Próbna matura odwołana. Powód - protest nauczycieli

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Z powodu protestu nauczycieli zaplanowana na dziś próbna matura z języka polskiego w poznańskim liceum św. Marii Magdaleny została odwołana. Nie odbędą się też zaplanowane na styczeń egzaminy z innych przedmiotów.

Dziś rano ponad 180 uczniów liceum św. Marii Magdaleny miało przystąpić do próbnej matury z języka polskiego. Tuż przed rozpoczęciem egzaminu zostali poinformowani o proteście nauczycieli w związku z sytuacją finansową w polskiej oświacie. Protest ma polegać na powstrzymaniu się przez nauczycieli od przeprowadzania matury próbnej w dotychczasowej formie. Odwołane zostały też zaplanowane na najbliższe dni egzaminy z innych przedmiotów.

"Uczniowie zostali poinformowani, że w kolejnych dniach na ich ręce będą przekazywane arkusze próbnej matury z wszystkich wcześniej zaplanowanych przedmiotów, które zostaną wykorzystane przez uczniów i nauczycieli w uzgodnionej przez siebie formie"

– poinformowała w komunikacie dyrekcja szkoły.

Rada pedagogiczna liceum w specjalnej uchwale uznała, że tylko radykalne kroki mogą zwrócić uwagę władz państwowych na trudną sytuację finansową nauczycieli.

"Drodzy maturzyści (...). Rozumiemy, że możecie poczuć się rozczarowani czy oszukani. Przepraszamy, że być może w ten sposób zawiedliśmy Wasze zaufanie. Jednak naszym zdaniem tylko radykalne kroki będą czytelnym sygnałem dla władz państwowych, oświatowych i społeczeństwa naszego miasta, że nie zgadzamy się na zbyt niskie nakłady na oświatę w Polsce, w tym także na zarobki nauczycieli nieadekwatne do wyznaczanych nam zadań"

– napisano w uchwale rady.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Zmiany w Filipinach i Tajlandii w związku z epidemią

/ pixabay.com

  

Tajlandzka prowincja Phuket od dzisiaj nie wpuszcza przyjezdnych i zapowiada zakaz lotów, by ograniczyć zakażenia Covid-19. Władze Filipin planują otwarcie centrów kwarantanny w obiektach sportowych, szkołach i kościołach.

Prowincja Phuket, na którą składa się m.in. popularna wśród turystów wyspa o tej samej nazwie, zamknęła w poniedziałek granice morskie i lądowe. Jak poinformował gubernator prowincji Phakaphong Tavipatana, od 10 kwietnia ma zostać zamknięta także przestrzeń powietrzna nad tą częścią kraju. Ograniczenia mają obowiązywać do końca kwietnia.

Władze prowincji twierdzą, że stała się ona celem turystów zmuszonych do pozostania w Tajlandii po anulowaniu ich lotów powrotnych i obawiają się, że może to wpłynąć na rozprzestrzenienie się tam zachorowań na Covid-19.

Według tajlandzkiego ministerstwa zdrowia w Phuket zidentyfikowano dotąd 49 zakażeń nowym koronawirusem, co czyni z prowincji drugie po Bangkoku największe ognisko zachorowań w kraju. Decyzja o blokadzie uderzy jednak w miejscowych. Według Banku Tajlandii 56 proc. wszystkich zatrudnionych w regionie pracuje w turystyce albo branżach z nią związanych.

W całej Tajlandii od czwartku obowiązuje stan wyjątkowy. Zakazane są zgromadzenia publiczne, a kraju nie mogą odwiedzać cudzoziemcy. Nieczynnych jest wiele firm, a rząd odradza podróże między prowincjami.

Dziś Tajlandia potwierdziła 136 nowych zachorowań na Covid-19 i dwa nowe zgony. Podnosi to liczbę zarejestrowanych chorych do 1524, zaś zgonów – do dziewięciu.

Filipiny zamienią szpitale wojskowe, obiekty sportowe, szkoły oraz kościoły w tymczasowe centra kwarantanny

– poinformował szef resortu zdrowia Francisco Duque III.

Duque dodał, że na temat przekształcania kościołów w miejsca izolacji porozmawia z biskupem pomocniczym Manili Broderickiem Pabillo.

17 marca władze Filipin umieściły całą, największą w kraju i zamieszkałą przez połowę ludności wyspę Luzon pod rygorystyczną kwarantanną. Do poniedziałku na Filipinach potwierdzono 1546 zakażeń nowym koronawirusem i 78 zgonów. Ponad 40 pacjentów z Covid-19 wróciło do zdrowia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts