Jaki mąż, taka żona? Prokuratura rozszerzyła zarzuty partnerce Gawłowskiego

/ Lukasz Szelemiej/Gazeta Polska

  

Prokuratura Krajowa rozszerzyła wczoraj zarzuty postawione żonie posła Stanisława Gawłowskiego, Renacie. Chodzi o przestępstwo prania brudnych pieniędzy w związku z próbą legalizacji fikcyjnego zakupu apartamentu w Chorwacji. Śledczy podejrzewają, że apartament był łapówką, którą przyjął poseł Gawłowski.

Rozszerzenie zarzutów ma związek z postanowieniem Sądu Okręgowego w Szczecinie z końca grudnia. Sąd przychylił się wtedy do zażalenia obrońców Renaty Gawłowskiej i uchylił zabezpieczenie majątkowe wobec niej w wysokości 80 tys. zł na poczet przyszłych kar i kosztów sądowych.

Sąd w uzasadnieniu wskazał na konieczność uzupełnienia zarzutów podejrzanej poprzez dokładne opisanie czynu, z którego miały pochodzić korzyści majątkowe będące przedmiotem przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Oznacza to konieczność wskazania w opisie czynu przypisanego podejrzanej szczegółów łapówki przyjętej przez Stanisława Gawłowskiego

– mówi prok. Małgorzata Zapolnik.

Dlatego w piątek prokurator wezwał Renatę Gawłowską w charakterze podejrzanej, przedstawił rozszerzone zarzuty i ponownie dokonał zabezpieczenia majątkowego na poczet przyszłych kar.

Obrońca rodziny Gawłowskich mec. Rafał Wiechecki zupełnie inaczej przedstawia sprawę, gdy wraz z Renatą Gawłowską opuścił wczoraj budynek prokuratury.

Prokuratura nie chce się przyznać do błędu, nie chce oddać podejrzanej Renacie Gawłowskiej-Listowskiej 80 tys. zł, pomimo że 21 grudnia sąd wydał postanowienie uchylające postanowienie prokuratora. Dziś jest nieznaczna korekta treści zarzutu po to, żeby znowu wydać postanowienie zabezpieczające, by nie zwrócić tych pieniędzy

– ocenia Rafał Wiechecki.

Według Prokuratury Krajowej poseł Gawłowski przyjął apartament w Chorwacji od koszalińskiego biznesmena Bogdana K. Miała to być łapówka w zamian za pomoc w ustawieniu wielomilionowego przetargu w Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych. Jeden z nich opiewał na kwotę 31 mln zł. Chodziło o wykonanie umocnień w dolinie rzeki Parsęty.

Z ustaleń śledczych wynika, że firma Bogdana K. przy wykonywaniu tego kontraktu wystawiła faktury na 16 mln zł za prace, które nie zostały wykonane. W akcie notarialnym jako właściciele chorwackiego apartamentu zostali wpisani teściowie pasierba Gawłowskiego. W rzeczywistości nigdy nie byli na chorwackiej wyspie Brač, gdzie nieruchomość została zakupiona.

CBA zabezpieczyło natomiast akt notarialny apartamentu w koszalińskim mieszkaniu Gawłowskiego.

Więcej w weekendowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Rosja: utrzymano wyrok ws. Polaka

Zdjęcie ilustracyjne / apreklama

  

Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy wyrok dla obywatela RP, oskarżonego o szpiegostwo i skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Służby prasowe FSB poinformowały, że apelację Sąd Najwyższy rozpatrzył 12 września i uznał, że wyrok 14 lat pozbawienia wolności jest zgodny z prawem i uzasadniony.

[polecam:https://niezalezna.pl/277147-polak-skazany-w-rosji-na-14-lat-kolonii-karnej-polskie-msz-pomaga-mezczyznie-i-jego-rodzinie]

Wyrok zapadł 25 czerwca przed sądem w Moskwie. Według informacji mediów rosyjskich Polaka uznano za winnego usiłowania pozyskania tajnych części uzbrojenia - zestawu rakietowego S-300. Komunikat FSB głosił, że w toku śledztwa ustalono, iż zatrzymany "działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ sprawie nadano status tajności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl