Inscenizacja rozpoczęla się o godz. 14.00 na parkingu wewnętrznym Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przy ulicy Szylinga. Sto lat temu w tym właśnie budynku mieściły się dawne koszary 6 Pułku Grenadierów.

Inscenizację rozpocznie pokaz szturmu, a następnie rekonstruktorzy w mundurach armii niemieckiej z okresu I wojny światowej przejdą w eskorcie powstańczej spod dawnych koszar przy ulicy Szylinga na dworzec – wskazali organizatorzy przed inscenizacją..

Po inscenizacji odbędzie się przemarsz za kolumną wojskową, w którym może wziąć udział każdy chętny. Trasa będzie wiodła ulicami m.in. Szylinga, Kraszewskiego i Zwierzyniecką. Inscenizację przygotuje grupa GRH Kreuz 1914.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. 30 grudnia Polacy zdobyli koszary 6 Pułku Grenadierów na Jeżycach. Niemcy oddali zwycięzcom 12 ciężkich karabinów maszynowych i odmaszerowali na dworzec, gdzie wsiedli do pociągu i wyjechali z Poznania.

Poznań został wyzwolony ostatecznie 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.