Piękno Warmii i Mazur

/ grouchy

  

Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z ciekawszych przyrodniczo regionów Polski. Na jego terenie znajduje się aż osiem parków krajobrazowych.

Brodnicki Park Krajobrazowy 
Większość jego powierzchni  stanowią lasy, jeziora i torfowiska.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy 
Występują w nim strome jary i jeziora rynnowe (Jeziora Bryńskie, Jezioro Górzeńskie). Przez park płynie bardzo czysta rzeka Brynica zasilana z wielu źródeł tu występujących. 

Mazurski Park Krajobrazowy
Jest  jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce. Na jego terenie znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy o powierzchni 11 416 ha (wraz z jeziorami Kaczerajno i Seksty). W skład parku wchodzi północna część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią, w jej dorzeczu znajduje się ponad 20 małych, śródleśnych jeziorek.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego 
Obejmuje najcenniejszy pod względem przyrodniczym obszar Pojezierza Iławskiego, w tym jezioro Jeziorak (najdłuższe w Polsce – 27,5 km) oraz Jezioro Jasne (o wyjątkowo czystej toni – przezroczystość wody do 15 m). W granicach parku i jego otuliny znajdują się 43 jeziora.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej 
Teren parku jest w 80% zalesiony, miejscami przypomina tajgę. Północna granica parku pokrywa się z granicą polsko-rosyjską. Wschodnia i południowa granica parku biegnie nasypem niemieckiej linii kolejowej z początku XX wieku z Gołdapi przez Golubie, Żytkiejmy do Gąbina. 
Wzgórza morenowe, w większości porośnięte lasami Puszczy Rominckiej, osiągają w Parku wysokość do 280 m n.p.m. Wśród wzgórz znajdują się głębokie niecki i rynny, w których są położone torfowiska, jeziora i rzeki. 
Na obrzeżach Puszczy znajduje się także kilka większych jezior, położonych w głębokich rynnach. Największe z nich to przecięte granicą państwową jezioro Gołdap (234 ha) oraz położone w otulinie Parku jeziora: Czarne (173 ha), Przerośl (71 ha) i Pobłędzie (50 ha).
Najbardziej charakterystycznym dla puszczy zbiorowiskiem jest typowy dla tajgi  las świerkowy, mroczny, wilgotny, z grubym dywanem mchów.

Puszcza Romincka od dawna podlegała swego rodzaju ochronie, gdyż była obszarem łowieckim władców tych ziem. Od XV wieku była obszarem należącym do wielkich mistrzów krzyżackich, potem książąt i królów  pruskich. Z czasów polowań cesarza niemieckiego Wilhelma II pozostało tu kilkanaście (w polskiej części puszczy 8) kamieni upamiętniających jego sukcesy łowieckie. W 1892 roku w puszczy przebywał Julian Fałat, który był nadwornym malarzem Wilhelma II. W 1937 roku Zarząd Lasów Rzeszy uznał Puszczę Romincką za rezerwat łowiecki.
Na terenie parku i w jego okolicach przetrwało wiele zabytków kultury: kościoły, stare dwory w otoczeniu zabytkowych parków, kamienice i dawne układy urbanistyczne. Wartymi obejrzenia są także wysokie podwójne wiadukty kolejowe, przypominające rzymskie akwedukty. Wyróżniają się one ciekawą formą oraz znaczną wysokością (36 m).

Welski Park Krajobrazowy 
Park powstał w celu ochrony walorów przyrodniczych, historycznych oraz kulturowych regionu, a przede wszystkim doliny rzeki Wel. Charakterystyczną cechą parku jest różnorodność środowiska przyrodniczego. Ważnym elementem przyrodniczym parku są jeziora polodowcowe, można wyróżnić 13 większych jezior. Przy parku działają dwa muzea: Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficzne.

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej 
Park ma cechy obszaru górskiego, najwyższym punktem jest Góra Srebrna (198,5 m n.p.m.). Odwiedzając park warto też wybrać się  do barokowego pałacu w Kadynach.

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich 
Park powstał w celu ochrony bardzo urozmaiconej rzeźby, unikatowych walorów krajobrazowo-widokowych. Obejmuje swymi granicami najwyższą część Garbu Lubawskiego zwanego Wzgórzami Dylewskimi. Najwyższym wzniesieniem polskich pojezierzy jest Dylewska Góra 312 m n.p.m.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tłum przed prokuraturą - czeka na oprawcę Kristiny. "To było dziecko, miało całe życie przed sobą" WIDEO

Tłum czeka na oprawcę Kristiny / TVP Info/printscreen

  

Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. Ponad 100 osób czeka przed budynkiem Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, gdzie trwają czynności z zatrzymanym dziś mężczyzną podejrzewanym o bestialskie zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin (Dolnośląskie).

Tłum zgromadzony przed budynkiem prokuratury czeka na zakończenie przesłuchania. Od czasu do czasu słychać groźby adresowane do mężczyzny, który jest przesłuchiwany w prokuraturze.

Ludzie komentują też zbrodnię. "To było dziecko, miało całe życie przed sobą" - powiedział jeden z mężczyzn. "Jak można było zrobić coś takiego" - mówił inny. Zebrani robią zdjęcia i nagrywają filmy telefonami komórkowymi. Wokół budynku prokuratury stoją policjanci.

O zatrzymaniu podejrzewanego o zabójstwo dziewczynki poinformował w niedzielę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wieczorem 22-letni mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Policja podała, że podejrzewany mężczyzna nie jest mieszkańcem powiatu świdnickiego.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy obecnie trwają czynności związane z weryfikowaniem i zabezpieczaniem materiału dowodowego.

Mężczyzna został zatrzymany dzisiaj w godzinach popołudniowych. Mamy 48 godzin, to jest ten czas, w ramach którego musimy wykonać niezbędne czynności, które by pozwoliły na przedstawienie zarzutów, a potem przesłuchanie podejrzanego i ewentualne skierowanie wniosku o tymczasowe aresztowanie 

– powiedział prok. Pindera.

[polecam:https://niezalezna.pl/276051-domniemany-oprawca-kristiny-byl-juz-na-oku-policji-jestesmy-przekonani-ze-uslyszy-zarzuty]

Jak informowała prokuratura w Świdnicy, przyczyną śmierci 10-letniej dziewczynki, której ciało znaleziono w czwartek w lesie sześć kilometrów od miejscowości Mrowiny, były rany kłute klatki piersiowej i szyi; zbrodnia miała podłoże seksualne.

Ciało dziewczynki znaleziono w czwartek około godziny 17 w lesie sześć kilometrów od miejscowości Mrowiny, gdzie mieszkała. Zwłoki znalazła kobieta, która była w lesie na spacerze.

Dziewczynka w czwartek około godziny 13 wyszła ze szkoły położonej w centrum wsi Mrowiny; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od miejsca, w którym mieszkała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl