Portugalski dziennik obala mit o „polskiej ksenofobii”. I przypomina naszą historię

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Artur Nowacki/CC BY-SA 2.0

  

Co jakiś czas zachodnie media i politycy podnoszą kwestię rzekomej polskiej ksenofobii, która ich zdaniem stoi na przeszkodzie przyjmowaniu przez nasz kraj tzw. uchodźców. Chcąc uwiarygodnić swoje tezy wyolbrzymiają i nagłaśniają incydentalne, zwykle chuligańskie wydarzenia w Polsce, nie dostrzegając jednocześnie potężnej fali antysemityzmu i zrozumiałej skądinąd niechęci do muzułmańskich imigrantów. Tymczasem portugalski dziennik “Diario de Noticias” opublikował dzisiaj reportaż z Białostocczyzny, w którym przedstawił życie mieszkających w tym rejonie Polski Tatarów, wskazując, że od sześciu wieków jest w niej miejsce dla wyznawców Islamu.

Uważany za jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników “Diario de Noticias” zrelacjonował codzienne życie mniejszości tatarskiej zamieszkującej okolice Białegostoku. W tekście pt. “Tatarzy: ci muzułmanie są Polakami od 600 lat” autorka przypomniała też o historii obecności najstarszych wyznawców islamu w Polsce.

Wysłanniczka “Diario de Noticias” odwiedziła m.in. meczet w Kruszynianach, tatarską restaurację, a także lokalne Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów, w którym, jak wskazuje w tekście, udokumentowana jest służba muzułmanów w szeregach polskiej armii.

“Żołnierze tatarscy wyróżniali się w polskim wojsku niezwykłą odwagą”

- napisała dziennikarka portugalskiej gazety, podkreślając, że w północno-wschodniej Polsce muzułmanie od lat żyją w zgodzie z katolikami i prawosławnymi.

Portugalski dziennik wskazuje, że nietypowy wygląd meczetu w Kruszynianach, “przypominający bardziej kościół” niż świątynię muzułmańską wynika z faktu, że Tatarzy nie mieli architektów i doświadczenia w budownictwie.

“Tatarzy byli głównie żołnierzami, dlatego aby wybudować meczet, musieli prosić miejscową ludność o pomoc. Ta tymczasem zbudowała im świątynię islamską, inspirując się wyglądem kościołów”

- napisał “Diario de Noticias”.

Portugalska gazeta odnotowała, że działające od 2010 r. w Kruszynianach Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów powstało w efekcie wsparcia ze strony wielu instytucji, m.in. Unii Europejskiej, polskiego rządu, a także fundacji księcia Walii Karola. To właśnie po jego wizycie w Kruszynianach miał narodzić się pomysł budowy tego centrum.

“Dziś około 2000 Polaków deklaruje swoje tatarskie pochodzenie. Kiedy jednak pyta się ich o narodowość, tylko 500 mówi, że są Tatarami. Tak wynika z ostatnich spisów ludności”

- odnotował “Diario de Noticias”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmarł były premier Chin, zwany "rzeźnikiem Pekinu"

Li Peng / By World Economic Forum from Cologny, Switzerland. croped by Shizhao - Image:Li Peng.jpg, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3963994

  

W wieku 90 lat zmarł były premier Chin Li Peng - powiadomiły dziś chińskie media państwowe. Przez działaczy praw człowieka nazywany był "rzeźnikiem Pekinu" w związku z rolą, jaką odegrał podczas krwawego stłumienia prodemokratycznych protestów na placu Tiananmen w 1989 r.

Według oficjalnej chińskiej agencji Xinhua Li zmarł w poniedziałek wieczorem w Pekinie na nieokreśloną chorobę.

Stanowisko szefa rządu ChRL pełnił w latach 1987-98. 20 maja 1989 r. ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Pekinie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl