Tokio 2020. Organizatorzy igrzysk upamiętnią ofiary kataklizmu

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Organizatorzy igrzysk w Tokio w 2020 roku planują wykorzystać aluminium z prefektury Fukushima na wykonanie pochodni, w której będzie przenoszony w sztafecie ogień olimpijski. Rejon ten ucierpiał podczas klęski żywiołowej w 2011 roku.

W marcu 2011 roku północno-wschodnią Japonię nawiedziło najsilniejsze w historii tego kraju trzęsienie ziemi o magnitudzie 9, które wywołało potężne fale tsunami. Te spowodowały m.in. awarię w elektrowni atomowej Fukushima. Pomysł na wykonanie pochodni to kolejny gest w celu upamiętnienia ofiar kataklizmu.

Przewiduje się, że do wykonania pochodni będzie potrzebnych ponad 10 000 kawałków aluminium pochodzącego z tymczasowych mieszkań wybudowanych dla tych, którzy stracili w wyniku żywiołu dach nad głową.

Ogień olimpijski dotrze do Japonii z Grecji 20 marca 2020 roku. Sztafeta ma przemierzać Kraj Kwitnącej Wiśni przez ponad 100 dni. Organizatorom zależy bowiem, by dotarła ona do wszystkich miejsc dotkniętych kataklizmem w 2011 roku. Żywioły pochłonęły blisko 20 tys. ofiar. Do dziś nie odnaleziono ciał ponad 2500 osób.

Sztafetę zainaugurowano podczas nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1936 roku w Berlinie. Tworzyło ją wtedy ponad 3300 osób, a trasa miała 3190 kilometrów.

Igrzyska w Tokio odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku. Stolica Japonii była gospodarzem letniej olimpiady w 1964 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zapytano Polaków, dlaczego oddali swój głos na PiS. "Dobrze rządzą, dbają o najsłabszych"

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dlaczego Polacy postawili na Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Parlamentu Europejskiego? CBOS zadał to pytanie reprezentatywnej grupie obywateli. Okazało się, że największa liczba respondentów uznała, że PiS po prostu dobrze rządzi Polską, dlatego zasługuje na zaufanie. Zupełnie inne powody na oddanie głosu mieli za to wyborcy Koalicji Europejskiej.

Zdaniem 29 proc. respondentów najważniejszym powodem głosowania na Prawo i Sprawiedliwość oraz jego koalicjantów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 26 maja br. była pozytywna ocena dotychczasowych dokonań tego ugrupowania jako partii władzy oraz ogólne przekonanie, że obecna koalicja dobrze rządzi.

"Bardzo dobrze rządzą, gospodarka się podniosła i będzie jeszcze lepiej; za rządów PiS bardzo się poprawiło życie; rządzą dobrze, starają się o zwykłych, prostych ludzi"

- podkreślali ankietowani. Wyrażali też opinię, że obecna władza to dobry gospodarz, który dba o rozwój kraju i o bezpieczeństwo pod każdym względem.

"Poza przekonaniem o dobrym rządzeniu często w uzasadnieniach badanych pojawiały się ogólnie opisywane transfery socjalne - jak to ujął lapidarnie jeden z ankietowanych: coś robią i dają ludziom"

- cytuje CBOS.

I dodaje, że "badani przywoływali osobiste korzyści, odczuwane przez nich samych, z rządów popieranego przez nich ugrupowania.

"Człowiek jest spokojniejszy o rodzinę i jutro; nigdy mi się tak dobrze nie żyło jak teraz, dostałam trzynastkę i podratowali mnie trochę; teraz żyje mi się bardzo dobrze, to +500plus+ to jest wspaniała sprawa"

- podkreślali respondenci.

Z badań wynika też, że niewiele mniejszy odsetek badanych (28 proc.) ogólnikowo uzasadniał swoje poparcie dla kandydatów PiS.

"Tłumaczono swój wybór tym, że: ta partia podoba mi się; jest mi najbliższa; lubię ich; takie mam preferencje polityczne; bo jestem, zawsze byłem ich (jej) zwolennikiem"

- podkreśla CBOS.

CBOS podkreśla, że ponad jedna piąta głosujących na PiS (21 proc.) wymieniała konkretne elementy prosocjalnej polityki obecnej władzy.

"Ta partia jako pierwsza dba o sytuację biedniejszych Polaków; obniżyli wiek emerytalny dla wszystkich; powstały miejsca pracy, dbają o rodzinę, dzieci, emerytów; dali większe emerytury, biednym dzieciom; dbają o biednych i starszych, o dzieci i całe społeczeństwo"

- podkreślali ankietowani. W ich wypowiedział - jak dodano - "pojawiał się także element odzyskanej godności, przekonanie, że ta władza się z nimi liczy".

Dla 12 proc. wyborców ważnym czynnikiem była osoba kandydata, którego znali i pozytywnie oceniali jego życiowy dorobek oraz dotychczasową działalność. Co jedenasty badany uzasadniał swój wybór przyczynami światopoglądowymi, zgodnością linii ideowej reprezentowanej przez PiS i jej polityków z własnymi poglądami (9 proc.)

Jak podkreśla CBOS, co dwudziesty wyborca PiS głosował na to ugrupowanie ze względu na krytycznie oceniany okres rządów poprzedniej koalicji PO-PSL (5 proc.). "Wyrażano chęć zmiany sytuacji w stosunku do poprzednich rządów i podkreślano różnice między obecną a poprzednią władzą" - czytamy.

Jak głosowali natomiast wyborcy Koalicji Europejskiej? Tu o pozytywne dokonania jest trudniej. Dlatego według badania, wyborcy Koalicji Europejskiej najczęściej nie odwoływali się do kwestii politycznych, ale uzasadniali swój wybór przymiotami kandydata, na którego głosowali (27 proc.)

"Pozytywnie oceniane były konkretne cechy kandydata, jego wiarygodność, dorobek i dokonania, powoływano się na osobistą znajomość kandydata, pojawiały się także konkretne nazwiska" - podkreślono w sondażu.

Blisko co czwarty zwolennik (23 proc.) koalicji głosował na nią, bo ma zaufanie do tej koalicji. "Uważa, że jest wiarygodna, uczciwa i demokratyczna, lub po prostu jest jej zwolennikiem" - zaznaczono. Z sondażu wynika też, że mniej niż co piąty głosował na Schetynę i spółkę, bo "było to jedyne ugrupowanie realnie mogące się przeciwstawić aktualnie rządzącym". Część wyborców (17 proc.) głosowała na Koalicję Europejską jako na "anty-PiS".

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich face-to-face wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6–13 czerwca 2019 r. na liczącej 1073 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl