Rekordowy rok w walce z gangami narkotykowymi!

zdjęcie ilustracyjne / cbsp.policja.gov.pl

  

Ze wstępnych podsumowań Centralnego Biura Śledczego Policji wynika, że w 2018 roku zatrzymano około 900 osób podejrzanych o przestępstwa narkotykowe, które usłyszały ponad 2 tysiące zarzutów. Dzięki pracy funkcjonariuszy na tzw. czarny rynek nie trafiło ponad 11 ton narkotyków, zlikwidowano 22 laboratoria, 40 plantacji konopi indyjskich. „To był rekordowy rok” - podkreśla rzeczniczka CBŚP, kom. Iwona Jurkiewicz.

Zamykamy kolejny rok, w którym Centralne Biuro Śledcze Policji dokonało znaczącego postępu w kwestii zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej. Porównując rok bieżący z latami poprzednimi, wyraźnie widać, że jest to rok rekordowy, zarówno pod względem ilości zabezpieczonych narkotyków, jak i rozpoznanych oraz rozbitych grup przestępczych.
- mówi rzeczniczka CBŚP, kom. Iwona Jurkiewicz.

Narkotyki, które zabezpieczono przez ostatnie 12 miesięcy ważyły ponad 11 ton. Najwięcej było haszyszu – 7,7 tony, czyli niemal dziesięć razy więcej niż rok wcześniej. Kolejny rekord to zabezpieczona marihuana, 1,5 tony, amfetamina – 711 kg, kokaina – prawie 23 kg oraz heroina – 2,4 kg oraz około 90 tysięcy sztuk tabletek ecstasy i innych.

Ważnym osiągnięciem mijającego roku jest także zabezpieczenie ponad tysiąca litrów GBL, czyli kwasu gammabutylomasłowego.
- tłumaczy kom. Jurkiewicz.

Niebezpieczny narkotyk, zwany potocznie „kropelką”, cieszył się dużą popularnością w 2018 roku.

Jak podała kom. Jurkiewicz, takie efekty możliwe były dzięki współpracy CBŚP m.in. z prokuraturą, komendami wojewódzkimi policji, a także Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Grupy przestępcze, które w tym roku zlikwidowano, miały – jak podaje CBŚP – przeważnie charakter międzynarodowy, dlatego polscy funkcjonariusze często współpracowali ze służbami zagranicznymi, w tym Europol-em i Eurojust-em.

Członkowie grup przestępczych mają świadomość, że ich przestępcza działalność w Polsce jest rozpoznana, dlatego wychodzą z nią poza granice naszego kraju. Prawdopodobnie liczą także na większe zyski z działania na terenie krajów Unii Europejskiej.
- wyjaśnia rzeczniczka CBŚP.

Funkcjonariusze przyznają, że przełomowa dla ich pracy okazała się wprowadzona pod koniec sierpnia zmiana ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zrównała "dopalacze" pod względem odpowiedzialności prawnej z narkotykami. Wcześniej ze względów prawnych walka z tym zjawiskiem była znacznie utrudniona.

Rok 2018 był dla Centralnego Biura Śledczego Policji wyjątkowy pod względem walki z przestępczością narkotykową i tzw. dopalaczami. Świadczy to nie tylko o zaangażowaniu funkcjonariuszy, ale także o ich stale rosnącym doświadczeniu, dobrym rozpoznaniu środowiska przestępczego i znajomości zmieniających się światowych trendów narkotykowych. Taki sukces to dla nas także wielkie zobowiązanie do dalszego rozwoju.
- powiedziała kom. Jurkiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Samochód wjechał w tłum ludzi

/ anngp26

  

Sześć osób zginęło w piątek po tym, jak samochód wjechał w tłum ludzi w chińskiej miejscowości Zaoyang w prowincji Hubei. Kierowca został zastrzelony przez policję.

Na razie nie są znane szczegóły wypadku. Chińska telewizja CCTV poinformowała jedynie, że samochód celowo wjechał w tłum ludzi, zabijając sześc osób i raniąc siedem.

Jak podkreślają agencje, podobne wypadki w Chinach zdarzają się dosyć często. Pod koniec listopada ub. roku 29-letni bezrobotny wjechał samochodem w grupę uczniów, którzy przechodzili przez ulicę w północno-wschodniej prowincji Liaoning, zabijając pięć osób i raniąc co najmniej 19. Jak poinformowała wówczas policja, mężczyzna ten miał "myśli samobójcze z powodu kłótni z żoną" i wybierał swoje ofiary "losowo".

Pięć dni później w wiosce w południowo-zachodniej prowincji Syczuan kierowca z nieznanego powodu uderzył w pieszych, zabijając siedmiu z nich. W innym wypadku pod koniec zeszłego roku mężczyzna wjechał swoją ciężarówką w dużą grupę ludzi, których następnie zaatakował łopatą i nożem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl