US Army testuje karabiny wyborowe

/ flickr.com

  

W Forcie Bliss w Teksasie trwają testy polowe samopowtarzalnych karabinów wyborowych Heckler and Koch G28E-110 kal. 7.62x51 mm w ramach programu CSASS (Compact Semi-Automatic Sniper System).

Karabin samopowtarzalny Heckler and Koch G28E-110 Compact Semi-Automatic Sniper System (CSASS) ma zapewnić oddziałom piechoty, zwiadu oraz wojskom inżynieryjnym zdolności dot. celnego prowadzenia ognia na dużych dystansach. Nowa broń ma uzupełnić lukę w rażeniu celów na dystansie 300-600 metrów, o jakiej w raporcie z 2015 r. napisało US Army Small Arms Capabilities-Based Assessment.

H&K G28E-110 zastąpi częściowo system strzelecki M110 SASS. Kontrakt z 2017 roku przewidywał dostawę 3 643 karabinów samopowtarzalnych Heckler and Koch G28E-110 oraz zapewnienie części zamiennych, a także zapewnienie pakietu szkoleniowego dla wojsk lądowych US Army. G28/M110A1 waży 3.8 kg bez amunicji i magazynka oraz 6.8 kg z pełnym magazynkiem oraz dodatkowymi akcesoriami.

Wojska lądowe USA przetestowały również nowy bezprzewodowy noktowizyjny binokular Enhanced Night Vision Goggle-Binocular (ENVG-B), który jest kompatybilny z karabinem samopowatarzalnym G28E-110. Urządzenie ma zarówno tryb nocny jak i termowizję, zapewniające głębię pola widzenia, umożliwiając szybsze namierzanie celów i oddawanie strzałów. Binokulary ENVG-B wejść mają na wyposażenie kilku jednostek już w 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odnowiono szlaki rowerowe zniszczone w nawałnicy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

W powiecie gnieźnieńskim odnowiono szlaki rowerowe, które zostały zniszczone w nawałnicy w sierpniu 2017 r. Jak poinformowało starostwo w Gnieźnie, trasom przywrócono pełną przejezdność i odnowiono oznakowanie.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w sierpniu 2017 roku, zginęło sześć osób. W Gnieźnie uszkodzeniom uległy m.in. katedra, nowa hala sportowa, liczne obiekty użyteczności publicznej, cmentarze, wiele domów jednorodzinnych i budynków gospodarczych.

Z powodu silnych zniszczeń w okolicznych lasach, na terenie powiatu gnieźnieńskiego przez blisko dwa lata nie były przejezdne trzy z pięciu szlaków rowerowych.

"Dopiero w tym roku Lasy Państwowe zezwoliły na przeprowadzenie koniecznych prac renowacyjnych. Szlaki żółty, szary i zielony ponownie zapraszają na swoje trasy, choć pewne fragmenty mogą zaskakiwać - po ścianie drzew nie ma śladu"

– poinformowała rzeczniczka gnieźnieńskiego starostwa Agnieszka Rzempała-Chmielewska.

Jak dodała, trasom, dzięki przeprowadzonym pracom przywrócono pełną przejezdność, odnowiono oznakowanie, a także wycięto krzewy w miejscach zasłaniających kierunkowskazy.

Powiatowy system szlaków rowerowych to pięć tras o łącznej długości ok. 286 km. Wytyczone od podstaw i profesjonalnie oznakowane trasy prowadzą przez najbardziej urokliwe i bogate w walory kulturowe i krajoznawcze tereny.

Cały system szlaków oparty jest na pięciu dużych pętlach startujących i kończących się w jednym miejscu: na rynku w Gnieźnie. Trwają prace nad wyznaczeniem szóstej trasy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl