Nie dajemy się laicyzacji! Te dane mówią to jasno. "To dosyć wyjątkowe w Europie"

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Maciej Rajfur/Gazeta Polska

  

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki „Badania spójności społecznej 2018”, które jasno pokazują, że wbrew powszechnej narracji o tym, że Polska staje się krajem laickim, zdecydowana większość Polaków pozostaje w Kościele katolickim i aktywnie prowadzi praktyki religijne. Według badania aż 94 proc. mieszkańców Polski deklaruje swoją przynależność do wyznania religijnego - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Według GUS prawie 94 proc. mieszkańców Polski w wieku 16 lat i więcej deklaruje swoją przynależność do wyznania religijnego. 81 proc. uznaje się za osoby wierzące, natomiast 3 proc. za niewierzące. Ponadto 70 proc. społeczeństwa modli się raz w tygodniu lub częściej. Badanie pokazuje, że połowa mieszkańców Polski przynajmniej raz w tygodniu uczestniczy w mszach lub nabożeństwach.
W 2018 r. w porównaniu do 2015 r. odnotowano spadek odsetka osób należących do Kościoła rzymskokatolickiego o niespełna 1 punkt procentowy.

Badanie pokazało, że najliczniejszą zbiorowość religijną tworzą wierni Kościoła Rzymskokatolickiego (91,9 proc.). Członkowie innych Kościołów oraz związków wyznaniowych stanowią łącznie 1,7 proc. populacji osób w wieku 16 lat i starszych.

Redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski w rozmowie z „Codzienną” skomentował te wyniki.

– Zgadzam się z tezą, że te badania za ostatnie trzy lata pokazują charakterystyczne dla Polski zjawisko – i dosyć wyjątkowe w Europie – stabilności wiary polskiego społeczeństwa

– stwierdził

– Owszem mamy do czynienia ze spadkiem o jeden punkt procentowy osób deklarujących przynależność do naszego Kościoła Rzymskokatolickiego. Jest to pewna „pełzająca” sekularyzacja polskiego społeczeństwa

– ocenił.

Marcin Przeciszewski zauważył, że Polska jest jednym z niewielu krajów Europy tak mocno broniącym się przed postępującą sekularyzacją społeczeństwa.

– Oczywiście te badania wskazują też na pewne tendencje, na które jako ludzie wierzący, jako Kościół, powinniśmy zwracać uwagę. Mowa o pewnym szybszym spadku religijności czy raczej praktyk religijnych w tym najmłodszym pokoleniu. W pokoleniu – ja bym powiedział – naszych dzieci. Wśród mniej więcej od 5 do 7 proc. osób są mniejsze praktyki religijne, mniejsze przywiązanie do wiary, mniejszy stopień deklaracji wiary. To też pokazuje dobre intuicje Kościoła w Polsce i na świecie, bo ostatnio mieliśmy synod biskupów z całego świata o młodzieży. Widać, że ta młodzież powinna być największym punktem troski duszpasterskiej

– podkreślał rozmówca „GP”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Alpy: Odnaleziono wrak zaginionego samolotu

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

W okolicach Berchtesgaden w Alpach Bawarskich odnaleziono wrak zaginionego małego samolotu oraz zwłoki jego 51-letniego pilota - poinformowała rzeczniczka lokalnej policji.

Według niej ofiara to właściciel rozbitej maszyny. Mieszkał on w sąsiadującym od zachodu z powiatem Berchtesgaden powiecie Traunstein. Przyczyny wypadku nie są na razie znane.

Samolot leciał z austriackiego Tyrolu do położonego na północ od Berchtesgaden Salzburga i w pewnej chwili zniknął z ekranów radarowych niemieckiej kontroli powietrznej. W jego poszukiwaniach uczestniczyło 60 ratowników górskich i funkcjonariuszy alpejskiej formacji policyjnej oraz trzy śmigłowce. Szczątki maszyny znaleziono około 100 metrów poniżej wierzchołka liczącego 1494 metrów n.p.m. masywu Bogenhorn, u stóp którego leży miejscowość Schneizlreuth.

"Nie zakłada się, że ofiar wypadku było więcej"

- zaznaczyła policyjna rzeczniczka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl