Prezes PiS spotka się z wicepremierem Włoch. Minister uchyla rąbka tajemnicy

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Spotkanie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim świadczy o pewnych specjalnych relacjach. Prezes Kaczyński reprezentuje polską partię i w tym kontekście to spotkanie jest uzasadnione i potrzebne - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem MSW Włoch, wicepremierem Matteo Salvinim ma się odbyć 9 stycznia w Warszawie.

„Prezes Jarosław Kaczyński reprezentuje polską partię i w tym kontekście to spotkanie jest uzasadnione i potrzebne. Trzeba omówić kwestie związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego, też omówić stan relacji”

– mówił szef MSZ w porannej rozmowie w RMF FM.

„To jest spotkanie na najwyższym szczeblu. Jeśli prezes Kaczyński przyjmuje polityka, to też świadczy o pewnych specjalnych relacjach, więc tak my to postrzegamy”

- dodał. Czaputowicz dopytywany o doniesienia medialne, że Salvini przyjeżdża po to, aby budować wielki blok konserwatywny w Parlamencie Europejskim, do którego miałby wejść PiS, minister odparł: „myślę, że tu na pewno są pewne dyskusje na temat właśnie pewnej możliwości pewnych sojuszy też po wyborach”.

„Oczywiście tu raczej chodzi o wymienienie opinii na temat możliwych działań wspólnie po wyborach. Termin wyborów do PE jest określony, potem będą tworzone władze UE i ta rozmowa jest potrzebna. Świadczy o tym, że Polska jest tutaj w procesie konsultacji brana bardzo poważnie pod uwagę

- dodał Czaputowicz.

Minister nie komentował jednak, z kim Polska miałaby tworzyć taki blok w PE. „To jest działalność parlamentarna i działalność polityczna, która leży poza przedmiotem zainteresowania MSZ. My się zajmujemy kontaktami z ministrami spraw zagranicznych” – stwierdził.

O planowanym spotkaniu poinformowała w czwartek włoska "La Repubblica". Według gazety celem spotkania jest zainicjowanie sojuszu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Australia walczy z pożarami. Wprowadzono stan wyjątkowy

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/NewsSyd

  

W Nowej Południowej Walii, najbardziej zaludnionym stanie Australii, setki szkół zostały zamknięte a ludność wezwano do chronienia się w relatywnie bezpiecznych centrach miast, w oczekiwaniu na wtorkowy atak pożarów podsycanych przez suszę, wysoką temperaturę i silny wiatr.

Władze stanu ogłosiły stan wyjątkowy, który ma trwać przez najbliższy tydzień.

Służbie pożarniczej (Rural Fire Service) udzielono nadzwyczajnych uprawnień. Może ona dysponować dostępnymi środkami i wydawać polecenia innym agendom rządowym.

Dowódca tej służby, komisarz Shane Fitzsimmons, poinformował, że do walki z ponad 50 ogniskami pożarów lasów i zarośli skierowano ponad 3 tys. strażaków. We wtorek sytuacja ma się pogorszyć, bowiem oczekiwane jest zwiększenie siły wiatru.

Najpoważniejsza sytuacja panuje na północnym wschodzie stanu oraz w okolicach największego miasta Australii - Sydney. Zanotowano tam trzy ofiary śmiertelne; kilkaset domów mieszkalnych zostało zniszczonych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl