Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski, głównym oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się obrotem substancjami psychotropowymi oraz substancjami odurzającymi działała w regionie od 2014 do 2017 r.

"Wprowadziła ona do obrotu około 17 kg amfetaminy, 1000 sztuk tabletek metaamfetaminy, 500 sztuk tabletek ekstazy i pół kilograma marihuany o łącznej wartości co najmniej 150 tys. zł, jak również nielegalnie wyprodukowany tytoń i papierosy, przez co narazili Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego na kwotę 180 tys. zł"

– podał prok. Smętkowski.

Rzecznik wyjaśnił, że w skład grupy wchodziło sześciu mężczyzn, którzy mieli ściśle podzielone role. "Jeden z nich pozyskiwał narkotyki za granicą a następnie przekazywał pozostałym członkom grupy, którzy z kolei rozprowadzali je na terenie kraju. W toku śledztwa udało się ustalić kolejne 22 osoby, które nabywały narkotyki od głównych sprawców po czym sprzedawali indywidualnym klientom" - podał.

W sumie akt oskarżenia sporządzony przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu obejmuje 28 osób, część z nich wyraziła zgodę na skazanie ich bez przeprowadzenia rozprawy na kary zaproponowane przez prokuratora.