Zuzana-2 trafiła do słowackiej armii

/ https://cs.wikipedia.org/wiki/155mm_ShKH_vz._2000_Zuzana#/media/File:Slovakia_army_867.jpg

  

Ministerstwo Obrony Słowacji zdecydowało się na zakup od słowackiego przedsiębiorstwa Konštrukta 25 kołowych samobieżnych armatohaubic Zuzana-2 kal. 155 mm. za kwotę ponad 172 mln euro.

Umowa, poza dostawą haubic, obejmuje szkolenie załóg i dostawę części zamiennych. Strona słowacka podpisała ponadto kontrakt z przedsiębiorstwem Konštrukta na 6 tysięcy sztuk amunicji za kwotę 19.3 mln euro. Dostawy pierwszych czterech samobieżnych kołowych armato-haubic zrealizowane mają być do lipca 2020 roku, a kolejnych pięciu egzemplarzy do końca wspomnianego roku. Osiem zostanie dostarczonych do końca 2021 roku a ostatnia transza haubic Zuzana - do końca 2022 roku.

Haubice zastąpią dostarczone do wojsk lądowych Słowacji w latach 1998-2000 warianty Zuzana pierwszej generacji. Z 24 egzemplarzy zostaną stworzone trzy baterie, które na wyposażeniu będą miały po osiem egzemplarzy haubicoarmat. Jeden egzemplarz posłużyć ma do szkolenia załóg.

Zuzana-2 kal. 155 mm jest najnowszą wersją zmodernizowanej kołowej samobieżnej armatohaubicy Dana. Wieżę o lufie długości 52 kalibrów zamontowano na podwoziu TATRA 8x8 . Na wyposażeniu ma komputerowy system kierowania ogniem. Maksymalny zasięg Zuzany-2 przy wykorzystaniu pocisku z gazogeneratorem wynosi 41,5 km. Szybkostrzelność wynosi 5 strzałów na minutę. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister rolnictwa o "prowiejskości" PSL. Wystarczyło przytoczyć wypowiedzi rolników

Jan Krzysztof Ardanowski / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Co o Polskim Stronnictwie Ludowym sądzą rolnicy? Ujawnił to dziś w TVP Info minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Według niego, PSL nie powinien nazywać się partią prowiejską.

Jan Krzysztof Ardanowski gościł dziś wieczorem w TVP Info, gdzie mówił o Polskim Stronnictwie Ludowym - które odcięło się od Platformy Obywatelskiej, ale dopiero po długich latach współpracy.

"PSL zawsze mówił o tym, że jest partią chłopską, ludową, prowiejską, nawiązującą do jakiejś tradycji. Prawda jest inna. Po pierwsze, żadnego nawiązania do tradycji ta partia nie ma moralnego prawa czynić, ponieważ ZSL, który był protoplastą obecnego PSL-u, powstał na gruzach po zniszczeniu przedwojennego PSL-u. Komuniści zniszczyli w 1947-48 roku ruch ludowy fizycznie mordując kilkuset działaczy i wtedy wyselekcjonowano grupę działaczy chłopskich, którzy się godzili na współpracę z komunistami"

- wyjaśniał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Zdradził on również, co na temat PSL słyszy od samych rolników.

"Coraz częściej rolnicy mówią tak: oni pamiętają o nas co 4 lata, a ważne było ile stołków i urzędów jeszcze obejmą. To dla działaczy PSL-u, a wcześniej ZSL-u było najważniejsze"

- podsumował minister.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl