Sensacyjne dane o „500 plus”! Wbrew wszystkim analizom, program PiS zmotywował Polaków do pracy

Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają żadnych wątpliwości. "Program 500+ pozytywnie wpłynął na aktywność zawodową Polaków, głównie kobiet - wynika z najnowszych analiz GUS. Jak podkreśla dzisiejszy "Dziennik - Gazeta Prawna", wniosek stoi w sprzeczności z dotychczasowymi badaniami.

5oo plus
Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Jak czytamy w "DGP", GUS zapytał Polaków o wpływ 500+ na ich życie zawodowe przy okazji cyklicznego badania aktywności ekonomicznej BAEL. Jak podkreślono w artykule, wyniki badań są jednoznaczne - dla większości z tych, na których świadczenie na dziecko miało wpływ, zadziałało aktywizująco.

"GUS zapytał 300 tys. osób o to, jak fakt pobierania świadczenia na dzieci wpłynął na ich życie zawodowe. 76 tys. przyznało, że dzięki temu zaczęło pracę, a kolejne 75 tys. rozpoczęło poszukiwania. Z kolei tylko 33 tys. korzystających z dodatkowych pieniędzy zrezygnowało z zatrudnienia, a 34 tys. przestało go szukać".

- czytamy.

"291 tys. osób zadeklarowało podjęcie działań w celu swojej dotychczasowej sytuacji na rynku prac; zdecydowanie więcej było wśród nich kobiet - 238 tys. - niż mężczyzn - 53 tys."

- piszą cytowani przez "DGP" analitycy GUS, którzy są autorami opracowania.

Jak podkreślono w artykule, są to "wręcz sensacyjne wyniki".

"Przede wszystkim dlatego, że są sprzeczne ze wszystkimi publikowanymi do tej pory analizami, w których wskazywano na negatywny wpływ programu na sytuację na runku pracy. Wielu ekspertów mówiło wprost: świadczenie zniechęca do podejmowania zatrudnienia, dezaktywizuje przede wszystkim kobiety".

- napisano.

"DGP" podkreśla, że 500 plus spowodowało, że więcej Polaków było stać na pracę - mogli zapewnić opiekę nad dziećmi, gdy w Polsce wciąż brakuje oferty żłobkowej czy taniej opieki w domu nad dzieckiem do 3 roku życia. Jak przypomina gazeta, prywatny żłobek to koszt rzędu 1 - 1,5 tys., liczba miejsc w państwowych placówkach jest zaś niewystarczająca.

"Niemal 400 tys. rodziców nie mogło korzystać z formalnych usług opiekuńczych, pomimo że chcieli i potrzebowali takich form opieki nad dziećmi. Aż 175 tys. osób (czyli 47 proc.) jako przyczynę tej sytuacji podało brak dostępności formalnych usług opiekuńczych, dla 72 tys. osób (czyli ok. 20 proc.) problemem był zbyt wysoki koszt oferowanych usług. Dla 40 tys. osób (tj. 10,8 proc) problemem był brak usług odpowiedniej jakości lub rodzaju. Pozostała część (85 tys.) osób wskazała inne powody związane z oferowanymi usługami opiekuńczymi".

- napisano.

"W 2010 r. aż 68 proc. nie korzystało z usług opiekuńczych, teraz jest to około 50 proc." - dodano.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#praca #dzieic #matki #program #PiS #rząd #Rodzina 500 plus #GUS #500 plus

redakcja
Sonda
Wczytuję sondę...

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo