Wiceszef MSZ przyłapany na kłamstwie! Czy Cichocki dotrzyma słowa i poda się do dymisji?

na zdjęciu red. Katarzyna Gójska i wiceszef MSZ Bartosz Cichocki / Telewizja Republika

  

Nie milkną echa ostrej wymiany zdań, do której doszło na antenie Telewizji Republika między red. Katarzyną Gójską a wiceministrem spraw zagranicznych Bartoszem Cichockim. Po tym, jak MSZ zobowiązany trybem dostępu do informacji publicznej musiał ujawnić treść pisma przesłanego do dziennikarzy TVP, nie ma już najmniejszych wątpliwości, że Cichocki kłamał. Specjalnie dla naszych czytelników publikujemy pełną treść skandalicznego pisma zawierającego zarzuty Federacji Rosyjskiej wobec polskich dziennikarzy i stwierdzającego, że popełnili oni „czyn karalny”.

Na łamach portalu niezalezna.pl informowaliśmy już, że Telewizja Polska otrzymała od polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych skandaliczne pismo zawierające zarzuty Federacji Rosyjskiej wobec polskich dziennikarzy. Pojawia się tam stwierdzenie, że popełnili oni „czyn karalny”. Chodzi o program „Minęła 20” na antenie TVP Info, a konkretnie grafikę, jaką wykorzystano podczas emisji - czyli plakat Wojciecha Korkucia „Achtung Russia”.

To właśnie w trakcie dyskusji o treści pisma na antenie Telewizji Republika doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy red. Katarzyną Gójską, a wiceministrem spraw zagranicznych. Prowadząca program „W punkt” zapytała wiceszefa polskiej dyplomacji Bartosza Cichockiego o to pismo. 

Cichocki minął się z prawdą, utrzymując, że to on podpisał pismo wysłane z MSZ do TVP. W związku z wystąpieniem do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w trybie dostępu do informacji publicznej resort ujawnił oryginalne, odręcznie podpisane pismo, na którym - wbrew temu, co mówił Cichocki - nie ma jego podpisu.

W czasie rozmowy z redaktor Katarzyną Gójską wiceminister Cichocki twierdził:

To było moje pismo. Pamiętam ten podpis. Biorę odpowiedzialność za to pismo na siebie. Może wyszło jakieś jeszcze. Nie przekazaliśmy żadnych gróźb. Przekazaliśmy tylko informację, że strona rosyjska zaprotestowała wobec tego plakatu .
 

 
Trzeba przyznać, że choć wiceszef polskiej dyplomacji został przyłapany na kłamstwie, nie jest to najważniejszy i najbardziej skandaliczny wątek całej sprawy. Prawdą okazało się bowiem, że polski MSZ w piśmie do polskich mediów wprost stwierdził, iż dziennikarze popełnili czyn karalny, zamieszczając grafikę Wojciecha Korkucia. W dodatku MSZ - zamiast po prostu "przekierować" do TVP notę Rosjan (a najlepiej odpowiedzieć im tak, jak oni nam ws. wraku Tu-154) - wcielił się w rolę posłańca Kremla, gorliwie streścił zarzuty Moskwy, a ambasadę Rosji nazwał po prostu „ambasadą”, jakby chodziło o instytucję państwa polskiego.

Czy w świetle powyższych ustaleń wiceminister Cichocki poda się do dymisji? Przypomnijmy, że sam zapowiadał taki scenariusz na antenie Telewizji Republika.

W rozmowie z portalem niezalezna.pl red. Katarzyna Gójska skomentowała najnowsze doniesienia w tej sprawie.

To dobrze, że MSZ szanuje prawo obywateli do informacji. Szkoda tylko, że trzeba było do wyegzekwowania tego prawa użyć argumentu rozpoczęcia drogi sądowej. Sprawa podpisu jest już oczywista. To nie minister Cichocki podpisał pismo, a jego podwładny. Ale to nadzorujący ponosi odpowiedzialność za działania swoich urzędników i dlatego to on jako zwierzchnik dyrektora departamentu wschodniego, został zaproszony do programu. Kłamstwo Cichockiego - zupełnie bezsensowne - pokazuje z kim mamy do czynienia - z człowiekiem aroganckim, pogardliwie nastawionym do opinii publicznej, nie rozumiejącym czym jest wolność słowa. Jednak w tej sprawie najbardziej skandaliczna jest treść pisma, które sprawia wrażenie przekopiowanej groźby urzędników Putina. I tu pojawia się pytanie - jakie poglądy na relacje polsko rosyjskie ma pan Cichocki skoro tak poddańczo traktuje pohukiwania Kremla?
- mówi redaktor Katarzyna Gójska.

Więcej o Bartoszu Cichockim i jego wychwalaniu polityki Tuska wobec Rosji w artykule Grzegorza Wierzchołowskiego, który ukazał się w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska” dostępnym w sprzedaży od 2 stycznia.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ofiarami obywatele kilkunastu państw

/ Republika

  

Wśród ofiar śmiertelnych niedzielnych ataków na Sri Lance, w których zginęło 290 osób, a ok. 500 zostało rannych, są obywatele kilkunastu krajów, m.in. USA, W. Brytanii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Australii, Indii, Turcji. Większość ofiar to Lankijczycy.

Według władz Sri Lanki w atakach zginęło 39 cudzoziemców, a 28 zostało rannych.

Władze Wielkiej Brytanii wiedzą o ośmiu zabitych obywatelach tego państwa. Wśród ofiar jest Brytyjka wraz synem i córką, którzy zginęli, kiedy jedli śniadanie w hotelu Shangri-La. Sri Lanka to popularne miejsce spędzania wakacji wśród Brytyjczyków.

W atakach zginęło troje dzieci 46-letniego Andersa Holcha Povlsena - duńskiego biznesmena, uznawanego za najbogatszego człowieka kraju. Szwedzka gazeta "Aftonbladet" podała, że Povlsen wraz z małżonką i czwórką dzieci spędzał wakacje na Sri Lance. MSZ Danii potwierdziło, że w atakach zginęło trzech jej obywateli.

W atakach zginęło dwóch obywateli Hiszpanii - w wieku 31 i 32 lat. Para była na wakacjach na Sri Lance. Poinformował o tym agencję EFE burmistrz miejscowości Pontecesures w północnej Hiszpanii. Hiszpańskie MSZ potwierdziło, że zginęło dwóch jej obywateli.

Premier Australii Scott Morrison poinformował, że zginęło dwóch australijskich obywateli, a dwóch zostało rannych. Zabici to członkowie tej samej rodziny.

Również USA potwierdziły, że w wybuchach zginęło "kilku" jej obywateli. Wśród zabitych jest Dieter Kowalski, który przybył na Sri Lankę w celach zawodowych. Mężczyzna zginął zaraz po przybyciu do hotelu.

Wśród ofiar jest pięciu przedstawicieli indyjskiej partii politycznej, Janata Dal Secular - poinformował przedstawiciel rządu. Dwóch członków grupy, która udała się na Sri Lankę w czasie przerwy w trwających w Indiach wyborach, uznaje się za zaginionych. Ofiary przebywały w hotelu Shangri-La w stołecznym Kolombo. Zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w hotelu, kiedy goście zgromadzili się na śniadaniu. Według indyjskich władz w atakach zginęło siedmiu lub ośmiu obywateli tego kraju.

Zginęło też dwóch Turków - podała agencja Anatolia. Wśród ofiar są też obywatele Holandii, Bangladeszu i Arabii Saudyjskiej - informują agencje. Zginął też Portugalczyk, który na Sri Lance spędzał miesiąc miodowy z żoną. Chińskie media państwowe informują o dwóch obywatelach Chin, którzy zginęli w wybuchach. Również Japonia potwierdziła, że wśród ofiar śmiertelnych są jej obywatele.

Wśród ofiar zidentyfikowano m.in. znaną lankijską szefową kuchni Shantha Mayadunne wraz z córką. Kilka minut przed atakiem córka zamieściła w internecie zdjęcie ze śniadania w hotelu Shangri-La.

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Policja poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu w związku z zamachami 24 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl