Portugalski dziennik obala mit o „polskiej ksenofobii”. I przypomina naszą historię

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Artur Nowacki/CC BY-SA 2.0

  

Co jakiś czas zachodnie media i politycy podnoszą kwestię rzekomej polskiej ksenofobii, która ich zdaniem stoi na przeszkodzie przyjmowaniu przez nasz kraj tzw. uchodźców. Chcąc uwiarygodnić swoje tezy wyolbrzymiają i nagłaśniają incydentalne, zwykle chuligańskie wydarzenia w Polsce, nie dostrzegając jednocześnie potężnej fali antysemityzmu i zrozumiałej skądinąd niechęci do muzułmańskich imigrantów. Tymczasem portugalski dziennik “Diario de Noticias” opublikował dzisiaj reportaż z Białostocczyzny, w którym przedstawił życie mieszkających w tym rejonie Polski Tatarów, wskazując, że od sześciu wieków jest w niej miejsce dla wyznawców Islamu.

Uważany za jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników “Diario de Noticias” zrelacjonował codzienne życie mniejszości tatarskiej zamieszkującej okolice Białegostoku. W tekście pt. “Tatarzy: ci muzułmanie są Polakami od 600 lat” autorka przypomniała też o historii obecności najstarszych wyznawców islamu w Polsce.

Wysłanniczka “Diario de Noticias” odwiedziła m.in. meczet w Kruszynianach, tatarską restaurację, a także lokalne Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów, w którym, jak wskazuje w tekście, udokumentowana jest służba muzułmanów w szeregach polskiej armii.

“Żołnierze tatarscy wyróżniali się w polskim wojsku niezwykłą odwagą”

- napisała dziennikarka portugalskiej gazety, podkreślając, że w północno-wschodniej Polsce muzułmanie od lat żyją w zgodzie z katolikami i prawosławnymi.

Portugalski dziennik wskazuje, że nietypowy wygląd meczetu w Kruszynianach, “przypominający bardziej kościół” niż świątynię muzułmańską wynika z faktu, że Tatarzy nie mieli architektów i doświadczenia w budownictwie.

“Tatarzy byli głównie żołnierzami, dlatego aby wybudować meczet, musieli prosić miejscową ludność o pomoc. Ta tymczasem zbudowała im świątynię islamską, inspirując się wyglądem kościołów”

- napisał “Diario de Noticias”.

Portugalska gazeta odnotowała, że działające od 2010 r. w Kruszynianach Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów powstało w efekcie wsparcia ze strony wielu instytucji, m.in. Unii Europejskiej, polskiego rządu, a także fundacji księcia Walii Karola. To właśnie po jego wizycie w Kruszynianach miał narodzić się pomysł budowy tego centrum.

“Dziś około 2000 Polaków deklaruje swoje tatarskie pochodzenie. Kiedy jednak pyta się ich o narodowość, tylko 500 mówi, że są Tatarami. Tak wynika z ostatnich spisów ludności”

- odnotował “Diario de Noticias”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odnaleziono ciała Polaków

zdjęcie ilustracyjne / Photo-View

  

Na Svalbardzie odnaleziono w niedzielę ciała dwojga zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund - poinformował w komunikacie urząd gubernatora tego norweskiego archipelagu.

Kobieta i mężczyzna z polskiej placówki badawczej udali się w piątek na wycieczkę. Gdy nie powrócili w ustalonym terminie - w niedzielę rano - do bazy, załoga stacji wyruszyła, by ich szukać.

"Dwie ofiary śmiertelne znaleziono kilka godzin później w trudno dostępnym obszarze lawinowym pod górą Kamkrona, na wschód od stacji. Spadli kilkaset metrów w dół ze stromej góry"

- napisała w komunikacie gubernator Kjerstin Askholt.

Na miejsce zdarzenia wysłany został helikopter wraz z lekarzem oraz policją.

Jak poinformował urząd gubernatora, w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund przebywa zwykle 14 osób.

Według gazety "VG" obie ofiary śmiertelne były obywatelami polskimi. W tym sezonie zimowym już 11 osób straciło życie w Norwegii w wyniku lawin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl