„Lepsi” i „gorsi” członkowie Unii..? Brytyjski dziennik przyznaje to wprost, wskazując na trzy państwa

Bruksela Siedziba Komisji Europejskiej / Fot Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Brytyjski dziennik "Financial Times" ubolewa nad stanem demokracji liberalnej i praworządności w niektórych krajach Unii Europejskiej. Zdaniem gazety "na ironię zakrawa", że to właśnie Rumunia przejmuje pieczę nad unijną agendą, która obejmuje procedury z art. 7 traktatu unijnego wszczęte wobec Polski i Węgier z powodu ryzyka zagrożenia praworządności. W dzisiejszym artykule redakcyjnym "FT" apeluje o stworzenie systemu kar, a szczególnie powiązanie wypłaty środków z funduszu spójności z przestrzeganiem praworządności i podstawowych zasad UE.

Nie po raz pierwszy na straży unijnych wartości stanęło państwo, w którym są one osłabiane - w 2011 roku przewodnictwo w Radzie UE przejęły Węgry, gdzie "zaledwie kilka dni wcześniej narodowo-populistyczny rząd Viktora Orbana przyjął prawo zagrażające wolności prasy" - zauważa brytyjski dziennik w dzisiejszym artykule redakcyjnym.

Osiem lat później Orban nie tylko jest nadal u władzy, ale też "spełniło się wiele najgorszych obaw partnerów Węgier co do pluralizmu mediów, zabezpieczeń demokratycznych i praworządności". Podobne problemy rozprzestrzeniły się na Polskę i Rumunię - podkreśla "FT".

Gazeta zaznacza, że do regresu rumuńskiej demokracji doszło mimo unijnego nadzoru nad prowadzoną przez Bukareszt walką z korupcją i reformami sądownictwa.

"Przez lata wydawało się, że sprawy posuwają się do przodu (...), jednak rząd Partii Socjaldemokratycznej (PSD) od (objęcia władzy w) 2016 roku osłabił antykorupcyjne mechanizmy i instytucje (...). Nie powstrzymały (go) nawet protesty Rumunów i starania prezydenta Klausa Iohannisa"

- pisze "FT".

Zdaniem dziennika "na ironię zakrawa", że to właśnie Rumunia przejmuje pieczę nad unijną agendą, która obejmuje procedury z art. 7 traktatu unijnego wszczęte wobec Polski i Węgier z powodu ryzyka zagrożenia praworządności. Tym wyraźniej - podkreśla "FT" - widać potrzebę zreformowania sposobu, w jaki Wspólnota radzi sobie ze sprawami związanymi z naruszaniem zasad rządów prawa.

Według gazety UE powinna poddawać kraje członkowskie corocznemu przeglądowi pod kątem przestrzegania niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, demokracji i praw człowieka. Procedura ta miałaby obejmować wszystkie kraje unijne, co wytrąciłoby z ręki nowszym członkom Wspólnoty argument o stosowaniu przez Brukselę podwójnych standardów.

Za nową procedurą powinien zdaniem "FT" pójść bardziej elastyczny system kar, a szczególnie powiązanie wypłaty środków z funduszu spójności z przestrzeganiem praworządności i podstawowych zasad UE - "pod warunkiem, że da się to przeprowadzić w sposób uczciwy i zgodny z unijnymi traktatami".

Prawdopodobne przesunięcie europejskiej polityki na prawo po majowych wyborach do europarlamentu, zdaniem gazety nie ułatwi tej reformy.

"Jeśli chroniony ma być charakter UE jako organizacji zbudowanej na zasadach demokracji liberalnej, zmiany te staną się tym pilniejsze"

- konkluduje "Financial Times".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co warto wiedzieć o Memorial Day? Waszyngton - miejsce, które trzeba odwiedzić!

/ fot. Małgorzata Schulz/niezalezna.pl

  

W nadchodzący poniedziałek cała Ameryka będzie obchodzić (Memorial Day), święto upamiętniające tych, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej. To długi weekend, podczas którego warto odwiedzić miejsca takie, jak Waszyngton. Zwiedzanie stolicy USA położonej pomiędzy stanami Maryland i Wirginia, to niewątpliwie najlepsza lekcja historii.

Główną atrakcją turystyczną Waszyngtonu obok Białego Domu, Biblioteki Kongresu, kompleksu muzeów Smithsonian jest Kapitol.

Amerykański parlament jest położony na wzgórzu Kapitol i otoczony malowniczym parkiem. Tutaj często odbywają się koncerty, wystawy oraz uroczystości z okazji obchodów świąt państwowych.

Jak podają rządowe statystki do stolicy USA rocznie przybywa około 19 milionów turystów, którzy wydają tam przynajmniej 7 bilionów dolarów. Jest to znaczący zastrzyk w budżecie miasta i pozwala władzom na utrzymanie niższych podatków w Dystrykcie Kolumbia.

Do stolicy przybywają liczne wycieczki szkolne aby tutaj uczyć dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz średnich jak w stanach działa proces legislacyjny.

W kolejce do zwiedzania Kapitolu nieraz trzeba czekać nawet kilka godzin. Można zarejestrować się przez internet aby uniknąć kolejek. Parlament USA otwarty jest dla zwiedzających od godziny 8:30 rano do 16:30.

Waszyngton to miejsce skrajnych warunków klimatycznych, ostrych zim kiedy to temperatura spada nawet do minus 15 stopni Celsjusza i upalnych letnich miesięcy kiedy temperatury dochodzą do 38 stopni Celsjusza. W lutym siedziba kongresu była zamknięta z powodu śnieżycy przez 4 dni.
Temu regionowi nie obce są tornada. Trzy dni temu ewakuowano pracowników kongresu z powodu zagrożenia nadchodzącym tornadem, które przeszło obok Kapitolu.

Jednak statystyki pokazują, że nawet ekstremalne warunki pogodowe nie odstraszają turystów.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl