Piękno Warmii i Mazur

/ grouchy

  

Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z ciekawszych przyrodniczo regionów Polski. Na jego terenie znajduje się aż osiem parków krajobrazowych.

Brodnicki Park Krajobrazowy 
Większość jego powierzchni  stanowią lasy, jeziora i torfowiska.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy 
Występują w nim strome jary i jeziora rynnowe (Jeziora Bryńskie, Jezioro Górzeńskie). Przez park płynie bardzo czysta rzeka Brynica zasilana z wielu źródeł tu występujących. 

Mazurski Park Krajobrazowy
Jest  jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce. Na jego terenie znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy o powierzchni 11 416 ha (wraz z jeziorami Kaczerajno i Seksty). W skład parku wchodzi północna część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią, w jej dorzeczu znajduje się ponad 20 małych, śródleśnych jeziorek.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego 
Obejmuje najcenniejszy pod względem przyrodniczym obszar Pojezierza Iławskiego, w tym jezioro Jeziorak (najdłuższe w Polsce – 27,5 km) oraz Jezioro Jasne (o wyjątkowo czystej toni – przezroczystość wody do 15 m). W granicach parku i jego otuliny znajdują się 43 jeziora.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej 
Teren parku jest w 80% zalesiony, miejscami przypomina tajgę. Północna granica parku pokrywa się z granicą polsko-rosyjską. Wschodnia i południowa granica parku biegnie nasypem niemieckiej linii kolejowej z początku XX wieku z Gołdapi przez Golubie, Żytkiejmy do Gąbina. 
Wzgórza morenowe, w większości porośnięte lasami Puszczy Rominckiej, osiągają w Parku wysokość do 280 m n.p.m. Wśród wzgórz znajdują się głębokie niecki i rynny, w których są położone torfowiska, jeziora i rzeki. 
Na obrzeżach Puszczy znajduje się także kilka większych jezior, położonych w głębokich rynnach. Największe z nich to przecięte granicą państwową jezioro Gołdap (234 ha) oraz położone w otulinie Parku jeziora: Czarne (173 ha), Przerośl (71 ha) i Pobłędzie (50 ha).
Najbardziej charakterystycznym dla puszczy zbiorowiskiem jest typowy dla tajgi  las świerkowy, mroczny, wilgotny, z grubym dywanem mchów.

Puszcza Romincka od dawna podlegała swego rodzaju ochronie, gdyż była obszarem łowieckim władców tych ziem. Od XV wieku była obszarem należącym do wielkich mistrzów krzyżackich, potem książąt i królów  pruskich. Z czasów polowań cesarza niemieckiego Wilhelma II pozostało tu kilkanaście (w polskiej części puszczy 8) kamieni upamiętniających jego sukcesy łowieckie. W 1892 roku w puszczy przebywał Julian Fałat, który był nadwornym malarzem Wilhelma II. W 1937 roku Zarząd Lasów Rzeszy uznał Puszczę Romincką za rezerwat łowiecki.
Na terenie parku i w jego okolicach przetrwało wiele zabytków kultury: kościoły, stare dwory w otoczeniu zabytkowych parków, kamienice i dawne układy urbanistyczne. Wartymi obejrzenia są także wysokie podwójne wiadukty kolejowe, przypominające rzymskie akwedukty. Wyróżniają się one ciekawą formą oraz znaczną wysokością (36 m).

Welski Park Krajobrazowy 
Park powstał w celu ochrony walorów przyrodniczych, historycznych oraz kulturowych regionu, a przede wszystkim doliny rzeki Wel. Charakterystyczną cechą parku jest różnorodność środowiska przyrodniczego. Ważnym elementem przyrodniczym parku są jeziora polodowcowe, można wyróżnić 13 większych jezior. Przy parku działają dwa muzea: Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficzne.

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej 
Park ma cechy obszaru górskiego, najwyższym punktem jest Góra Srebrna (198,5 m n.p.m.). Odwiedzając park warto też wybrać się  do barokowego pałacu w Kadynach.

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich 
Park powstał w celu ochrony bardzo urozmaiconej rzeźby, unikatowych walorów krajobrazowo-widokowych. Obejmuje swymi granicami najwyższą część Garbu Lubawskiego zwanego Wzgórzami Dylewskimi. Najwyższym wzniesieniem polskich pojezierzy jest Dylewska Góra 312 m n.p.m.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wzruszające słowa córki Pawła Adamowicza. "Gdańsk był dla taty trzecim dzieckiem"

śp. Paweł Adamowicz / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W Gdańsku na Placu Solidarności zebrało się co najmniej kilka tysięcy osób, które zostawiały zapalone znicze, upamiętniając i wspominając zamordowanego prezydenta miasta Pawła Adamowicza. W spotkaniu wzięły udział również żona i starsza córka zmarłego, które zabrały głos. - Paweł Adamowicz był moim tatusiem. Ciebie, tatusiu, kocham bardzo mocno i na zawsze. Kocham to miasto tak, jak on - mówiła Antonina Adamowicz.

Znicze w Gdańsku oraz innych miastach Polski ustawiane są na planie serca, a w mediach społecznościowych akcję nazwano "największe serce świata". [polecam:https://niezalezna.pl/254651-pawel-adamowicz-zostanie-pochowany-w-bazylice-mariackiej-w-gdansku]

Niewyobrażalne jest to dla ludzi, że nienawiść może być tak wielka. Pamiętacie go uśmiechniętego, zagadującego ludzi na ulicy. Chciał, żeby to miasto było dla wszystkich. Dla niego nie miało znaczenia to, jaki kto ma kolor skóry i kogo kocha. Proszę, żeby taka atmosfera w Gdańsku była 

- mówiła żona zmarłego prezydenta, Magdalena Adamowicz.

Dzisiaj jesteśmy w żałobie, ale ona minie. Paweł często mówił, żebyśmy się kochali. Wiem, że Paweł jest tu z nami, że będzie dobrym opiekunem tego miasta. Jego śmierć nie pójdzie marne. Wiem to dlatego, że tylu z państwa tutaj jest, że jesteście tutaj dla niego, osoby w różnym wieku, nie tylko z Gdańska. Dziękuje wam za to bardzo 

- dodała.

Głos zabrała również starsza córka Pawła Adamowicza. [polecam:https://niezalezna.pl/254661-andrzej-duda-wezmie-udzial-w-pogrzebie-adamowicza-wiceszef-kancelarii-prezydenta-wyjasnia]

Nazywam się Antonina Adamowicz. Paweł Adamowicz był moim tatusiem. Ciebie, tatusiu, kocham bardzo mocno i na zawsze. Kocham to miasto tak, jak on. Cała nasza rodzina je kocha, bo Gdańsk był dla taty trzecim rodzicem, trzecim dzieckiem i drugą miłością. Wiem, że jeżeli to miasto nadal będzie otwarte, takie kochające jak jest teraz, to on będzie bardzo szczęśliwy. Dziękuję wam wszystkim za to wsparcie 

- podkreśliła starsza córka tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl