Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, którego wnioskodawcą było Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt 31 grudnia 2018 roku został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Proponowane zmiany zakładały m.in. zastąpienie definicji "członka rodziny" poprzez wprowadzenie "osoby doznającej przemocy domowej" oraz "sprawcy przemocy domowej". Z projektu wynikało, że sprawcą przemocy domowej nie jest osoba, która jednorazowo dopuściła się przemocy.

Premier zdecydował, że projekt ustawy wróci do wnioskodawców w celu wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów.

Głos na Twitterze zabrała poseł Joanna Scheuring-Wielgus.

„To Pan Morawiecki nie wiedział, że taki gniot (zresztą nie pierwszy) wychodzi z Pana Rządu? Pan jest dzbanem czy premierem RP? Powiedzieć wstyd to mało" – napisała.

„Dzban” został wybrany na Młodzieżowe Słowo Roku 2018. „Dzban” w slangu młodzieżowym oznacza pejoratywne określenie osoby głupiej lub niezdarnej, w dużym stopniu jest synonimem "idioty".

Obrażający szefa rządu wpis spotkał się z reakcją poseł Prawa i Sprawiedliwości, prof. Krystyny Pawłowicz. Zapowiedziała zgłoszenie go do sejmowej Komisji Etyki.

To chamstwo lewackie zgłoszę do sejmowej Komisji Etyki

– napisała Krystyna Pawłowicz.

Na Twitterze wywiązała się dyskusja. Poseł Jan Mosiński pisząc o nieznajomości procesu legislacyjnego dodał, że „czas na naukę, a nie chamskie pohukiwania”.

Poseł Scheuring-Wielgus przypomniano również, że jest przewodniczącą zespołu parlamentarnego ds. przeciwdziałania mowie nienawiści.

Posłanka z Teraz! próbowała się tłumaczyć.

To życzę dużo siły w Nowym Roku. Słowo "dzban" to młodzieżowe słowo roku 2018. Nie jest nienawistne. Oznacza kogoś, kto nie ogarnia. A pan premier ewidentnie nie ogarnia – napisała.

I przypomniano jej pewną scenkę z Sejmu RP.