Sylwester z Macronem. Prezydent Francji wyśle na ulice 150 tys. policjantów i żołnierzy!

Zdjęcie ilustracyjne / A l'oeil de verre photographie

  

Najgorętszą dyskusję w te święta w "autorytarnej" Polsce wywołała dyskusja o karpiach. W sylwester zamierzamy się martwić może jeszcze o fajerwerki i samopoczucie zwierzaków. A w "demokratycznej" Francji? Tamtejsze MSW ogłosiło właśnie, że na czas świętowania nadejścia nowego roku wyśle na ulice w całym kraju... 148 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, porządkowych i żołnierzy. Decyzję podjęto ze względu na zagrożenie terrorystyczne i możliwe demonstracje…

W sylwestra „zmobilizowanych zostanie na terytorium całego kraju 147 935 tys. ludzi z sił porządkowych, sił bezpieczeństwa i wojska, by zagwarantować bezpieczeństwo wszystkich, chronić porządek publiczny i pozwolić na prawidłowy przebieg” tego święta - poinformował resort spraw wewnętrznych na Twitterze.

Agencja AFP zaznacza, że do pilnowania porządku w tym roku wysłano więcej ludzi niż rok temu. Wówczas w tym celu zmobilizowano 140 tys. osób. Aż boimy się pomyśleć, co będzie w następnych latach! 

W komunikacie MSW podkreślono, że świętowanie nowego 2019 r. „wpisuje się w kontekst wciąż podniesionego zagrożenia terroryzmem oraz występujących niezarejestrowanych ruchów protestacyjnych” w przestrzeni publicznej. To aluzja do demonstrujących od połowy listopada członków ruchu „żółte kamizelki”, którzy sprzeciwiają się rosnącym kosztom utrzymania.

„Żółte kamizelki” zapowiadają na Facebooku zorganizowanie w poniedziałek na reprezentacyjnej paryskiej alei Pola Elizejskie „pokojowego wydarzenia świątecznego”, by cieszyć się z nadejścia 2019 roku, który będzie „pełen zmian i zwycięstw”. Udział w wydarzeniu na Facebooku zadeklarowało dotychczas 8,3 tys. osób, a ponad 61 tys. określiło się jako „zainteresowany”.

MSW ogłosiło, że od godz. 16 w poniedziałek wokół Pól Elizejskich oraz placu de Gaulle'a (dawniej plac Gwiazdy) - na którym stoi Łuk Triumfalny wieńczący aleję - powstanie strefa bezpieczeństwa. Nie będzie można tam wnosić alkoholu ani materiałów pirotechnicznych. Możliwe będą kontrole osobiste, plecaków i toreb oraz pojazdów. W całej stolicy przewidziano również kontrole w środkach transportu publicznego, na dworcach i drogach publicznych.

Szczególnie wysokie środki bezpieczeństwa zapowiedziano także w Bordeaux i Nicei, gdzie też planowane są zgromadzenia "żółtych kamizelek".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jak będzie wyglądał nowy rząd? Müller potwierdza jedno: premierem pozostanie M. Morawiecki

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o negocjacje między koalicjantami Zjednoczonej Prawicy poinformował, że trwają przygotowania do powołania nowego rządu, ale jest jeszcze sporo czasu do pierwszego posiedzenia nowego Sejmu. Szefem rządu - potwierdził - pozostanie Mateusz Morawiecki.

Müller potwierdził, że szefem rządu pozostanie Mateusz Morawiecki.

Jasna jest sprawa w tym zakresie i już przesądzona jakiś czas temu, w związku z tym tak - premierem nowego rządu będzie premier Mateusz Morawiecki

- mówił.

Pytany o możliwe zmiany w składzie i strukturze Rady Ministrów, poinformował: "Wszelkie decyzje personalne są jeszcze do ustalenia. Te kwestie nie są jeszcze rozstrzygnięte. Teraz pracujemy nad tym, jak będzie wyglądała nowa struktura rządu, jakie będą ministerstwa, jak będą wyglądały komitety Rady Ministrów, jak będzie funkcjonowała kancelaria premiera, jak będzie wyglądał proces legislacyjny".

Jak dodał, "rozważane są zmiany dotyczące łączenia, przekształcenia ministerstw, tak jak w każdym rządzie, które również w trakcie trwania poszczególnych kadencji rządowych się dzieją".

Müller zaznaczył, że "tego się nie robi w trzy dni po wyborach".

Mamy środę, w związku z tym, to jeszcze chwilę potrwa

- dodał.

Pytany, czy wzmocnione będzie centrum decyzyjne w rządzie, a także pozycja premiera, Müller zwrócił uwagę, że w programie PiS jest mowa o tym, żeby wzmocnić Prezesa Rady Ministrów, Centrum Analiz Strategicznych i kilku innych instytucji.

Więc zakładamy, że te zapowiedzi programowe będą realizowane, nie tylko te zresztą. A naszym pierwszym celem będzie na pewno zrealizowanie tej "piątki" - która została ogłoszona - w ciągu pierwszym stu dni (nowego rządu).

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział 7 października, że jeżeli PiS wygra wybory, to w ciągu pierwszych 100 dni zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy rządowe dot. małego ZUS, 13 i 14 emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników.

Dziennikarze pytali Müllera, czy premier Morawiecki jest zadowolony z funkcjonowania dotychczasowego rządu oraz czy będzie chciał wprowadzić jakieś zmiany po to, żeby na przykład tę "piątkę" łatwiej zrealizować.

Zawsze wyciągamy wnioski z funkcjonowania Rady Ministrów, nie tylko na przełomie kadencji, ale też w trakcie funkcjonowania rządu. W związku z tym oczywiście jakieś zmiany w zakresie funkcjonowania czy to kancelarii premiera, czy poszczególnych ministerstw, będą miały miejsce

- odpowiedział. Zaznaczył, że w tej chwili "trwają analizy i decyzje będą w ciągu najbliższych kilku tygodni".

Dopytywany czy będą duże zmiany oraz ilu ministrów może się zmienić, rzecznik rządu przyznał, że według niego "będzie na pewno co najmniej kilka zmian". Pytany, czy na kształt rządu wpłynie zwiększenie "liczby szabel" w Sejmie IX kadencji przez Porozumienie i Solidarną Polskę, Müller zwrócił uwagę, że do tej pory blok Zjednoczonej Prawicy też był "zróżnicowany", ale współpracował bardzo dobrze.

Występujemy pod jednym klubem parlamentarnych - nie mamy różnych klubów parlamentarnych. Tak jak państwo widzicie, współpraca do tej pory układała się bardzo dobrze, i liczę na to, że będzie się układała cały czas bardzo dobrze. Tak wynika zresztą z deklaracji politycznych i Zbigniewa Ziobro (lidera Solidarnej Polski), i Jarosława Gowina (lidera Porozumienia)

- zaznaczył rzecznik rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl