Nie dajemy się laicyzacji! Te dane mówią to jasno. "To dosyć wyjątkowe w Europie"

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Maciej Rajfur/Gazeta Polska

  

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki „Badania spójności społecznej 2018”, które jasno pokazują, że wbrew powszechnej narracji o tym, że Polska staje się krajem laickim, zdecydowana większość Polaków pozostaje w Kościele katolickim i aktywnie prowadzi praktyki religijne. Według badania aż 94 proc. mieszkańców Polski deklaruje swoją przynależność do wyznania religijnego - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Według GUS prawie 94 proc. mieszkańców Polski w wieku 16 lat i więcej deklaruje swoją przynależność do wyznania religijnego. 81 proc. uznaje się za osoby wierzące, natomiast 3 proc. za niewierzące. Ponadto 70 proc. społeczeństwa modli się raz w tygodniu lub częściej. Badanie pokazuje, że połowa mieszkańców Polski przynajmniej raz w tygodniu uczestniczy w mszach lub nabożeństwach.
W 2018 r. w porównaniu do 2015 r. odnotowano spadek odsetka osób należących do Kościoła rzymskokatolickiego o niespełna 1 punkt procentowy.

Badanie pokazało, że najliczniejszą zbiorowość religijną tworzą wierni Kościoła Rzymskokatolickiego (91,9 proc.). Członkowie innych Kościołów oraz związków wyznaniowych stanowią łącznie 1,7 proc. populacji osób w wieku 16 lat i starszych.

Redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski w rozmowie z „Codzienną” skomentował te wyniki.

– Zgadzam się z tezą, że te badania za ostatnie trzy lata pokazują charakterystyczne dla Polski zjawisko – i dosyć wyjątkowe w Europie – stabilności wiary polskiego społeczeństwa

– stwierdził

– Owszem mamy do czynienia ze spadkiem o jeden punkt procentowy osób deklarujących przynależność do naszego Kościoła Rzymskokatolickiego. Jest to pewna „pełzająca” sekularyzacja polskiego społeczeństwa

– ocenił.

Marcin Przeciszewski zauważył, że Polska jest jednym z niewielu krajów Europy tak mocno broniącym się przed postępującą sekularyzacją społeczeństwa.

– Oczywiście te badania wskazują też na pewne tendencje, na które jako ludzie wierzący, jako Kościół, powinniśmy zwracać uwagę. Mowa o pewnym szybszym spadku religijności czy raczej praktyk religijnych w tym najmłodszym pokoleniu. W pokoleniu – ja bym powiedział – naszych dzieci. Wśród mniej więcej od 5 do 7 proc. osób są mniejsze praktyki religijne, mniejsze przywiązanie do wiary, mniejszy stopień deklaracji wiary. To też pokazuje dobre intuicje Kościoła w Polsce i na świecie, bo ostatnio mieliśmy synod biskupów z całego świata o młodzieży. Widać, że ta młodzież powinna być największym punktem troski duszpasterskiej

– podkreślał rozmówca „GP”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

"W żadnym z wystąpień nie znalazło się wspomnienie o Romach i Sinti". Ważny głos po forum w Jad Waszem

/ YouTube/@Yad Vashem

  

Historia zagłady nie będzie pełna ani prawdziwa bez pamięci o Romach i Sinti - czytamy w wydanym dziś oświadczeniu Stowarzyszenia Romów w Polsce. Społeczność z żalem przyjęła fakt, iż podczas V Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie nikt nie wspomniał o tych ofiarach.

W tym dniu, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oczekiwaliśmy, że pamięć o zagładzie obejmie wszystkich, którzy padli ofiarą największej zbrodni w nowożytnych dziejach Europy. Z żalem zauważamy, że w żadnym z wystąpień nie znalazło się wspomnienie o Romach i Sinti, którzy padli ofiarą nieludzkiej i zbrodniczej polityki nazizmu

- napisał w oświadczeniu prezes stowarzyszenia Roman Kwiatkowski.

Lider społeczności romskiej w Polsce zwrócił uwagę, że w Europie, obu Amerykach i Australii żyje ok. 15 mln osób tej narodowości. „Pół miliona naszych sióstr i braci zginęło w Auschwitz, Treblince, Majdanku, Bełżcu, w piecach krematoryjnych i z rąk Einsatzgruppen. Historia zagłady nie będzie pełna ani prawdziwa bez pamięci o nich” – zaznaczył.

Kwiatkowski podkreślił, że dla Romów i Sinti „pamięć jest fundamentem trwania społeczności”. „Dla świata pamięć o Zagładzie jest przestrogą na przyszłość” – dodał.

[polecam:http://niezalezna.pl/307537-szewach-weiss-dosadnie-o-forum-holokaustu-putin-i-katz-moga-stworzyc-spolke-antypolska]

Prezes stowarzyszenia zacytował słowa wypowiedziane przez księcia Walii Karola, że „na całym świecie nadal mają miejsce akty niewypowiedzianego okrucieństwa wobec ludzi ze względu na ich wyznanie, rasę lub przekonania”.

Te akty wciąż dotyczą Romów i Sinti. Jeśli pamięć o przeszłości ma być przestrogą na przyszłość, tym bardziej nie może w niej zabraknąć miejsca dla naszego narodu

- podkreślił.

W czwartek w Jerozolimie odbyło się V Światowe Forum Holokaustu. Głos zabrało czterech przywódców reprezentujących zwycięskie kraje alianckie II wojny światowej oraz przywódca państwa sprawcy. Wystąpili: prezydent Rosji, wiceprezydent USA, prezydent Francji, brytyjski książę Karol oraz prezydent Niemiec.

[polecam:http://niezalezna.pl/307522-mocne-slowa-premiera-morawieckiego-w-jerozolimie-prawda-przegrala-z-polityka]

Romowie i Sinti stanowili pod względem liczebności trzecią grupę deportowanych do KL Auschwitz, po Żydach i Polakach. Transporty z nimi przyjeżdżały z czternastu państw. Trafiali głównie do obozu cygańskiego. Ogółem w Auschwitz więzionych było ok. 23 tys. Romów i Sinti. Niemcy zamordowali ok. 21 tys. Szacuje się, że w wyniku prześladowań i terroru w latach III Rzeszy śmierć poniosła połowa populacji zamieszkującej Niemcy lub obszary przez nie okupowane.

Stowarzyszenie Romów w Polsce jest jednym z najliczniejszych grup reprezentujących tę mniejszość. Jego podstawowym zadaniem jest działanie na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa członków tej społeczności w Polsce. Romowie w naszym kraju mają status mniejszości etnicznej. W Polsce mieszka 20-30 tys. osób tej narodowości.

[polecam:http://niezalezna.pl/307520-putin-chce-uspic-nasza-czujnosc-szczerski-prezydent-znakomicie-wybrnal-z-rosyjskiej-pulapki]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts