Medyczny proceder na Mazowszu. Prokuratura wylicza: 2 tysiące przestępstw, 700 tysięcy złotych strat!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Lekarz psychiatra Anna Maria L. stanie przed sądem. Kilkuletnie śledztwo zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Oprócz niej na ławie oskarżonych zasiądą kierownicy aptek i przedstawiciel firmy farmaceutycznej. Zarzuca się im ponad dwa tysiące przestępstw!

Postępowanie prowadzone było przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Lekarz psychiatra Anna Maria L. prowadziła praktykę lekarza specjalisty chorób psychicznych w poradniach w Ostrołęce oraz w Pułtusku. Jako lekarz psychiatra była uprawniona do diagnozowania pacjentów, dokonywania wpisów w kartach zdrowia i choroby pacjentów – kartotekach pacjentów, a w ramach umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia upoważniona była do wystawiania recept refundowanych przez NFZ na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby refundowane ze środków publicznych.

W ramach prowadzonej praktyki lekarskiej Anna L. wystawiła recepty poświadczające nieprawdę, co do okoliczności mających znaczenie prawne, na określone leki z linii psychiatrycznej na dane pacjentów bez ich wiedzy, które następnie były przekazywane do realizacji przez przedstawiciela firmy farmaceutycznej Jagodę K. w ustalonych aptekach na terenie województwa mazowieckiego. Kierownicy aptek, tj. Gabriel C. (Płońsk) oraz Dorota S. (Warszawa) pomimo tego, że byli odpowiedzialni za rzetelne prowadzenie dokumentacji finansowo-księgowej prowadzonych aptek i mając wiedzę, że przedmiotowe recepty są nierzetelne, przyjmowali je i realizowali w swoich aptekach osobiście bądź zlecali realizację podległym pracownikom. Aptekarze poświadczali nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie prawne w dokumentacji apteki, tj. fikcyjnej sprzedaży leku na podstawie dostarczonych recept. Do Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia dwa razy w miesiącu przykazywali zestawienia refundacyjne recept zawierających dane dotyczące typu recepty, liczby pozycji leku, wartości wg ceny detalicznej, opłaty wniesionej przez pacjenta i kwoty należnej refundacji. Obrót receptami dotyczył leków na schizofrenię i cyklofrenię, tj. Olanzapinum i Quetiapinum.

- czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Skala czynów, o jakie oskarża się Annę Marię L. oraz przedstawiciela firmy farmaceutycznej i kierowników aptek, jest szokująca!

Lekarz psychiatra, przedstawiciel firmy farmaceutycznej oraz kierownicy aptek w ramach swoistego podziału ról uczynili sobie z popełnienia przestępstw stałe źródło dochodu. Działaniem swoim doprowadzili Narodowy Fundusz Zdrowia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci wypłacenia nienależnej refundacji, zwiększając tym dochód aptek oraz doprowadzili do uzyskania nienależnych zysków przez jedną ze spółek farmaceutycznych. Przedstawiciele medyczni otrzymywali z tego tytułu premie i wypłaty za realizację planów sprzedażowych. Lekarz psychiatra z udziałów w przestępczym procederze otrzymywał wynagrodzenia z tytułu uczestnictwa w programach edukacyjnych, konferencjach i wyjazdach zagranicznych sponsorowanych przez firmy farmaceutyczne. Łączna kwota wyłudzonej refundacji wyniosła prawie 700.000 zł.

- dodaje ostrołęcka prokuratura.

Dokonane przez Prokuraturę Okręgową w Ostrołęce zabezpieczenia majątkowe na mieniu Anny Marii L., Jagody K., Gabriela C. i Doroty S. w kwocie ponad 700.000zł pozwolą na pokrycie wyłudzeń w całości. Podejrzanym zarzucono popełnienie ponad dwóch tysięcy przestępstw kwalifikując je jako oszustwa na szkodę NFZ, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz posłużenie się nierzetelną dokumentacją.

Podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności oraz kary finansowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: prokuratura.ostroleka.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

13 osób zatrzymanych w ramach międzynarodowej operacji "Dynamo". Spory udział polskich służb

/ cbsp.policja.pl

  

13 osób zostało zatrzymanych w związku z likwidacją nielegalnej fabryki i magazynu papierosów w Portugalii. W międzynarodową operację "Dynamo" były zaangażowane Zarząd w Poznaniu CBŚP, portugalska Guarda Nacional Republicana, Nadodrzański Oddział Straży Granicznej i Europol.

Jak poinformowało dzisiaj CBŚP, "wczoraj na terenie Portugalii przeprowadzono zmasowane działania służb wymierzone w nielegalną produkcję papierosów".

W okolicach miejscowości Faro w południowej Portugalii wspólną akcję realizowało kilkudziesięciu funkcjonariuszy. W międzynarodową operację o kryptonimie "Dynamo" były zaangażowane Zarząd w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, portugalska Guarda Nacional Republicana (GNR), Nadodrzański Odział Straży Granicznej, a także Europol.

"W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano 13 osób oraz przeszukano siedem nieruchomości, które były między innymi przez nie użytkowane, zabezpieczając materiał dowodowy. W ramach akcji funkcjonariusze odkryli także i zlikwidowali ogromną fabrykę i magazyn papierosów, likwidując przy tym kompletną linię produkcyjną oraz zabezpieczając profesjonalne maszyny służące do produkcji i dystrybucji"

– podało CBŚP.

Służby przejęły prawie 16 milionów gotowych papierosów, a także 30 ton liści i suszu tytoniowego, z których można by wyprodukować kolejne 30 milionów papierosów.

Funkcjonariusze zabezpieczyli również surowce wykorzystywane do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Jak podało CBŚP, podczas akcji służby przejęły też mienie podejrzanych w postaci m.in. sześciu pojazdów, a w trakcie przeszukania jednej z nieruchomości znaleziono broń palną.

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że produkowane nielegalnie papierosy były sprzedawane pod szyldem jednej ze znanych zagranicznych marek i najprawdopodobniej rozprowadzane w Hiszpanii i Portugalii.

Kolejne wspólne działania służb, w tym Centralnego Biura Śledczego Policji, było możliwe dzięki szeroko zakrojonej wymianie informacji i koordynacji działań oraz współpracy w ramach Europolu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl