Właśnie miałem długą i bardzo dobrą rozmowę z prezydentem Xi z Chin. Umowa idzie bardzo dobrze. Jeśli ją zawrzemy, to będzie ona bardzo obszerna, obejmująca wszystkie tematy, obszary i punkty sporne. Osiągnęliśmy duży postęp!

- napisał na Twitterze Donald Trump.

Z kolei media chińskie poinformowały, że Xi w rozmowie z amerykańskim przywódcą wyraził nadzieję, że relacje między Pekinem i Waszyngtonem będą "skoordynowane, oparte na współpracy i stabilne", a umowa obopólnie korzystna. Podkreślił również, że obie strony pracują, by wcielić w życie postanowienia osiągniętego ostatnio konsensusu.

Chiny i USA toczą spór, określany przez chińskie ministerstwo handlu jako największa wojna handlowa w historii gospodarki. Waszyngton wprowadził już karne taryfy na chiński eksport do USA wart 250 mld dolarów rocznie, na co Pekin odpowiedział cłami na amerykańskie produkty warte 110 mld dolarów rocznie.

Xi i Trump uzgodnili jednak na spotkaniu w Argentynie 1 grudnia rozejm w wojnie celnej. Ma on obowiązywać przez 90 dni, w czasie których toczone będą dalsze negocjacje handlowe. Waszyngton zgodził się nie podnosić w tym czasie ceł na chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie, co wcześniej planował.