Bufonada „nadzwyczajnej kasty”. Dalsze kontrowersje wokół zwolnienia z opłat

Sąd Najwyższy / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jan Przemyłski

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portali Niezależna.pl, gdzie prowadzi program „Rozmowa niezależna”.

Kontakt z autorem

  

Sędziowie, którzy pozwali „Gazetę Polską”, domagając się sprostowania autoryzowanego wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim zostali zwolnieni z opłat za proces. Według Bartłomieja Przymusińskiego, rzecznika Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” mogło się tak stać na podstawie ustawy o obronie dobrego imienia Polski. Eksperci od prawa wskazują jednak, że jest to – delikatnie mówiąc – zaskakująca decyzja.

Jak już informowaliśmy na łamach naszych mediów, 28 grudnia 2017 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces przeciwko „Gazecie Polskiej” z powództwa grupy krakowskich sędziów.

Domagają się oni sprostowania przez tygodnik autoryzowanego wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim. Dziennikarze portalu Niezależna.pl ustalili, że sędziowie, którzy wytoczyli proces, zostali zwolnieni z opłat za niego.

„Strona powodowa przy wnoszeniu pozwu opłaciła 600 zł tytułem opłaty sądowej od pozwu w dniu 04.12.2018 r. i w dniu 05.12.2018 r. opłata ta została zaksięgowana przez Sąd. Opłata ta nie została zwrócona i znajduje się na rachunku Sądu. W dniu 04.12.2018 r. zarządzeniem sędziego referenta ustalono, że sprawa ta jest wolna od opłat”

– napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej warszawskiego sądu okręgowego.

Jest jednak pewna nieścisłość w tej informacji, gdyż według akt pozew do sądu wpłynął 28 listopada 2018 r., a opłatę uiszczono 4 grudnia 2018 r., a więc nie była ona uregulowana „przy wnoszeniu pozwu”, jak to napisano w komunikacie.

O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy mec. Huberta Kubika reprezentującego „GP” w tej sprawie.

Według stanu na dzień 11 grudnia 2018 r. w aktach nie znajdowało się żadne potwierdzenie dokonania opłaty sądowej. Także w samym pozwie nie było mowy o dokonaniu opłaty sądowej. Jednocześnie, zarządzeniem z dnia 4 grudnia 2018 r. sąd rozpoznający sprawę stwierdził, że jest ona wolna od opłat. Na rozprawie powodowie oświadczyli, że dokonali opłaty, nam jednak nic na ten temat nie wiadomo, będziemy to weryfikowali w aktach sprawy. Nawet jeśli powodowie uiścili opłatę, to musieli to zrobić na późniejszym etapie, nie w dacie wnoszenia pozwu i fakt ten najprawdopodobniej nie został odnotowany w aktach sprawy

– powiedział „Codziennej” mec. Kubik.

Dodał również, że kwestia opłaty sądowej w tej sprawie odstaje od normy.

– Brak było opłaty w dacie pozwu, sąd zwolnił powodów od opłaty, która finalnie później i tak została podobno uiszczona. Natomiast na pytanie, czy to jest normalna praktyka, odpowiem, że zdecydowanie to nie jest standardowa sytuacja. Powodowie powinni wpłacić 600 zł, jeśli tego nie zrobili, to sąd powinien wezwać ich do uregulowania należności. Tutaj takiego działania nie było – powiedział nam mec. Hubert Kubik.

O kwestię zwolnienia z opłat sądowych sędziów z Krakowa spytaliśmy również Bartłomieja Przymusińskiego, rzecznika Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Na stronie internetowej warszawskiego sądu okręgowego znajduje się komunikat, w którym poinformowano, że powodowie wnieśli opłatę za proces w wysokości 600 zł. Napisano również, że ta sprawa jest wolna od opłat. Być może sąd uznał, że jest to proces o ochronę dobrego imienia RP, a takowe nie podlegają opłatom. Jednak to są tylko moje przypuszczenia, gdyż sąd jeszcze nie uzasadnił swojej decyzji

– twierdzi Przymusiński.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"


 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spowolnienie gospodarcze w Niemczech trwa. Obniżono prognozę wzrostu na 2020 rok

/ Zdjecie ilustracyjne/Bundestag / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Rząd Niemiec obniżył w czwartek prognozę wzrostu gospodarczego na 2020 rok - tłumaczył minister gospodarki Peter Altmaier. Wskazał, że to „konsekwencja gorszej koniunktury w światowym handlu”.

Zgodnie ze skorygowanymi przewidywaniami w nadchodzącym roku niemieckie PKB ma być większe w porównaniu do 2019 roku o 1 proc. W kwietniu ministerstwo gospodarki liczyło jeszcze, że wzrost wyniesie 1,5 proc. 

Spowolnienie wynika z gorszej koniunktury na światowych rynkach, co uzależniony od eksportu niemiecki przemysł odczuwa szczególnie dotkliwie. Również niepewność co do warunków brexitu sprawia, że inwestycje w kluczowych branżach, takich jak samochodowa, chemiczna i budowy maszyn, zostały wyhamowane

 - mówił w czwartek Altmaier.

Prognoza wzrostu na bieżący rok pozostała bez zmian na poziomie 0,5 proc. PKB. W 2018 roku niemiecka gospodarka urosła o 1,4 proc. Altmaier podkreślił, że popyt wewnętrzny jest wciąż na tym samym, wysokim poziomie. 

Zatrudnienie i płace rosną, a sektor budowlany cieszy się z wysokiej koniunktury. Dzięki ulgom podatkowym w kieszeniach pracowników zostaje więcej zarobionych pieniędzy, zatem kryzys Niemcom nie grozi

- uważa Altmaier.

W drugim kwartale 2019 roku PKB Niemiec zmniejszył się w porównaniu z pierwszym kwartałem o 0,1 proc. W pierwszych trzech miesiącach br. Niemcy zanotowały jeszcze nieznaczny wzrost, wynoszący 0,4 proc. PKB. W połowie września cztery niemieckie instytuty badań nad gospodarką ogłosiły prognozy dotyczące PKB, według których również w trzecim kwartale br. Niemcy znajdą się na minusie.

Ekonomiści mówią o tzw. technicznej recesji, jeśli spadki trwają dwa kwartały z rzędu.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl