Niebawem będzie raport. "Nie można wykluczyć przesłuchań kolejnych świadków"

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Raport końcowy z prac sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold powinien zostać opublikowany w pierwszej połowie 2019 roku. Nie można wykluczyć przesłuchań kolejnych świadków - oświadczyła szefowa komisji Małgorzata Wassermann.

"Z jednej strony raport końcowy, w takim zarysie, szkielecie istnieje, natomiast praca nad jego finalną wersją, która chcę by była doskonała, jest trudna i żmudna. Dotychczas komisja przesłuchała 150 świadków, a każdy z protokołów z tych przesłuchań liczy przeciętnie 200 stron, mam więc przed sobą ogrom pracy"

- powiedziała szefowa komisji.

"Będę się starała, aby raport był jak najszybciej, aby jak najszybciej zakończyć prace komisji"

- dodała.

Wassermann zaznaczyła jednocześnie, że choć jest na etapie pisania raportu końcowego, a na początku listopada ub.r. przesłuchano byłego premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który miał być ostatnim świadkiem wezwanym przed komisję, to "komisja nie zostaje zamknięta".

"Do komisji nadal spływają dokumenty ze służb specjalnych, będziemy wnioskować też o kolejne, gdyż widzimy taką potrzebę po lekturze nowych akt"

- powiedziała.

Pytana, czy w związku z tym komisja planuje w 2019 r. przesłuchać dodatkowych świadków, Wassermann stwierdziła, że niczego nie można wykluczyć.

"Z materiałów niejawnych, które wpłynęły do komisji, wynikają bardzo ciekawe informacje, które wskazywałyby na konieczność ewentualnego przesłuchania lub dosłuchania świadków, m.in. ze służb specjalnych. To jest jednak za każdym razem decyzja co najmniej prezydium komisji"

- zaznaczyła.

"Absolutnie nie można wykluczyć tego, że przesłuchanych może być jeszcze kilka osób. Żeby zrobić to jednak w sposób kompleksowy, spłynąć do komisji musi całość materiałów ze służb specjalnych" - dodała.

Szefowa komisji zaznaczyła jednocześnie, że ewentualne przesłuchanie dodatkowych świadków nie oznacza dużego przesunięcia w czasie publikacji raportu końcowego. "Jeśli raport z dwóch lat prac komisji będzie gotowy, to dosłuchanie jednego czy dwóch świadków i dopisanie ich zeznań do raportu będzie +drobną pracą+ w stosunku do tej, która jest obecnie wykonywana" - stwierdziła.

Wśród ewentualnych dodatkowych świadków, których mogłaby przesłuchać komisja w nowym roku, wskazała na informatora programu "Alarm" w TVP. Na początku listopada ub.r. w programie przedstawiono materiał, w którym rozmówca, przed laty wysoki rangą urzędnik publiczny, twierdził, że b. premier Donald Tusk "namawiał go do OLT Express". Rozmówca odmówił jednak podania swojej tożsamości. Pod koniec listopada ub.r. komisja przegłosowała wniosek dotyczący zwrócenia się do Telewizji Polskiej o przesłanie nagrania oraz zapytania o dane informatora.

Wassermann, proszona o podsumowanie 2018 r. jeśli chodzi o prace komisji śledczej, stwierdziła, że był on bardzo intensywny zarówno dla niej, jak i pozostałych członków komisji. "To był bardzo ciężki i pracowity rok, ale zbliżamy się do końca prac komisji" - powiedziała.

Dodała, że od początku funkcjonowania komisja przesłuchała 150 świadków, a członkowie komisji "zapoznali się z dokumentacją, której liczby nawet nie jest w stanie podać".

Celem powołanej w lipcu 2016 r. komisji śledczej jest zbadanie i ocena prawidłowości i legalności działań podejmowanych wobec Amber Gold przez rząd, w szczególności ministrów: finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

Do zadań komisji należy też zbadanie działań, jakie podejmowali w sprawie spółki: prezes UOKiK, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także prokuratura oraz organy powołane do ścigania przestępstw, w szczególności szefowie ABW i CBA oraz Komendant Główny Policji i podlegli im funkcjonariusze publiczni. Komisja śledcza ma także zbadać działania podejmowane ws. Amber Gold przez Komisję Nadzoru Finansowego.

W mijającym roku poza Donaldem Tuskiem, zeznania przed komisją złożyli m.in. b. szef resortu finansów Jan Vincent-Rostowski, b. wiceszef MF Andrzej Parafianowicz, oraz b. szefowie: KPRM Tomasz Arabski, MSW - Jacek Cichocki, CBA - Paweł Wojtunik, ABW - Krzysztof Bondaryk, BOR - gen. Marian Janicki, a także syndyk masy upadłości Amber Gold Józef Dębiński.

We wrześniu komisja zdecydowała, że m.in. wobec Parafianowicza złoży zawiadomienie do prokuratury "za szereg elementów składających się na niedopełnienie obowiązków po jego stronie" w związku ze sprawą Amber Gold.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosja: Głosowanie nad zmianami w konstytucji 22 kwietnia

/ zdjęcie ilustracyjne / dondelord CC0

  

Zaproponowane przez prezydenta Władimira Putina powszechne głosowanie nad zmianami w konstytucji Rosji odbędzie się 22 kwietnia br. Datę tę potwierdzono w środę na spotkaniu Putina z grupą roboczą pracującą nad poprawkami.

Putin określił głosowanie - które nie będzie miało charakteru referendum - jako "plebiscyt". Akceptacja obywateli ma być warunkiem podpisania przez prezydenta ustawy o nowelizacji, którą uprzednio przyjmie parlament.

Na spotkaniu z grupą roboczą, które rozpatruje rozmaite nadsyłane propozycje - ich liczba przekracza obecnie 900 - prezydent Rosji poparł niektóre z proponowanych poprawek. Putin mówił m.in. o zakazie posiadania przez urzędników państwowych - w tym samego szefa państwa - aktywów i rachunków bankowych za granicą. "Urzędnik powinien wybrać - albo ma jakieś aktywa za granicą, albo służy narodowi" - oświadczył.

Gospodarz Kremla zgodził się też z inicjatywą zapisania w konstytucji normy o języku rosyjskim jako języku "narodu tworzącego państwo", przy jednoczesnej gwarancji zachowania różnorodności językowej i etniczno-kulturowej kraju.

W ustawie zasadniczej - zdaniem Putina - powinien również znaleźć się zapis o prawie Sądu Konstytucyjnego do oceniania możliwości wykonywania na terenie Rosji decyzji międzynarodowych instytucji sądowniczych. Takie kompetencje sądu są już w rosyjskim prawie, niemniej - nie są zapisane w konstytucji. Putin powiedział w środę, że kwestia ta "jest bezpośrednio związana z suwerennością" państwa i "z zapobieżeniem próbom ingerencji w sprawy wewnętrzne Rosji".

Poprawki do konstytucji, którą Rosja przyjęła w 1993 roku, zaproponował sam Putin podczas dorocznego orędzia przed parlamentem w styczniu br. Część proponowanych zmian przewiduje modyfikację podziału kompetencji pomiędzy organami władzy państwowej, inne dotyczą gwarancji socjalnych. Na środowym posiedzeniu grupy roboczej Putin poparł kilka takich propozycji gwarancji socjalnych, m.in. zapis o dostępności pomocy lekarskiej dla obywateli.

O możliwości zorganizowania ogólnorosyjskiego głosowania nad poprawkami właśnie 22 kwietnia br. pisały wcześniej media. Parlamentarzysta Andriej Kliszas proponując tę datę mówił w środę, iż jest to termin optymalny, bo przypada tuż po zakończeniu prawosławnych świąt wielkanocnych, a przed rozpoczęciem muzułmańskiego ramadanu. Islam jest drugą co do liczebności wyznawców religią w Rosji.

W mediach zauważano przy tym, że 22 kwietnia przypada 150. rocznica urodzin Włodzimierza Lenina, lidera partii bolszewików i przywódcy przewrotu z 1917 roku. Lenin był współtwórcą Rosji radzieckiej i jednym z organizatorów komunistycznego terroru.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts