Polscy lotnicy będą kontrolować niebo

"Polscy lotnicy z myśliwcami F-16 na początku stycznia na cztery miesiące przejmą nadzór nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich" - poinformowało ministerstwo obrony Litwy.

By Konflikty.pl, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50982597

Polskie myśliwce w bazie lotniczej w Szawlach wylądowały już w sobotę. Uroczystość przejęcia misji od Belgów odbędzie się w czwartek.

Misja Baltic Air Policing polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Trwa ona od wejścia tych państw do NATO w 2004 roku. Członkowie NATO wysyłają swoje samoloty na czteromiesięczne zmiany.

Litewski resort obrony odnotowuje, że "Polska jest jednym z aktywniejszych uczestników misji Baltic Air Policing". Bierze w niej udział w po raz ósmy. Początkowo kierowała do misji myśliwce MiG-29, a teraz po raz drugi - wielozadaniowe samoloty F-16.

Jednym z głównych zadań Baltic Air Policing jest przeciwdziałanie naruszeniom przestrzeni powietrznej przez lotnictwo rosyjskie oraz monitorowanie ruchu wojskowych statków powietrznych Federacji Rosyjskiej.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#F-16 #lotnicy #Litwa #państwa bałtyckie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo