Unię czekają spore zmiany! Morawiecki w rozmowie z „Financial Times” obnaża hipokryzję Brukseli

premier Mateusz Morawiecki / Fot. Krystian Maj / KPRM

  

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu „Financial Times”. Szef polskiego rządu przewiduje w nim, że Unię Europejską w najbliższym roku czekają spore zmiany. Jednocześnie zwraca uwagę na podwójne standardy UE w odniesieniu m.in. do sytuacji w Polsce i we Francji.

Szef polskiego rządu po raz kolejny zwrócił uwagę na konieczność zniesienia postępowań dyscyplinarnych wobec Polski w związku z reformą sądownictwa. Mateusz Morawiecki podkreśla, że w najbliższym czasie całą Unię czekają spore zmiany, a duży wpływ na nie będą miały zbliżające się eurowybory.
 

Bruksela i Komisja Europejska muszą być bardziej otwarte na to, co dzieje się w różnych krajach. Głos różnych krajów, a zwłaszcza krajów Europy Środkowej, będzie musiał być słyszany znacznie wyraźniej. UE jako instytucja potrzebuje reform, a kiedy rozmawiam z premierami innych krajów, większość z nich zgadza się, że konieczna jest poważna zmiana procedur i instytucji, ale wszyscy czekają na wybory europejskie.
- powiedział w rozmowie z „Financial Times” Mateusz Morawiecki.
 
Ponadto premier Morawiecki odrzucił jako „całkowicie błędne” sugestie, że Europa Środkowa podąża w kierunku autorytaryzmu.
 
Ludzie z Brukseli zupełnie nie rozumieją sytuacji w krajach postkomunistycznych.
- tłumaczy szef polskiego rządu.

Morawiecki wyjaśnił również, że reforma sądownictwa zainicjowana przez PiS wbrew opinii krytyków nie stanowi ataku na niezawisłość sędziów, lecz jest niezbędnym krokiem mającym na celu wykorzenienie ostatnich śladów komunistycznej przeszłości Polski.
 
Jednocześnie premier Morawiecki zwrócił uwagę na podwójne standardy w związku z międzynarodową reakcją na wydarzenia w Polsce i Francji.
Podczas gdy Parlamencie Europejskim organizowano debaty i wprost atakowano Polskę za rzekome łamanie demokracji, wobec protestu „żółtych kamizelek” we Francji, gdzie dochodziło do brutalnych starć policji z demonstrantami, Bruksela nabiera wody w usta.
 
Kiedy patrzę na to, co dzieje się we Francji, nie powiedziałbym, że Francja ma problem z rządami prawa, ale czy można sobie wyobrazić, jak głośne byłyby głosy sprzeciwu w Brukseli, Berlinie, a może nawet Paryżu, gdyby te brutalne interwencje miały miejsce przeciwko demonstrantom w Polsce?
- zwrócił uwagę premier Morawiecki.
 
Szef polskiego rządu podkreślił też w rozmowie z „Financial Times”, że tak, jak każdy kraj ma swoje wyzwania, dla Polski takim wyzwaniem jest sądownictwo, które nie zostało zreformowane przez ostatnich 30 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, ft.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier będzie z mieszkańcami Małopolski

/ twitter.com/MorawieckiM

  

- Zapewniam, że będziemy z mieszkańcami w tych miejscach Małopolski, w których rzeki grożą wylaniem i podtopieniem domów - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w Małopolsce; uczestniczyli w nim m.in. wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

[polecam:https://niezalezna.pl/272680-posiedzenie-sztabu-kryzysowego-chcemy-pomoc-wszystkim-ludziom-na-miejscu-podkresla-premier]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl