Juncker znalazł nową ofiarę? I znów mówi o „praworządności” i „niezależnych sądach”

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Polacy doskonale znają słowa Jean-Claude Junckera o praworządności czy niezależności sądownictwa, wszak unijny ma w zwyczaju o tym często przypominać, choć nie mieszka w naszym kraju. Teraz podobnie wypowiada się o Rumunii, która 1 stycznia ma objąć przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Czy Juncker znalazł sobie nową ofiarę?

"Myślę jednak, że rząd w Bukareszcie jeszcze nie całkiem zrozumiał, co to znaczy przewodniczyć krajom Unii Europejskiej. Do rozsądnych negocjacji potrzebna jest również gotowość do słuchania innych oraz solidna wola odłożenia na bok swoich życzeń. Mam tutaj pewne wątpliwości"

- powiedział Juncker w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt". Juncker stwierdził ponadto, że... Rumunia nie może występować w Europie jako spójna jednostka.

"W kraju musi istnieć zjednoczony front, by podczas prezydencji wspierać również jedność w Europie"

- zastrzegł.

Wcześniej na początku grudnia Juncker stwierdził, że Rumunia jest dobrze przygotowana do objęcia przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Szef Komisji Europejskiej miał wypowiedzieć się w tej sprawie podczas wizyty w Brukseli rumuńskiej premier Vioricy Dancili.

Przewodnictwo w Unii Europejskiej na sześć miesięcy Rumunia obejmuje 1 stycznia przyszłego roku. W połowie listopada Komisja Europejska zarzuciła Rumunii znaczne niedociągnięcia, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad państwa prawa, walkę z korupcją i niezależność sądownictwa.

Premier Dancila odrzucała w Brukseli tę krytykę. Zapewniała, że przestrzeganie zasad państwa prawa jest w Rumunii zapewnione. Podkreśliła też, że dokładane są wszelkie starania, by zapewnić niezależność sądownictwa.

Na czas przewodnictwa Rumunii przypadają zaplanowany na marzec Brexit oraz majowe wybory do Parlamentu Europejskiego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Żołnierze ranni w wypadku samochodowym pod Ostrołęką. Zderzenie osobówki z furgonem

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Na drodze krajowej nr 60 w okolicach miejscowości Czarnowo (powiat ostrołęcki) doszło do poważnego wypadku. W zdarzeniu uczestniczył konwój wojskowy - informuje portal eostroleka.pl. Na miejscu trwa akcja ratunkowa, przynajmniej kilku żołnierzy odniosło rany.

Do wypadku doszło tuż przed godziną 18, pomiędzy miejscowościami Ponikiew Duża a Różan. W jadącą drogą krajową kolumnę wojskową uderzył kierowca samochodu osobowego, który wyjechał nagle z drogi podporządkowanej, prowadzącej do wsi Kunin.

Furgonetka uderzyła w osobówkę a następnie zjechała do rowu i przewróciła się na bok. W furgonetce znajdowało się kilkudziesięciu żołnierzy. Przynajmniej kilkoro z nich zostało poszkodowanych

- powiedział naoczny świadek zdarzenia portalowi eostroleka.pl.

Na miejscu trwa obecnie akcja ratunkowa, w której uczestniczy osiem załóg pogotowia ratunkowego oraz dwa śmigłowce LPR. Droga krajowa jest całkowicie zablokowana.

Nie wiadomo w jakim stanie są osoby podróżujące osobówką.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, eostroleka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts