Unię czekają spore zmiany! Morawiecki w rozmowie z „Financial Times” obnaża hipokryzję Brukseli

premier Mateusz Morawiecki / Fot. Krystian Maj / KPRM

  

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu „Financial Times”. Szef polskiego rządu przewiduje w nim, że Unię Europejską w najbliższym roku czekają spore zmiany. Jednocześnie zwraca uwagę na podwójne standardy UE w odniesieniu m.in. do sytuacji w Polsce i we Francji.

Szef polskiego rządu po raz kolejny zwrócił uwagę na konieczność zniesienia postępowań dyscyplinarnych wobec Polski w związku z reformą sądownictwa. Mateusz Morawiecki podkreśla, że w najbliższym czasie całą Unię czekają spore zmiany, a duży wpływ na nie będą miały zbliżające się eurowybory.
 

Bruksela i Komisja Europejska muszą być bardziej otwarte na to, co dzieje się w różnych krajach. Głos różnych krajów, a zwłaszcza krajów Europy Środkowej, będzie musiał być słyszany znacznie wyraźniej. UE jako instytucja potrzebuje reform, a kiedy rozmawiam z premierami innych krajów, większość z nich zgadza się, że konieczna jest poważna zmiana procedur i instytucji, ale wszyscy czekają na wybory europejskie.
- powiedział w rozmowie z „Financial Times” Mateusz Morawiecki.
 
Ponadto premier Morawiecki odrzucił jako „całkowicie błędne” sugestie, że Europa Środkowa podąża w kierunku autorytaryzmu.
 
Ludzie z Brukseli zupełnie nie rozumieją sytuacji w krajach postkomunistycznych.
- tłumaczy szef polskiego rządu.

Morawiecki wyjaśnił również, że reforma sądownictwa zainicjowana przez PiS wbrew opinii krytyków nie stanowi ataku na niezawisłość sędziów, lecz jest niezbędnym krokiem mającym na celu wykorzenienie ostatnich śladów komunistycznej przeszłości Polski.
 
Jednocześnie premier Morawiecki zwrócił uwagę na podwójne standardy w związku z międzynarodową reakcją na wydarzenia w Polsce i Francji.
Podczas gdy Parlamencie Europejskim organizowano debaty i wprost atakowano Polskę za rzekome łamanie demokracji, wobec protestu „żółtych kamizelek” we Francji, gdzie dochodziło do brutalnych starć policji z demonstrantami, Bruksela nabiera wody w usta.
 
Kiedy patrzę na to, co dzieje się we Francji, nie powiedziałbym, że Francja ma problem z rządami prawa, ale czy można sobie wyobrazić, jak głośne byłyby głosy sprzeciwu w Brukseli, Berlinie, a może nawet Paryżu, gdyby te brutalne interwencje miały miejsce przeciwko demonstrantom w Polsce?
- zwrócił uwagę premier Morawiecki.
 
Szef polskiego rządu podkreślił też w rozmowie z „Financial Times”, że tak, jak każdy kraj ma swoje wyzwania, dla Polski takim wyzwaniem jest sądownictwo, które nie zostało zreformowane przez ostatnich 30 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, ft.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Suski dosadnie: Za rządów PO-PSL likwidowano wojsko. My przywróciliśmy godność polskiej armii

Marek Suski / TVP Info, Woronicza 17 screen

  

- Zwiększyliśmy wydatki na armię, a wojsko jest coraz silniejsze i coraz lepiej zabezpiecza Polskę przed ewentualnymi wrogimi działaniami - powiedział dziś w programie "Woronicza 17" w TVP Info szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

W Katowicach odbyła się 15 sierpnia defilada z okazji święta Wojska Polskiego pod hasłem "Wierni Polsce". Oglądało ją na ulicach miasta około 200 tys. osób. Taka frekwencja totalnie zaskoczyła organizatorów, którzy przewidywali połowę mniejszą liczbę widzów. Tłumy gości stanowiły też niemałe wyzwanie dla Kolei Śląskich.

[polecam:https://niezalezna.pl/283866-to-bylo-prawdziwe-swieto-wojska-polskiego-tak-wygladala-defilada-wierni-polsce-wideo-zdjecia]

Podczas dyskusji w TVP Info Jerzy Wenderlich, odnosząc się do tych uroczystości, ocenił, że "radosne defilady" mają ukryć "spadającą siłę bojową Polski".

Do tego zarzutu odniósł się szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Powiedział, że to podczas rządów PO i PSL "likwidowano wojsko, likwidowano stanowiska, nie wypełniano zobowiązań NATO-wskich, jeśli chodzi o 2 proc. PKB na wojsko i nawet obrażano Stany Zjednoczone, kiedy Tusk krytykował Amerykanów". "My przywróciliśmy godność polskiej armii, zwiększyliśmy wydatki na armię, zakupujemy sprzęt" - podkreślił.

"Po degrengoladzie, jaka nastąpiła w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, kiedy rządziła obecna opozycja, odpracowanie tego będzie trwało"

- ocenił.

Jego zdaniem polskie wojsko jest wyposażane w nowoczesny sprzęt.

"Zwiększa się ilość wojska, stworzone zostały siły - wojska terytorialne - czego do tej pory nie było. Wojsko jest szanowane, coraz silniejsze i coraz bardziej zabezpiecza Polskę przed ewentualnymi wrogimi działaniami" - wymienił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl