Spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem MSW Włoch, wicepremierem Matteo Salvinim ma się odbyć 9 stycznia w Warszawie.

„Prezes Jarosław Kaczyński reprezentuje polską partię i w tym kontekście to spotkanie jest uzasadnione i potrzebne. Trzeba omówić kwestie związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego, też omówić stan relacji”

– mówił szef MSZ w porannej rozmowie w RMF FM.

„To jest spotkanie na najwyższym szczeblu. Jeśli prezes Kaczyński przyjmuje polityka, to też świadczy o pewnych specjalnych relacjach, więc tak my to postrzegamy”

- dodał. Czaputowicz dopytywany o doniesienia medialne, że Salvini przyjeżdża po to, aby budować wielki blok konserwatywny w Parlamencie Europejskim, do którego miałby wejść PiS, minister odparł: „myślę, że tu na pewno są pewne dyskusje na temat właśnie pewnej możliwości pewnych sojuszy też po wyborach”.

„Oczywiście tu raczej chodzi o wymienienie opinii na temat możliwych działań wspólnie po wyborach. Termin wyborów do PE jest określony, potem będą tworzone władze UE i ta rozmowa jest potrzebna. Świadczy o tym, że Polska jest tutaj w procesie konsultacji brana bardzo poważnie pod uwagę

- dodał Czaputowicz.

Minister nie komentował jednak, z kim Polska miałaby tworzyć taki blok w PE. „To jest działalność parlamentarna i działalność polityczna, która leży poza przedmiotem zainteresowania MSZ. My się zajmujemy kontaktami z ministrami spraw zagranicznych” – stwierdził.

O planowanym spotkaniu poinformowała w czwartek włoska "La Repubblica". Według gazety celem spotkania jest zainicjowanie sojuszu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.