeciwko Tomaszowi Sakiewiczowi opłacił nieznany przedsiębiorca

Coraz więcej pytań i wątpliwości pojawia się wobec pozwu 38 sędziów, którzy założyli sprawę sądową przeciwko redaktorowi naczelnemu „Gazety Polskiej” Tomaszowi Sakiewiczowi. Nie spodobał się im autoryzowany wywiad tygodnika z premierem Mateuszem Morawieckim i domagają się sprostowania jego treści, jednak nie opłacili swego pozwu, jak przystało na kastę, a nie szarego obywatela.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Sędziowie w listopadzie wnieśli pozew o sprostowanie do Sądu Okręgowego w Warszawie, ale nie opłacili go, tak jak to muszą robić wszyscy "zwykli ludzie", którzy wnoszą sprawę do sądu. Choć było ich 38, a każdy z nich musiałby wyłożyć jedynie po 15 zł - to nie zamierzali wydawać żadnej kasy.

Pieniądze w ich imieniu zostały jednak wpłacone 4 grudnia przed rozprawą sądową. Sprawa jest tym dziwniejsza, że tego samego dnia warszawski sąd okręgowy uznał w zarządzeniu, że to pozew wolny od opłat.

Tajemnicza wpłata 600 zł za jeden pozew pochodzi od przedsiębiorcy Mariusza Puto, prowadzącego swój biznes w podkrakowskiej wsi Będkowice. Jego firma -  Conslog - została założona półtora roku temu. Działa w branży doradztwa w zakresie zarządzania i prowadzenia działalności gospodarczej.

O wyjaśnienie, czy dokonywanie takich wpłat jest prawnie dopuszczalne, spytaliśmy profesjonalnego prawnika.

- Z prawnego punktu widzenia nie ma znaczenia kto dokonuje opłaty sądowej -  czy robi to sam powód, czy ktoś w jego imieniu. Dziwi jednak po pierwsze, że opłata nie została dokonana bezpośrednio przy kierowaniu pozwu, a po drugie, że została dokonana pomimo stwierdzenia przez Sąd, że pozew jest wolny od opłat

 - mówił nam pełnomocnik redaktora naczelnego  „Gazety Polskiej”, mecenas Hubert Kubik.

Pozostaje niejasne, dlaczego sędziowie nie opłacili pozwu z własnej kieszeni, a dokonała tego w ich imieniu osoba postronna.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#pozew #38 sędziów #proces #Tomasz Sakiewicz

Maciej Marosz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo