Rekordowy rok w walce z gangami narkotykowymi!

zdjęcie ilustracyjne / cbsp.policja.gov.pl

  

Ze wstępnych podsumowań Centralnego Biura Śledczego Policji wynika, że w 2018 roku zatrzymano około 900 osób podejrzanych o przestępstwa narkotykowe, które usłyszały ponad 2 tysiące zarzutów. Dzięki pracy funkcjonariuszy na tzw. czarny rynek nie trafiło ponad 11 ton narkotyków, zlikwidowano 22 laboratoria, 40 plantacji konopi indyjskich. „To był rekordowy rok” - podkreśla rzeczniczka CBŚP, kom. Iwona Jurkiewicz.

Zamykamy kolejny rok, w którym Centralne Biuro Śledcze Policji dokonało znaczącego postępu w kwestii zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej. Porównując rok bieżący z latami poprzednimi, wyraźnie widać, że jest to rok rekordowy, zarówno pod względem ilości zabezpieczonych narkotyków, jak i rozpoznanych oraz rozbitych grup przestępczych.
- mówi rzeczniczka CBŚP, kom. Iwona Jurkiewicz.

Narkotyki, które zabezpieczono przez ostatnie 12 miesięcy ważyły ponad 11 ton. Najwięcej było haszyszu – 7,7 tony, czyli niemal dziesięć razy więcej niż rok wcześniej. Kolejny rekord to zabezpieczona marihuana, 1,5 tony, amfetamina – 711 kg, kokaina – prawie 23 kg oraz heroina – 2,4 kg oraz około 90 tysięcy sztuk tabletek ecstasy i innych.

Ważnym osiągnięciem mijającego roku jest także zabezpieczenie ponad tysiąca litrów GBL, czyli kwasu gammabutylomasłowego.
- tłumaczy kom. Jurkiewicz.

Niebezpieczny narkotyk, zwany potocznie „kropelką”, cieszył się dużą popularnością w 2018 roku.

Jak podała kom. Jurkiewicz, takie efekty możliwe były dzięki współpracy CBŚP m.in. z prokuraturą, komendami wojewódzkimi policji, a także Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Grupy przestępcze, które w tym roku zlikwidowano, miały – jak podaje CBŚP – przeważnie charakter międzynarodowy, dlatego polscy funkcjonariusze często współpracowali ze służbami zagranicznymi, w tym Europol-em i Eurojust-em.

Członkowie grup przestępczych mają świadomość, że ich przestępcza działalność w Polsce jest rozpoznana, dlatego wychodzą z nią poza granice naszego kraju. Prawdopodobnie liczą także na większe zyski z działania na terenie krajów Unii Europejskiej.
- wyjaśnia rzeczniczka CBŚP.

Funkcjonariusze przyznają, że przełomowa dla ich pracy okazała się wprowadzona pod koniec sierpnia zmiana ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zrównała "dopalacze" pod względem odpowiedzialności prawnej z narkotykami. Wcześniej ze względów prawnych walka z tym zjawiskiem była znacznie utrudniona.

Rok 2018 był dla Centralnego Biura Śledczego Policji wyjątkowy pod względem walki z przestępczością narkotykową i tzw. dopalaczami. Świadczy to nie tylko o zaangażowaniu funkcjonariuszy, ale także o ich stale rosnącym doświadczeniu, dobrym rozpoznaniu środowiska przestępczego i znajomości zmieniających się światowych trendów narkotykowych. Taki sukces to dla nas także wielkie zobowiązanie do dalszego rozwoju.
- powiedziała kom. Jurkiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włochy: Salvini wygrywa!

/ English: Ministry of the InteriorItaliano: Ministero dell'interno [CC BY 3.0 it (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/it/deed.en)]

  

Federalistyczna koalicyjna Liga Północna Matteo Salviniego wygrała we Włoszech niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając według exit polls od 27 do 31 procent głosów - to sondaże podane przez telewizję RAI tuż po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 23.

Według sondaży exit poll na drugim miejscu jest opozycyjna centrolewicowa Partia Demokratyczna, która uzyskała od 21 do 25 proc. głosów. Drugie ugrupowanie koalicji rządowej, populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd, otrzymało od 18,5 do 22,5 proc. głosów.

Frekwencja wyniosła około 50,4 proce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl