Czy jeszcze ktoś przeżył? Ratownicy szukają dalej

zdjęcie ilustracyjne / @rogozaVS Twitter.com

  

Dziewięć ofiar śmiertelnych, „cudowne” wydobycie spod gruzów niemowlęcia, poszukiwanie ponad 30 osób zaginionych – to bilans trwającej już ponad półtorej doby akcji ratowniczej na miejscu zawalenia się budynku mieszkalnego w Magnitogorsku w obwodzie czelabińskim.

O wydobyciu ciała dziewiątej ofiary spod gruzów budynku mieszkalnego w Magnitogorsku ratownicy poinformowali we wtorek wieczorem.

Wcześniej dziś udało się wydobyć spod gruzów żywe niemowlę, chłopczyka o imieniu Wania, który według różnych danych ma – 10 lub 11 miesięcy. Fakt, że chłopiec przeżył ponad 35 godzin pod gruzami, podczas gdy temperatura w ciągu dnia dochodziła do -20, a nocą prawie do -30 st. C, ratownicy uznali za „cud”.

Stan chłopca lekarze ocenili jako bardzo ciężki, podjęto decyzję, że ze szpitala w Magnitogorsku zostanie przewieziony rejsem specjalnym do Moskwy.

Jak ustalono, najbliżsi chłopca także ocaleli – mama wraz z trzyletnim bratem wydostali się z budynku. Ojca nie było w domu w czasie wypadku.

Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych udostępniło film, na którym widać, jak ratownicy wyciągają niemowlaka spod gruzów. Do mediów trafiło także nagranie, na którym ratownik Piotr Gricenko szczegółowo opowiada o przebiegu akcji, rozpoczętej po tym, jak jego kolega Andriej Walman usłyszał dochodzący spod gruzów płacz dziecka.

W ciągu dnia na pewien czas przerwano rozkopywanie gruzów, ponieważ konieczne było rozebranie ściany sąsiadującej z zawaloną klatką schodową – groziła ona zawaleniem.

W sumie w akcji ratunkowej, prowadzonej zarówno w dzień, jak i w nocy, uczestniczy ponad tysiąc osób i ponad 200 jednostek sprzętu.

Krewni osób zaginionych, których liczba wieczorem we wtorek wieczorem wynosiła 32 - jak podała agencja TASS - mają możliwość stałego przebywania w pobliżu budynku, do ich dyspozycji są psycholodzy ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Do wybuchu – najprawdopodobniej był to wybuch gazu - i zawalenia się klatki schodowej w zbudowanym w 1973 r. dziewięciopiętrowym bloku mieszkalnym przy ulicy Marksa 164 w Magnitogorsku doszło w poniedziałek ok. godz. 6 rano czasu miejscowego (godz. 02.00 czasu polskiego). W efekcie całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu uległo 48 mieszkań.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Najbogatszy Polak dorzuci wiatr do atomu

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/AnetteBjerg/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Najbogatszego Polaka interesują nie tylko małe elektrownie jądrowe, ale również farny wiatrowe. Złożył wniosek na budowę 800 MW na Bałtyku - informuje dziś "Puls Biznesu".

Michał Sołowow, najbogatszy Polak, który w miniony poniedziałek ogłosił, że chciałby inwestować w małe reaktory jądrowe, potencjał widzi również w sektorze wiatrowym - wskazuje gazeta.

[polecam:https://niezalezna.pl/293958-jeden-z-najbogatszych-polakow-rozwaza-budowe-reaktora-jadrowego-w-polsce-glos-zabral-minister]

Jak informuje, przemysłowiec chce budować lub przejmować wiatraki lądowe, stara się też o pozwolenie na prace na polskiej części Bałtyku.

"W marcu złożyliśmy własny wniosek na 8900 MW na offshore. Jego rozpatrzenie zostało zawieszone do czasu uchwalenia planu zagospodarowania terenów morskich. Mogę powiedzieć tylko tyle, że obszar, o który aplikujemy, jest objęty planem zagospodarowania terenów morskich i jeśli dostaniemy tzw. decyzję lokalizacyjną, to zbudujemy wiatraki na morzu" - przekazał "Pulsowi Biznesu" Michał Sołowow.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl