Jest bezpieczniej. W 2018 roku mniej wypadków niż rok wcześniej

Wypadki / policja.pl

  

W 2018 roku na polskich drogach doszło do ponad 31 tys. wypadków. Zginęło 2 838 osób, a 37 tys. zostało rannych - wynika ze wstępnych danych policji, które przekazał dziś podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Ze wstępnych danych policji wynika, że w minionym roku doszło do 31 410 wypadków drogowych, czyli o 1 350 mniej niż rok wcześniej.

Na drogach w 2018 roku zginęło 2 838 osób - o siedem osób więcej niż w roku 2017. Liczba rannych w porównaniu do roku 2017 zmalała o 2 466 i wyniosła 37 tysięcy.

Jak powiedział Kobryś, szczególnie trudne były pierwsze miesiące roku 2018 - o wiele gorsze niż w 2017. W połowie roku jednak sytuacja na drogach się poprawiła i liczba wypadków w porównaniu do 2017 zaczęła maleć.

"Było o wiele mniej śmierci pieszych. W szczególności bezpieczniej zaczęło robić się na przejściach dla pieszych"

- podkreślił funkcjonariusz. "Mimo tego, że to miejsce, które ma być bezpieczne, to i tak do blisko 40 proc. potrąceń dochodzi na tym obszarze" - dodał.

Kobryś zaznaczył, że na drogach jest coraz bezpieczniej, ale nadal pozostaje bardzo dużo do zrobienia. "Trzeba się pilnować i każdy uczestnik ruchu drogowego musi pamiętać, że tę cegiełkę do bezpieczeństwa ruchu drogowego może dołożyć, jeśli będzie pamiętał, że to nie jest poligon ani tor wyścigowy" - powiedział.

Jak poinformował Radosław Kobryś powyższe liczby mogą ulec zmianie. Ostatecznych danych należy spodziewać się w połowie lutego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pakistan otworzył przestrzeń powietrzną

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Władze Pakistanu po pięciu miesiącach otworzyły przestrzeń powietrzną nad granicą z Indiami. Przez ograniczenia indyjskie linie lotnicze straciły w tym czasie ponad 80 mln USD. Zakaz wprowadzono pod koniec lutego, po indyjskich bombardowaniach w Kaszmirze.

Zakaz lotów przestał obowiązywać dziś o godz. 1 w nocy czasu lokalnego (godz. 4.30 w Polsce). Po tej godzinie kilka samolotów lecących do Delhi skorzystało z ponownie otwartego korytarza powietrznego.

Od końca lutego, gdy Pakistan zamknął swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych, przelot do Europy z północnych Indii wydłużył się o ok. 70-80 minut. Z tego też powodu samoloty Air India lecące do Chicago musiały zaplanować międzylądowanie z tankowaniem w Europie. Linia IndiGo zmieniła trasę do Stambułu i lądowała na tankowanie w Ad-Dausze, a SpiceJet zawiesił loty do Kabulu w Afganistanie.

Przez ograniczenia Air India straciły ok. 71,8 mln USD, a pozostali indyjscy przewoźnicy blisko 8 mln USD.

W połowie lutego w indyjskiej części Kaszmiru doszło do ataku samobójczego na konwój służb bezpieczeństwa, w którym zginęło 40 funkcjonariuszy. Rząd Indii uznał, że Pakistan wspierał rebeliantów stojących za atakiem. Następnie pod koniec tego miesiąca Indie zbombardowały Balakot w pakistańskiej części Kaszmiru, gdzie miała mieścić się baza szkoleniowa rebeliantów. Po bombardowaniu i powietrznej potyczce z Indiami władze Pakistanu całkowicie zamknęły swoją przestrzeń powietrzną. W marcu Pakistan otworzył dwa z jedenastu korytarzy powietrznych, lecz zakaz wciąż dotyczył przestrzeni lotniczej nad wschodnią granicą.

W czasie blokady korytarzy lotniczych szef urzędu lotnictwa cywilnego Shahrukh Nusrat zapewniał, że Pakistan jest gotowy otworzyć przestrzeń powietrzną, jeśli Indie złagodzą napięcia między krajami. "Rząd Indii poprosił nas o otwarcie przestrzeni powietrznej. Przekazaliśmy informację, że indyjskie myśliwce stacjonujące w wysuniętych bazach, muszą zostać wycofane" - powiedział dziennikowi "Dawn".

Ministerstwo nie wyjaśniło, dlaczego otwarto przestrzeń powietrzną.

W połowie września Polskie Linie Lotnicze LOT uruchamiają połączenie do Delhi.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl