Rządowe wsparcie dla innowatorów!

zdjęcie ilustracyjne / TeroVesalainen; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Od Nowego Roku wchodzi w życie rozwiązanie podatkowe wspierające innowatorów - przypomina w rozmowie z PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Podkreśla, że dzięki tzw. IP box podatek CIT i PIT dla tych, którzy komercjalizują własność intelektualną, będzie rekordowo niski.

Rozwiązanie, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Finansów, polega na tym, że jeśli przedsiębiorca wydał pieniądze na badania i rozwój, opracował bądź kupił nową technologię, uzyskał dla niej kwalifikowane prawo własności intelektualnej, jeżeli ją komercjalizuje i ma z tego tytułu przychody, to płaci 5 proc. CIT lub PIT.
- wyjaśnia minister Jadwiga Emilewicz.
 
Przepisy wprowadzające ulgę IP box znajdują się w noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (art. 1 zmiana 25. - PIT, art. 2 zmiana 28. - CIT oraz art. 24).
 
Szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wskazała, że wchodzące w życie 1 stycznia ułatwienie będzie „jednym z najatrakcyjniejszych rozwiązań podatkowych obowiązujących w UE”. A znane jest m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Holandii czy Luksemburgu.
 
Przenosimy je dzisiaj do Polski. Mamy nadzieję, że zachęcimy w ten sposób do innowacji nie tylko lokalnych przedsiębiorców, którzy już zainwestowali w badania i rozwój, ale także, że przyciągniemy atrakcyjnych inwestorów z zagranicy. Tych, którzy tworzą wysoko płatne miejsca pracy; bo takie właśnie powstają w firmach, które inwestują w innowacje, opracowują nowe technologie.
- podkreśliła.
 
IP box to, jak mówiła Emilewicz, „kolejny element w ekosystemie wsparcia innowacji”, przygotowany w ciągu ostatnich 3 lat.
 
Przypomnę pierwszą i drugą ustawę o innowacyjności, która przyniosła znaczne zachęty, ulgi podatkowe dla tych, którzy inwestują w prace badawczo-rozwojowe. Efekty tych rozwiązań w tym roku w statystyce już widzimy.
- powiedziała minister Emilewicz.
 
Według danych resortu w 2017 r. skorzystało z tego rozwiązania dwa razy więcej przedsiębiorców niż w 2016 r.

Mamy też dwukrotnie wyższą kwotę środków rozliczanych w tym trybie.
- podkreśliła.
 
Minister Emilewicz wyraziła nadzieję, że to zwiększy wydatki na badania i rozwój oraz podniesie poziom konkurencyjności polskiej gospodarki.
 
Dziś, w czasie rewolucji technologicznej 4.0, chcemy przyciągać tych, którzy nadają ton tym zmianom. IP box to kolejne rozwiązanie, którym jasno komunikujemy światu: w Polsce opłaca się inwestować i ryzykować, bo inwestycje w innowacje są inwestycjami ryzykownymi.
- tłumaczy szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zachodniopomorskie najbardziej poszkodowane w burzach

/ Pixabay

  

Województwo zachodniopomorskie zostało najbardziej poszkodowane w sobotnich burzach – powiedział w Złocieńcu (Zachodniopomorskie) komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski. W powiecie drawskim trąba powietrzna uszkodziła m.in. ok. 50 dachów.

Suski poinformował, że w sobotę strażacy wyjeżdżali do akcji blisko 1000 razy, w interwencjach brało udział prawie 4600 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów ochotniczej straży pożarnej.

Działania te były związane z silnymi burzami i wiatrem na terenie kraju. Zgodnie z informacjami Państwowej Straży Pożarnej, podczas wichur nikt nie zginął, a ranna została jedna osoba.

Suski podkreślił jednocześnie, że najbardziej poszkodowanym regionem jest województwo zachodniopomorskie, a w szczególności powiaty: drawski, świdwiński i kołobrzeski.

Największe zniszczenia są w powiecie drawskim. Komendant poinformował, że zakończyły się działania ratownicze, trwają natomiast działania pomocnicze.

"Od północy do chwili obecnej strażacy i druhowie w województwie zachodniopomorskim wyjeżdżali 472 razy. Blisko 500 druhów i strażaków było zaangażowanych w te działania"

- powiedział. Zgodnie z informacjami Państwowej Straży Pożarnej zniszczeniu uległo ponad 100 budynków w całym kraju, z czego blisko 50 budynków w Zachodniopomorskiem. Jak podał Suski, to 44 budynki gospodarcze i 2 mieszkalne.

"W przypadku 14 budynków dachy całkowicie zostały zerwane, w przypadku 22 budynków zostały uszkodzone w znacznej mierze przede wszystkim dachy” – powiedział.

Zaznaczył, że dachy zerwane zostały tylko z budynków gospodarczych.

Na terenie ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem Dłusko, gdzie odbywał się w niedzielę briefing prasowy, zostało uszkodzonych 21 domków. Jak zaznaczył komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, uszkodzenia "są znaczne". W podobnym ośrodku, oddalonym o 3 km, uszkodzonych zostało natomiast 12 domków, a w samym Złocieńcu uszkodzeniu uległ budynek na stadionie miejskim – w czasie, gdy przez miasto przechodziła trąba powietrzna, przebywało tam "wiele osób".

"Całe szczęście, że nikt nie zginął" – podkreślił komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Dodał, że na terenie kraju podczas sobotnich zdarzeń, związanych ze zjawiskami pogodowymi została poszkodowana jedna osoba – motocyklista, który najechał na zwalone drzewo.

Jak podkreślił Suski, strażacy i druhowie będą pracować i pomagać mieszkańcom "do skutku, we wszystkich przypadkach".

Wskazał też, że przed możliwymi burzami i trąbami powietrznymi ostrzegały mieszkańców rozsyłane SMS-ami komunikaty. "Bardzo możliwe, że te komunikaty w jakiś sposób pomogły, że w chwili, gdy doszło do tej trąby powietrznej na ulicach było zdecydowanie mniej osób" – powiedział. Zaapelował też, aby komunikatów nie lekceważyć.

"Kiedy je otrzymujecie, proszę dostać się do miejsc bezpiecznych, do budynków, które są bardzo stabilne, murowane i które nas zabezpieczą przed tego typu zjawiskami pogodowymi i dzięki temu uratujecie swoje życie i zdrowie"

– mówił Suski.

Poinformował też, że miejsc, w których uszkodzone zostały duże ilości drzewostanu, tylko w województwie zachodniopomorskim było ponad 300.

Suski zaznaczył, że jest "pełen uznania" dla strażaków. "Tutaj strażacy i druhowie zostali zapytani o to, czego potrzebują – jedzenia, picia, a oni poprosili o pilniki do naostrzenia pił do drewna. Tak wygląda poświęcenie strażaków” – podkreślił. "Niektórzy pracują od wczoraj, natomiast część została zmieniona" – dodał Suski.

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc powiedział, że od sobotniego wieczora działają zarówno wojewódzki, jak i powiatowy zespół zarządzania kryzysowego. Zaznaczył też, że mieszkańcy mogą się ubiegać o pomoc na pokrycie szkód wywołanych przez wichury.

Wieczorem nad województwem zachodniopomorskim przeszły deszcze i silne burze, wiał też silny wiatr. Lokalnie występowały opady gradu. Jak poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, w powiecie drawskim trąba powietrzna przeszła pasem szerokości od 50 do kilkuset metrów na długości ponad 30 km.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl