Do kościoła w nowy rok? Rzecznik episkopatu rozwiewa wątpliwości

zdjęcie ilustracyjne / Skitterphoto; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Obchodzona w Nowy Rok uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest świętem nakazanym, w związku z tym wierni są zobowiązani uczestniczyć w mszy św. i powstrzymać się od wykonywania zajęć, które utrudniają oddawanie czci Bogu. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreśla, że tego dnia za publiczne odmówienie hymnu Przyjdź Duchu Święty można uzyskać odpust zupełny.

Rzecznik episkopatu Polski wyjaśnia, że zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w niedziele oraz inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć w mszy św. i powstrzymać się od wykonywania prac i zajęć, które utrudniają uczczenie niedzieli jako dnia poświęconego Bogu oraz korzystanie z należnego odpoczynku.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest w Polsce świętem nakazanym.
- podkreśla ks. Rytel-Andrianik. Dodaje, że 1 stycznia za publiczne odmówienie hymnu Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator) można uzyskać odpust zupełny czyli darowanie całej, przewidzianej kary za grzechy już odpuszczone co do winy w sakramencie spowiedzi.

Odpust ten można uzyskać, spełniając zwykłe warunki, a więc: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, stan po spowiedzi sakramentalnej i przyjęcie Komunii Świętej oraz odmówienie modlitwy w intencjach papieskich.

Rzecznik episkopatu wyjaśnia, że w Polsce świętami nakazanymi, poza niedzielami i przypadającymi w niedzielę Wielkanocą i Wniebowstąpieniem, są również: uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia), uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosja deportuje niefrasobliwych cudzoziemców

/ geralt

  

W Moskwie w trakcie patroli w miejscach, gdzie przebywają obywatele Chin i ci Rosjanie, którzy przybyli z Chin, ujawniono, że 88 osób naruszyło rygory izolacji obowiązujące z powodu koronawirusa. Cudzoziemcy, którzy naruszyli reżim podlegają deportacji - podały władze.

"Ujawniono 88 osób, które naruszyły reżim izolacji. Obywatele obcych państw będący wśród nich podlegają deportacji"

- powiedziała zastępczyni mera Moskwy ds. rozwoju socjalnego Anastasija Rakowa.

Przedstawicielka merostwa poinformowała, że na lotniskach w Moskwie, w związku z koronawirusem, nasilone zostaną kontrole medyczne pasażerów przylatujących z Korei Południowej i Iranu. Wszyscy oni będą musieli pozostawić swoje dane i poinformować o celu i dalszym miejscu pobytu.

Osobom przybywającym z Włoch medycy będą mierzyć temperaturę i również one - w celu dalszej kontroli - będą musiały pozostawić swoje dane. Nadal szczególnie obserwowani będą podróżni, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni byli w Chinach. W dalszym ciągu prowadzony jest również monitoring wśród obywateli ChRL, przebywających w moskiewskich hotelach i akademikach i wśród chińskich studentów, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przybyli z ojczyzny.

Niezależna "Nowaja Gazieta" ujawniła niedawno list, w którym przedstawiciele ambasady Chin wyrażali zaniepokojenie z powodu działań, mających służyć profilaktyce infekcji koronawirusa. Dyplomaci ocenili jako dyskryminacyjne kontrolowanie obywateli Chin w moskiewskich środkach transportu i miejscach publicznych. Ostrzegli, że może to popsuć atmosferę życzliwości w stosunkach rosyjsko-chińskich. W odpowiedzi mer Moskwy Siergiej Sobianin zapewnił, że działania te nie są dyskryminacją i są stosowane wyłącznie w celu ochrony zdrowia mieszkańców Moskwy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts