Uwaga! Znikające gminy! Spiralą zadłużania zainteresowała się prokuratura i CBA

Rewal - zdjęcie ilustracyjne / Lzur/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Od pierwszego stycznia przestała istnieć gmina Ostrowice w Zachodniopomorskiem. Powód to gigantyczne zadłużenie, przekraczające 400 proc. dochodów. To efekt działania Wacława M., który objął stanowisko wójta, startując z list PO. To kolejny samorządowiec w Zachodniopomorskiem, który usłyszał prokuratorskie zarzuty za zadłużanie gminy.

Ostrowice były niewielką, liczącą 2,5 tys. mieszkańców gminą w powiecie drawskim. Były, bo na mocy specustawy rządowej od 1 stycznia gmina znika z mapy kraju. Jej tereny zostały przejęte przez dwie sąsiednie – Złocieniec i Drawsko Pomorskie.

Przez lata, gdy gminą rządził Wacław M., zobowiązania jednostki terytorialnej rosły w zawrotnym tempie, bo wójt zaciągał kredyty w parabankach.

- Za rządów naszych poprzedników ignorowano kwestie zadłużenia się tej gminy w Zachodniopomorskiem. Gmina na koniec 2017 r. ma zadłużenie ponad 400 proc. względem swoich dochodów. Wszelkiego rodzaju środki są od razu blokowane przez komornika, nie ma szans na utrzymanie płynności finansowej, nie ma szans na wdrożenie programu naprawczego.
- tłumaczył przyczyny likwidacji gminy Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Gmina nie miała żadnych szans spłaty zadłużenia. Próby wprowadzenia programu naprawczego nie powiodły się jeszcze za rządów PO-PSL. Teraz na mocy specustawy dług gminy, czyli 50 mln zł, przejmie rząd, który ma możliwość wejścia w spory sądowe z parabankami.

Wójt Ostrowic wraz ze skarbniczką gminy usłyszeli w 2016 r. zarzuty przekroczenia uprawnień i wyrządzenia gminie szkody w wielkich rozmiarach. Byli urzędnicy mieli m.in. nierzetelnie prowadzić księgi rachunkowe, zaniechać ściągania długów od dłużników gminy, a także nie spłacać zobowiązań finansowych. Akt oskarżenia przygotowany przez Prokuraturę Okręgową w Koszalinie w tej sprawie trafił do sądu w maju 2018 r. Urzędnikom grozi do 10 lat więzienia.

Za doprowadzenie gminy Rewal na skraj bankructwa zarzuty prokuratorskie usłyszał także wójt Robert S. Ten nadmorski kurort został zadłużony przez S. na 150 mln zł przy budżecie wynoszącym 50 mln zł.

Śledztwo w sprawie niegospodarności prowadziła szczecińska delegatura CBA pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Robert S. wraz ze skarbnikiem gminy Sewerynem B. również usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i wyrządzenia gminie szkód w wielkich rozmiarach.

Robert S. przez kilka kadencji startował z własnego komitetu, ale był popierany przez Platformę Obywatelską i cieszył się zaufaniem tej partii. Mimo długów gminy sponsorował za pieniądze samorządowe wydarzenia kulturalne w Szczecinie, na których potem brylował. Jego kariera zakończyła się w 2017 r., kiedy został odwołany ze stanowiska przez premier Beatę Szydło. Premier uzasadniła decyzję naruszaniem przez wójta przepisów prawa – powtarzających się mimo wezwań do zaprzestania – zaciągania zobowiązań finansowych w parabankach.

Także wójtem gminy Bielice Zdzisławem T. zainteresowali się śledczy. Tu dług gminy wyniósł „jedynie” 100 proc. wielkości budżetu, ale wójt także pożyczał pieniądze w parabankach. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie postawiła mu zarzut przekroczenia uprawnień i wyrządzenia Bielicom szkody wielkich rozmiarów. Prócz tego wójt usłyszał także zarzuty korupcyjne.

Zdzisław T. to były emerytowany wojskowy. Ukończył Wojskową Akademię Tyłów i Transportu im. Woroszyłowa w Leningradzie. Przez wiele lat był członkiem PSL, a na początku ubiegłego roku zapisał się do PiS. Po tym, jak usłyszał zarzuty, został jednogłośnie wyrzucony z Prawa i Sprawiedliwości przez zachodniopomorski zarząd partii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remis w wyborach? W Izraelu trudno wskazać zwycięzcę

zdjęcie ilustracyjne / PublicDomainPictures; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Z sondaży exit poll wynika, że partia Likud premiera Izraela Benjamina Netanjahu nie zdobyła większości w dzisiejszych wyborach parlamentarnych. Przyszłość szefa rządu stanęła pod znakiem zapytania - podała agencja Reutera. Jednak jak się okazuje, rezultaty exit poll zbyt wyrównane, by jednoznacznie można było już teraz ogłosić zwycięzcę.

Narodowo-liberalna partia Likud premiera Izraela Benjamina Netanjahu i szeroka koalicja Niebiesko-Białych pod wodzą byłego szefa sztabu generalnego Benny'ego Gantza uzyskały w dzisiejszych wyborach parlamentarnych porównywalną liczbę głosów - wynika z sondaży exit poll.

Z sondażu exit poll zrealizowanego dla izraelskiej telewizji wynika, że koalicja Niebiesko-Białych zdobyła 34 mandaty, a Likud 33 mandaty w 120-osobowym Knesecie.

Oznacza to, że minie wiele dni lub nawet tygodni, zanim wyłoniony zostanie kandydat na premiera.

- zauważa Reuters.


Trzy sondaże exit poll pokazują zbliżone prognozy dotyczące wyniku wyborów parlamentarnych w Izraelu.

Według badań dla telewizji Channel 12 i Channel 13 News zwycięża blok Niebiesko-Białych, a z sondażu dla Kan Public Broadcaster wynika, że Likud i Niebiesko-Biali mają po 32 mandaty.

W sondażu dla Channel 12 koalicja Niebiesko-Białych zdobyła 34 mandaty, a Likud 33 mandaty w 120-osobowym Knesecie; w badaniu zaś dla Channel 13 News Likud wywalczył 31 miejsc, a Niebiesko-Biali 33 mandaty - podał dziennik "Haarec".

Jak pisze Associated Press, wszystko wskazuje na to, że ani blok Niebiesko-Białych ani Likud nie będą w stanie stworzyć rządu, nie wchodząc w koalicję z partią Nasz Dom Izrael (Israel Beiteinu) Awigdora Liebermana. Według sondaży exit poll ugrupowanie Liebermana ma szanse na 8-10 miejsc w Knesecie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl