To on stworzył słynny obraz Jezusa Miłosiernego

/ hyla.org.pl

  

Reprodukcje niesakralnych dzieł Adolfa Hyły, materiały archiwalne i pamiątki rodzinne znalazły się na uruchomionej właśnie stronie internetowej poświęconej autorowi najbardziej znanego na świecie wizerunku Jezusa Miłosiernego.

Hyła namalował obraz, który znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Ten wizerunek Jezusa Miłosiernego wraz z kultem Bożego Miłosierdzia rozpowszechnił się na całym świecie.

W 2017 r. przypadła 120. rocznica urodzin Adolfa Hyły. Chcemy poprzez ten projekt przybliżyć postać i twórczość artysty, który znany jest jako autor obrazu "Jezu, ufam Tobie", a tworzył także inne dzieła i był nauczycielem, który malarstwem zarażał młodzież. Adolf Hyła miał dwie wielkie pasje: wycieczki motocyklem, na którym wraz z żoną dotarł m.in. do Rzymu, i wędrowanie po górach, które często malował

– mówił prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły Jan Cięciak.

Historyk Gabriel Szuster, członek Stowarzyszenia, podkreślił, że udało się dotrzeć do archiwalnych, rodzinnych materiałów, wspomnień, zdjęć oraz zdigitalizować prace malarza: portrety, autoportrety i pejzaże. Można je oglądać TUTAJ.

"Dotarliśmy do dokumentów, które pokazują jego ścieżkę życiową jako nauczyciela. Adolf Hyła pracował w gimnazjach, najpierw w Będzinie, potem w Krakowie" – mówił Szuster. Na stronie można zobaczyć m.in. zaświadczenia o ukończonych kursach, zdanych egzaminach i kolejnych szczeblach kariery pedagoga. Ciekawy jest list, w której jeden z kapłanów prosi Hyłę o namalowanie obrazu Jezusa Miłosiernego, nie wiedząc, że artysta zmarł kilka lat wcześniej.

Projekt "Adolf Hyła nieznany" jest realizowany przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego i został objęty honorowym patronatem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

Stowarzyszenie chciałoby zorganizować wystawę niesakralnych prac artysty, wydać album i nagrać rozmowy z osobami, które go pamiętają.

W 2017 r. z okazji 120. urodzin artysty małopolski sejmik przyjął oświadczenie, w którym wyraził uznanie dla twórczości artysty i wdzięczność za jego udział w umacnianiu wizerunku Małopolski na świecie. Od 2013 r. imię Adolfa Hyły nosi aleja prowadząca do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Adolf Hyła (1897-1965) studiował na Wydziale Prawa i Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rysunku i malarstwa uczył się u Jacka Malczewskiego. Po wybuchu II wojny światowej zamieszkał z rodziną w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W twórczości koncentrował się głównie na tematyce religijnej, portretował też ludzi Kościoła, znanych Polaków, krewnych i przyjaciół. Jest autorem wielu pejzaży tatrzańskich.

Obraz "Jezu, ufam Tobie", przedstawiający Jezusa z dwoma promieniami wychodzącymi z serca, to najbardziej rozpowszechniony na świecie wizerunek Bożego Miłosierdzia.

Hyła stworzył go, wzorując się na obrazie Eugeniusza Kazimierowskiego, namalowanym pod kierownictwem siostry Faustyny Kowalskiej (znajduje się on w Wilnie). Jednak to właśnie dzieło Hyły stało się słynne na całym świecie.

Pierwszy wizerunek Jezusa Miłosiernego Hyła namalował w 1943 r. w podziękowaniu za ocalenie rodziny z II wojny światowej. W 1944 r. stworzył kolejną wersję obrazu, który obecnie znajduje się w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach i który zasłynął łaskami. Jego kopie i reprodukcje znajdują się w kościołach i klasztorach w całej Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Australii, Afryce i w Indonezji.

O obrazie Adolfa Hyły Jan Paweł II powiedział w 1997 r.:

Każdy może tu przyjść, spojrzeć na ten obraz miłosiernego Chrystusa, na Jego Serce promieniujące łaskami, i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała Błogosławiona: "Nie lękaj się niczego, Ja jestem zawsze z Tobą". A jeśli szczerym sercem odpowie: "Jezu, ufam Tobie!", znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Greta Thunberg wraca na szkolny strajk

Greta Thunberg / By Anders Hellberg - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

  

Szwedzka aktywistka znów nawołuje do protestu i zapowiada, że dołączy do belgijskich obrońców klimatu, biorąc udział strajku szkolnym, organizowanym w Brukseli. Akcja jest planowana na 6 marca. Będzie to drugi taki strajk. Pierwszy odbył się w 2019 r.

„Chcemy, aby wszyscy ludzie w Belgii wyszli na ulice i strajkowali z nami”
- powiedziała Thunberg w nagraniu wideo opublikowanym na Instagramie Anuny de Wever, jednej z czołowych postaci belgijskiego, młodzieżowego ruchu klimatycznego.
[polecam:https://niezalezna.pl/311965-siostra-grety-thunberg-przerywa-milczenie-bylam-samotna-i-wycofana]

„Rok 2020 nie zakończy się nieambitnym Europejskim Zielonym Ładem i celem na 2050 r. 6 marca będziemy maszerować ulicami, ponieważ wiemy, że możemy wszystko zmienić dzięki presji.
- napisała De Wever na Instagramie, krytykując - jej zdaniem - zbyt mało ambitną unijną politykę klimatyczną.

Protest jest organizowany przez Youth for Climate Belgium oraz inne organizacje, takie jak Extinction Rebellion i Greenpeace.

Tysiące osób wyraziło już zainteresowanie udziałem w marszu na Facebooku. Protest odbędzie się około rok po ostatnim pojawieniu się Thunberg na ulicach Brukseli.
[polecam:https://niezalezna.pl/312594-groza-jej-bo-nie-wierzy-w-teorie-klimatyczne-antifa-zamowila-pod-jej-dom-karawan-pogrzebowy]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts