Uważam, że to decyzja podjęta z głową, będąca jaskrawym przeciwieństwem tego, jak swoich młodych awansowała PO w czasach, gdy dziennikarzom nagminnie myliło się, czy Sławomir Nowak został ministrem sportu czy transportu.

Ministerstwo Cyfryzacji to miejsce, w którym w naturalny sposób powinno być więcej młodzieży, niż w innych resortach, bo to częściej młodzi niż starzy znają się na nowych technologiach. Tak jest podobnych urzędach na całym świecie.

Tymczasem PO w roli ministrów cyfryzacji obsadziła Michała Boniego, jak żartowano dlatego, że jak nikt zna się na kablowaniu. A potem Rafała Trzaskowskiego. Jeśli spróbujemy porównać sprawność Andruszkiewicza i Trzaskowskiego w internecie to tu… nie ma czego porównywać. Wiem, że nie tylko ona jest ważna w zarządzaniu resortem, ale z pewnością jest czynnikiem wielce przydatnym.

Ze zmywaka do ambasad!

PiS wygrał wybory w 2015 r. dzięki zaangażowaniu młodych Polaków, z tego samego powodu sukces odniosło ugrupowanie Pawła Kukiza, z którego listy wszedł do Sejmu Andruszkiewicz. Mam wrażenie, że przez ostatnie trzy lata za słabo korzystał w tej energii, mimo że ma wiele instrumentów do jej wspierania. Gdy wysunąłem postulat „Ze zmywaka do ambasad”, czyli angażowanie zdolnych młodych emigrantów do promowania Polski, w MSZ nie widziano takiej możliwości.

Słabe wykorzystywanie energii młodzieży przez PiS powodowało często jej marnowanie na wspieranie inicjatyw jałowych. Notabene to był jeden z celów operacji „Misiewicz” – nastraszenie PiS, by wbrew własnemu interesowi przestał awansować młodych.

W tym kontekście awans Adama Andruszkiewicza to test na to, czy PiS przeszkadza, że ktoś działał np. w Młodzieży Wszechpolskiej. Otóż nikomu ani trochę nie przeszkadza, jeśli nie ciągną się za nim rosyjskie powiązania. Niech sobie „Wyborcza” bluzga, nie robi to na nas wrażenia. Koniec, kropka.

Zawsze z NSZ, nigdy z endokomuną

Ta decyzja to także wyciągnięcie ręki przez PiS do najlepszych tradycji narodowców. W moim przekonaniu w  Polsce mamy dwie tradycje endeckie – tą odwołującą się do Narodowych Sił Zbrojnych i antykomunistycznego podziemia oraz taką, która, czasem świadomie, a kiedy indziej nie, powiela prorosyjską ideologię rodu Giertychów, „endokomuny” oraz PAX i innych koncesjonowanych stowarzyszeń katolickich z czasów PRL. 

Tych tradycji – walki z komuną i kolaboracji z nią - nie da się pogodzić. Albo antykomunistyczne i antyrosyjskie Narodowe Siły Zbrojne, albo dyrdymały na temat Putina jako skutecznego polityka, leku na zło Zachodu i zbawcy Ukrainy, Gruzji i Kaukazu.

Adam Andruszkiewicz jest – rzecz jasna nie jedynym – wyrazicielem tej pierwszej tradycji, nie mającej z Rosją nic wspólnego. Doły narodowców w tej sprawie są całkiem jednoznaczne – nikt np. ze stowarzyszeń kibicowskich w brednie o Rosji walczącej z gejami i odbudowującej moralność oraz chrześcijaństwo nie wierzy. 

Piłsudski i Dmowski kontra POstKOmuna

Natomiast w kierowniczych kręgach narodowców ten wybór musi dopiero się dokonać. Oferta rosyjska może wydać się niektórym atrakcyjna. Wszak Moskwa, niekiedy nawet oficjalnie, wspiera nacjonalistyczne ugrupowania w wielu krajach UE. Wszystko robi też, by podobny scenariusz zrealizować w Polsce.

Tylko że tu nigdy jej się to nie uda, bo my nie jesteśmy Francją i mamy Rosję tuż pod bokiem. A w niewoli moskiewskiej w ciągu ostatnich 300 lat byliśmy przez większość czasu. Ile fejkowych kont nie założono  by za pieniądze Rosji i ilu „narodowym” youtuberom nie wykupiłaby fałszywych odsłon na youtube (można kupić je i na Allegro, ale są metody bardziej finezyjne), to prorosyjska prawica będzie istnieć tylko w Internecie, a realu najwyżej efemerycznie i na krótko. Bo w dobre zamiary „ruskich” wobec nas nie uderzy ŻADEN zwykły Polak.

Adam Andruszkiewicz w rządzie PiS to wyraz tego, że przedstawiciele nurtów kontynuujących uczciwie tradycje Piłsudskiego i Dmowskiego powinni dziś współpracować i pracować na rzecz wyeliminowania ze sceny politycznej POstKOmuny.