Ceny energii – skupmy się na przyczynach

  

Manipulowanie cenami energii przez rząd to rozwiązanie krótkoterminowe, choćby z racji szybko rosnących cen emisji CO2, które przekładają się na wyższą cenę energii w Polsce, gdzie większość jej pochodzi z energetyki węglowej. Jest ona droższa przez politykę klimatyczną, pod którą jesteśmy podpisani, i której na razie nie udało się renegocjować.

Ograniczeniem są również możliwości polskiego budżetu. Rekompensowanie rosnących cen energii szacowane przez Ministerstwo Energii na 9 mld zł to kolejny wydatek. Dlatego w naszym interesie jest pogodzenie się, że w całej Europie energia drożeje, czy to przez politykę klimatyczną, czy to przez wzrost cen węgla i znaleźć rozwiązanie, które skupia się na przyczynie wzrostu cen energii. A jest nią miks energetyczny zależny od węgla. Niezbędna jest transformacja energetyczna. Po konsultacjach projektu „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.”, musimy ostatecznie rozstrzygnąć jej formułę w Polsce. Inaczej będzie za późno, bo rekompensować wzrostu cen energii nie można w nieskończoność.

Autor jest redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts