Wrocław gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych w 2019 r. Po ogłoszeniu owacje!

/ Fotografías Archimadrid.es

  

Kolejne organizowane przez ekumeniczną wspólnotę z Taize Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) obędzie się we Wrocławiu, między 28 grudnia 2019 r. a 1 stycznia 2020 r. - ogłosił w Madrycie brat Alojzy, przeor tej wywodzącej się z Francji wspólnoty.

Informacja ta, ogłoszona podczas wieczornej modlitwy w czasie odbywającego się w stolicy Hiszpanii 41. spotkania wspólnoty, została owacyjnie przyjęta przez kilkadziesiąt tysięcy osób zebranych w jednej z hali madryckich targów - zarówno przybyłej na Europejskie Spotkanie Młodych młodzieży ze wszystkich państw Europy, jak i mieszkańców Madrytu.

Ogłaszając Wrocław kolejnym gospodarzem Europejskich Spotkań Młodych, brat Alojzy przypomniał, że w mieście tym takie wydarzenie odbyło się już dwukrotnie, w 1989 i 1995 r.

W trakcie wieczornej modlitwy, podczas której obecny był m.in. biskup pomocniczy Wrocławia Andrzej Siemieniewski, a także przedstawiciel prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, brat Alojzy zaznaczył, że Europejskie Spotkanie Młodych są niczym "prawdziwa pielgrzymka zaufania".

"Nawiązywanie więzi, budowanie mostów ponad tym, co dzieli - właśnie tego potrzebują nasze społeczeństwa. Społeczeństwo nie może przeżyć bez zaufania między tworzącymi je osobami. Zaufanie pozwala na dialog na temat tego, co jest przyczyną podziałów. Zaufanie może pomóc uszanować, a nawet uznać odmienność innego człowieka"

- powiedział przeor Wspólnoty Taize.

Europejskie Spotkanie Młodych w Madrycie zakończy się 1 stycznia. W poniedziałek jego uczestnicy wezmą udział we wspólnych modlitwach w parafiach oraz w hali targów. Przewidziane są też spotkania w grupach narodowych. Mszy św. dla polskich pielgrzymów przewodniczyć będzie prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Każde europejskie spotkanie wspólnoty z Taize gromadzi tysiące młodych katolików, prawosławnych i protestantów z całego kontynentu oraz pielgrzymów z innych części świata.

Młodzi przyjeżdżają, aby razem się modlić, włączyć się na kilka dni w życie wspólnot lokalnych Kościołów chrześcijańskich i wzajemnie wymieniać się doświadczeniami. W ten sposób chcą razem szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wiary i sensu życia. Zastanawiają się, jak w konkretnej codzienności budować bardziej solidarną i wrażliwą na drugiego człowieka rzeczywistość.

Spotkania odbywały się w wielu europejskich miastach, m.in. w Paryżu, Rzymie, Londynie, Pradze, Budapeszcie, Berlinie, Genewie, Brukseli, a także w Polsce (poza Wrocławiem, w Warszawie w 1999 r. i w Poznaniu w 2009 r.

Wybór Wrocławia jest odpowiedzią na zaproszenia wysłane na ręce przeora pod koniec 2014 r. równocześnie przez arcybiskupa Józefa Kupnego, biskupa luterańskiego Ryszarda Bogusza, radę miasta i ówczesnego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Wspólnota z Taize, założona przez brata Rogera w 1940 r., liczy aktualnie ponad stu braci ponad trzydziestu narodowości, katolików i pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie. Jest wśród nich czterech Polaków. Przez samo swoje istnienie wspólnota jest znakiem pojednania pomiędzy podzielonymi chrześcijanami i zwaśnionymi ze sobą narodami.

Z roku na rok coraz więcej młodych ludzi ze wszystkich kontynentów przyjeżdża do wioski Taize we francuskiej Burgundii na tygodniowe spotkania wypełnione modlitwą i wymianą myśli. Taize odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata.

Brat Roger, założyciel wspólnoty, zmarł 16 sierpnia 2005 r., w wieku 90 lat, zabity podczas wieczornej modlitwy przez osobę niezrównoważoną psychicznie. Brat Alojzy, którego wybrał na swojego następcę, jest od tego czasu przeorem wspólnoty. Zna on dobrze stolicę Dolnego Śląska i jej okolice, gdyż był odpowiedzialny za kilkumiesięczne przygotowania poprzednich europejskich spotkań we Wrocławiu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Odnaleziono ciała Polaków

zdjęcie ilustracyjne / Photo-View

  

Na Svalbardzie odnaleziono w niedzielę ciała dwojga zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund - poinformował w komunikacie urząd gubernatora tego norweskiego archipelagu.

Kobieta i mężczyzna z polskiej placówki badawczej udali się w piątek na wycieczkę. Gdy nie powrócili w ustalonym terminie - w niedzielę rano - do bazy, załoga stacji wyruszyła, by ich szukać.

"Dwie ofiary śmiertelne znaleziono kilka godzin później w trudno dostępnym obszarze lawinowym pod górą Kamkrona, na wschód od stacji. Spadli kilkaset metrów w dół ze stromej góry"

- napisała w komunikacie gubernator Kjerstin Askholt.

Na miejsce zdarzenia wysłany został helikopter wraz z lekarzem oraz policją.

Jak poinformował urząd gubernatora, w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund przebywa zwykle 14 osób.

Według gazety "VG" obie ofiary śmiertelne były obywatelami polskimi. W tym sezonie zimowym już 11 osób straciło życie w Norwegii w wyniku lawin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl