"Powstanie tu elektrownia" - deklarowała Beata Szydło. Wczoraj wydano pozwolenie na budowę!

Beata Szydło / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Właśnie w taki sposób Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje obietnic! Beata Szydło i Jarosław Kaczyński deklarowali, że w Ostrołęce powstanie elektrownia, której budowę zablokował rząd PO-PSL. Wczoraj wydane zostało pozwolenie rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy, co oznacza, że inwestycja będzie realizowana.

W 2012 roku koalicja PO-PSL wstrzymała przygotowania do budowy bloku C elektrowni w Ostrołęce, mimo, że wydano już wówczas sporo pieniędzy w celu rozpoczęcia tej inwestycji. Sprawą zajęli się parlamentarzyści pochodzący z tego miasta - poseł Arkadiusz Czartoryski i senator Robert Mamątow. Ich starania nie przyniosły wówczas skutku. Platforma Obywatelska projektu "Ostrołęki C" po prostu nie chciała realizować.

W kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku na plac niedoszłej budowy przyjeżdża Beata Szydło, kandydatka na premiera. I deklaruje - elektrownia tu powstanie! W podobnym tonie wypowiadał się wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Po wygranych wyborach pplany zostają wcielane w życie, co pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje obietnic. W lipcu 2018 roku uczestniczyliśmy w podpisaniu umowy na budowę elektrowni, a w październiku rozpoczęły się prace przygotowawcze.

Wczoraj zawarte zostało porozumienie między inwestorami - Energa i Enea. W treści porozumienia określono nowe zasady współpracy, w tym strukturę finansowania Projektu, gdzie Enea deklaruje zaangażowanie finansowe dla realizacji Etapu Budowy w wysokości 1 mld zł, a Energa - w wysokości nie mniej niż 1 mld zł, poza środkami już zaangażowanymi. Ponadto, porozumienie przewiduje zaangażowanie innych inwestorów w pozostałym zakresie koniecznym do pokrycia nakładów finansowych projektu. Harmonogram oraz warunki zaangażowania finansowego poszczególnych podmiotów w projekt zostaną uzgodnione do 28 stycznia 2019 roku.

Ale to nie koniec - właśnie wczoraj spółka Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. wydała tak długo oczekiwane polecenie rozpoczęcia prac związanych z budową Elektrowni Ostrołęka C (czyli tzw. NTP) dla generalnego wykonawcy: Konsorcjum GE Power Sp. z o.o. - lidera konsorcjum oraz ALSTOM Power Systems S.A.S. Ta wiadomość jednoznacznie wskazuje na to, że inwestycja będzie realizowana.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Polska i Litwa idą w jednym kierunku". Będą wspólne wydatki na obronność?

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/Kancelaria Premiera

  

Dziękuję premierowi Sauliusowi Skvernelisowi za zaproszenie i owocne rozmowy. Poruszyliśmy wiele tematów, które łączą nas i powodują, że Polska i Litwa idą w jednym kierunku - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z udziałem szefa litewskiego rządu w Wilnie.

Cieszę się bardzo, że we wzajemnych relacjach uwzględniane są wrażliwości historyczne, społeczne i one były przez nas omówione. Pogłębiamy nasze relacje polityczne, gospodarcze i kulturowe

- mówił Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu powiedział, że rozmawiał ze swoim litewskim odpowiednikiem między innymi na temat "wspólnych zakupów obronnych i o bezpieczeństwie energetycznym".

Cieszę się, że te więzy gospodarcze i biznesowe są spójne

- zaznaczył.

Dziękuję za propozycję konsultacji międzyrządowych, które doprowadzą do tego, że nasza współpraca będzie jeszcze lepsza, abyśmy mogli wspólnie reprezentować nasze stanowiska w Europie

- dodał premier.

Podczas wspólnej konferencji premier Litwy Saulius Skvernelis podkreślił, że nigdy nie było takich dobrych stosunków międzyrządowych jak w chwili obecnej. "I to jest bez żadnej wątpliwości też osobisty wkład pana premiera" - powiedział Skvernelis.

Dodał, że omówił z Morawieckim i delegacjami wiele różnych ważnych kwestii.

"Myślę, że dzisiaj postanowiliśmy podnieść naszą współpracę na jeszcze wyższy szczebel. Bardzo cieszę się, że pan premier zgodził się na możliwość odbycia wspólnego posiedzenia rządów Litwy i Polski na początku przyszłego roku. Byłby to nowy kierunek i doskonała okazja do uściślenia naszej współpracy"

- powiedział litewski premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl