"Powstanie tu elektrownia" - deklarowała Beata Szydło. Wczoraj wydano pozwolenie na budowę!

Beata Szydło / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Właśnie w taki sposób Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje obietnic! Beata Szydło i Jarosław Kaczyński deklarowali, że w Ostrołęce powstanie elektrownia, której budowę zablokował rząd PO-PSL. Wczoraj wydane zostało pozwolenie rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy, co oznacza, że inwestycja będzie realizowana.

W 2012 roku koalicja PO-PSL wstrzymała przygotowania do budowy bloku C elektrowni w Ostrołęce, mimo, że wydano już wówczas sporo pieniędzy w celu rozpoczęcia tej inwestycji. Sprawą zajęli się parlamentarzyści pochodzący z tego miasta - poseł Arkadiusz Czartoryski i senator Robert Mamątow. Ich starania nie przyniosły wówczas skutku. Platforma Obywatelska projektu "Ostrołęki C" po prostu nie chciała realizować.

W kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku na plac niedoszłej budowy przyjeżdża Beata Szydło, kandydatka na premiera. I deklaruje - elektrownia tu powstanie! W podobnym tonie wypowiadał się wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Po wygranych wyborach pplany zostają wcielane w życie, co pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje obietnic. W lipcu 2018 roku uczestniczyliśmy w podpisaniu umowy na budowę elektrowni, a w październiku rozpoczęły się prace przygotowawcze.

Wczoraj zawarte zostało porozumienie między inwestorami - Energa i Enea. W treści porozumienia określono nowe zasady współpracy, w tym strukturę finansowania Projektu, gdzie Enea deklaruje zaangażowanie finansowe dla realizacji Etapu Budowy w wysokości 1 mld zł, a Energa - w wysokości nie mniej niż 1 mld zł, poza środkami już zaangażowanymi. Ponadto, porozumienie przewiduje zaangażowanie innych inwestorów w pozostałym zakresie koniecznym do pokrycia nakładów finansowych projektu. Harmonogram oraz warunki zaangażowania finansowego poszczególnych podmiotów w projekt zostaną uzgodnione do 28 stycznia 2019 roku.

Ale to nie koniec - właśnie wczoraj spółka Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. wydała tak długo oczekiwane polecenie rozpoczęcia prac związanych z budową Elektrowni Ostrołęka C (czyli tzw. NTP) dla generalnego wykonawcy: Konsorcjum GE Power Sp. z o.o. - lidera konsorcjum oraz ALSTOM Power Systems S.A.S. Ta wiadomość jednoznacznie wskazuje na to, że inwestycja będzie realizowana.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znikną symbole gomorry

zdjęcie ilustracyjne, / Google Maps

  

W Neapolu rozpoczęło się wyburzanie trzech bloków mieszkalnych, które stały się symbolem przestępczości, handlu narkotykami i działalności gangów kamorry. W blokach zwanych „żaglami” nakręcono sceny głośnego filmu o tamtejszej mafii.

Budynki o nowoczesnej architekturze zbudowano w dzielnicy Scampia w latach 60. i 70. XX wieku. Były wyrazem postępu, ale z czasem opanowane przez mafię i handlarzy narkotyków stały się symbolem kamorry. Charakterystyczny pejzaż tej części Neapolu znają widzowie ekranizacji powieści Roberto Saviano „Gomorra” na temat działalności i porachunków mafijnych klanów.

By przywrócić temu miejscu dobre imię, władze miejskie postanowiły gruntownie zmienić architekturę całego osiedla. Lokatorzy zostali przeniesieni do nowych mieszkań. W czwartek wiele osób z sąsiednich domów owacją powitało moment, gdy buldożer zaczął burzyć pierwszy blok. Neapolitańczycy mówili, że czekali na tę chwilę od lat.

W ciągu 40 dni zburzonych zostanie 50 tysięcy metrów sześciennych „żagla”. Burmistrz Neapolu Luigi de Magistris, który obserwował początek burzenia bloku powiedział: „Scampia wygrywa z Gomorrą 3:0”.

W miejscu, gdzie stoją trzy domy, władze miasta obiecały zbudować osiedle „na miarę potrzeb obywateli”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts