Tajemnicza rezygnacja rzecznika Watykanu! Stolica Apostolska zabrała głos

zdjęcie ilustracyjne / lorenzogallo; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej zabrało głos w sprawie rezygnacji z urzędu rzecznika Watykanu. Jak się okazuje, z urzędu odszedł nie tylko Greg Burke, lecz odeszła także jego zastępczyni Paloma Garcia Ovejero. Jak wynika z komunikatu Papież Franciszek przyjął rezygnację złożoną przez rzecznika i jego zastępczynię. Przyczyny dymisji nie są znane.

Watykan ogłosił jednocześnie, że papież mianował tymczasowym dyrektorem biura prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisottiego. Do tej pory pełnił on funkcję koordynatora mediów społecznościowych watykańskiej dykasterii ds. komunikacji. To wieloletni dziennikarz Radia Watykańskiego.

Amerykanin Greg Burke, dawniej korespondent telewizji Fox News i watykanista, był rzecznikiem Watykanu od sierpnia 2016 roku. Wcześniej był zastępcą ówczesnego papieskiego rzecznika, księdza Federico Lombardiego. Jest członkiem numerariuszem prałatury Opus Dei.

Jak się okazuje, rezygnacja Grega Burke'a to nie jedyna dymisja w Watykanie. Także dotychczasowa zastępczyni Burke'a Hiszpanka Paloma Garcia Ovejero odchodzi ze stanowiska, po około dwóch latach.

Stolica Apostolska wyjaśnia, że do zmian na stanowiskach w biurze prasowym w Watykanie dochodzi w roku reformy i konsolidacji tamtejszych mediów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Warszawskie spółdzielnie piszą skargi do ratusza

/ Obraz Pere Serrat z

  

Warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe wnoszą pisemne skargi do stołecznego ratusza. Część z nich żąda uchylenia uchwały dotyczącej podwyżek opłat za wywóz śmieci.

Uchwała przyjęta przez Radę Warszawy, regulująca nowy system opłat za odbiór odpadów komunalnych, zacznie obowiązywać z początkiem marca. Według nowych przepisów, warszawiacy mieszkający w domu jednorodzinnym za wywóz śmieci zapłacą 94 złote miesięcznie, a ci mieszkający w zabudowie wielorodzinnej – 65 złotych miesięcznie. W przypadku, gdy śmieci nie będą segregowane, naliczana będzie dwukrotność tych kwot dla wszystkich gospodarstw domowych w danej nieruchomości.

Warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe uważają nowe regulacje za niesprawiedliwe, w związku z czym wnoszą pisemne skargi do ratusza. Przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej "Muranów" w piśmie uzasadniają, że zmiany są "dyskryminujące" wobec osób samotnie mieszkających i małych rodzin, oraz że brakuje logicznego wytłumaczenia dla wprowadzenia podwyżek.

"Po pierwsze, ten sprzeciw mieszkańców spółdzielni spowodowany jest brakiem logicznego wytłumaczenia jak w jednym roku wnoszone opłaty wystarczają na pokrycie wywozu śmieci, a w następnym roku jest wprowadzana podwyżka o kilkaset procent. Wobec powyższego prosimy o podanie do wiadomości publicznej kosztów wywozu śmieci za 2019 rok, wpływów z tego tytułu, w tym przychodów ze sprzedaży surowców wtórnych. Po drugie, dlaczego wprowadzono rozliczenie od każdego zamieszkiwanego lokalu, a nie od liczby osób zamieszkujących lokal, który jest najbardziej sprawiedliwym systemem rozliczania (...)"

- czytamy w liście.

Z ogłoszenia, które Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Rakowiec" opublikowała na swojej stronie internetowej wynika, że przygotowywany jest wniosek do władz miasta o uchylenie nowej uchwały. "WSM +Rakowiec+ informuje, że do dnia 12 marca 2020 r. w siedzibie Spółdzielni przy ul. Pruszkowskiej 4D zbierane są podpisy pod wnioskiem o uchylenie Uchwały Rady Miasta st. Warszawy nr XXIV/671/2019, dotyczącej opłat i terminu obowiązujących nowych stawek z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi. Wszystkie osoby chętne zapraszamy do złożenia podpisu w godzinach pracy Punktu Obsługi Mieszkańców Spółdzielni" - czytamy.

Członek zarządu spółdzielni mieszkaniowej na warszawskim Torwarze, która skupia ok 7 tys. lokali potwierdził w rozmowie z PAP, że wystosowała ona pismo do Urzędu Dzielnicy Śródmieście w sprawie podwyżek opłat za wywóz odpadów. "Zażądaliśmy m.in. informacji o działaniach osłonowych dla mieszkańców" - wyjaśnił.

"Podwyższanie cen powoduje, że ludzie m.in. palą śmieci we własnych domostwach. System w Warszawie nie jest sprawiedliwy (...). Istnieje ruch oddolny mieszkańców, którzy chcą to oprotestować, chcą referendum w tej sprawie. Z uchwały nie płyną żadne korzyści dla mieszkańców, za to jest niesprawiedliwa odpowiedzialność zbiorowa"

- powiedział pracownik administracji jednej ze spółdzielni mieszkaniowych na Śródmieściu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts