"Powstanie tu elektrownia" - deklarowała Beata Szydło. Wczoraj wydano pozwolenie na budowę!

Beata Szydło / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Właśnie w taki sposób Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje obietnic! Beata Szydło i Jarosław Kaczyński deklarowali, że w Ostrołęce powstanie elektrownia, której budowę zablokował rząd PO-PSL. Wczoraj wydane zostało pozwolenie rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy, co oznacza, że inwestycja będzie realizowana.

W 2012 roku koalicja PO-PSL wstrzymała przygotowania do budowy bloku C elektrowni w Ostrołęce, mimo, że wydano już wówczas sporo pieniędzy w celu rozpoczęcia tej inwestycji. Sprawą zajęli się parlamentarzyści pochodzący z tego miasta - poseł Arkadiusz Czartoryski i senator Robert Mamątow. Ich starania nie przyniosły wówczas skutku. Platforma Obywatelska projektu "Ostrołęki C" po prostu nie chciała realizować.

W kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku na plac niedoszłej budowy przyjeżdża Beata Szydło, kandydatka na premiera. I deklaruje - elektrownia tu powstanie! W podobnym tonie wypowiadał się wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Po wygranych wyborach pplany zostają wcielane w życie, co pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje obietnic. W lipcu 2018 roku uczestniczyliśmy w podpisaniu umowy na budowę elektrowni, a w październiku rozpoczęły się prace przygotowawcze.

Wczoraj zawarte zostało porozumienie między inwestorami - Energa i Enea. W treści porozumienia określono nowe zasady współpracy, w tym strukturę finansowania Projektu, gdzie Enea deklaruje zaangażowanie finansowe dla realizacji Etapu Budowy w wysokości 1 mld zł, a Energa - w wysokości nie mniej niż 1 mld zł, poza środkami już zaangażowanymi. Ponadto, porozumienie przewiduje zaangażowanie innych inwestorów w pozostałym zakresie koniecznym do pokrycia nakładów finansowych projektu. Harmonogram oraz warunki zaangażowania finansowego poszczególnych podmiotów w projekt zostaną uzgodnione do 28 stycznia 2019 roku.

Ale to nie koniec - właśnie wczoraj spółka Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. wydała tak długo oczekiwane polecenie rozpoczęcia prac związanych z budową Elektrowni Ostrołęka C (czyli tzw. NTP) dla generalnego wykonawcy: Konsorcjum GE Power Sp. z o.o. - lidera konsorcjum oraz ALSTOM Power Systems S.A.S. Ta wiadomość jednoznacznie wskazuje na to, że inwestycja będzie realizowana.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowe surowe sankcje dla Iranu

zdjęcie ilustracyjne / Blondinrikard Fröberg CC BY 2.0

  

Prezydent USA Donald Trump ogłosił dziś, że jego kraj wprowadza nowy pakiet „surowych” sankcji przeciw Iranowi, które obejmą m.in. najwyższego duchowo-politycznego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneia. To odpowiedź na zestrzelenie przez Teheran drona USA.

Nowe restrykcje zostają nałożone również na współpracowników Chameneia.

Trump ostrzegł, że sankcje przeciwko Iranowi mogą obowiązywać „latami”.

Amerykański resort finansów (skarbu) poinformował w poniedziałek o nałożeniu przez USA sankcji na ośmiu dowódców irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Szef resortu Steven Mnuchin dodał, że nowy pakiet restrykcji zablokuje irańskie aktywa na kolejne miliardy USD.

Mnuchin wyjaśnił, że choć pakiet tych restrykcji był przygotowywany przez Stany Zjednoczone jeszcze przed zestrzeleniem w czwartek przez Iran amerykańskiego drona i tak jest on odpowiedzą na to zdarzenie, jak i na poprzednie działania Iranu w Zatoce Perskiej.

Jednocześnie Mnuchin ogłosił, że kolejnymi sankcjami jeszcze w tym tygodniu zostanie objęty irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl