Przed godziną 14:00 z Warszawy wyruszył pociąg, którym uczestnicy Wielkiego Wyjazdu na Węgry dotarli do Budapesztu.

Wyjazd zorganizowany został przez Kluby „Gazety Polskiej” we współpracy ze stowarzyszeniem Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Stowarzyszeniem Solidarni 2010. Uczestnicy wyjazdu jechali pociągiem i autokarami do Budapesztu, aby wziąć udział w obchodach święta narodowego na Węgrzech i demonstrować swoje poparcie dla polityki premiera Viktora Orbana.

Wyjazd z Warszawy odbył się bez żadnych problemów. 

- Jest bardzo barwnie. W Kielcach i Krakowie dosiadło się wiele osób. Na dziś planowany jest w wagonie restauracyjnym koncert Pawła Piekarczyka - mówili uczestnicy wyjazdu. W Nowym Sączu na peronie uczestników Wielkiego Wyjazdu powitały zakonnice, które przygotowały dla nich specjalny poczęstunek.

- Z taką atmosferą już dawno się nie spotkałam. Każdy odnosi się do innych, jakby znał ich od wielu lat - opowiadała Kasia Pawlak, dziennikarka "Gazety Polskiej Codziennie". Dodawała, że w pociągu znajduje się kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy specjalnego, węgierskojęzycznego wydania "Gazety Polskiej" - poświęconego głównie katastrofie smoleńskiej (do pobrania w ząłaczniku pod tekstem).

Wielu uczestników wyjazdu korzystało z okazji i rozmawiało z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej". Są także inne znane osoby, m.in. Jacek Karnowski.

Oprócz osób jadących pociągiem do stolicy Węgier udały się też setki osób podróżujących autami, autobusami i samolotem.

O godz. 9 rozpoczęła się uroczystość na schodach muzeum, w miejscu, w którym Sándor Petöfi sformułował swoje „12 żądań”. Przewidziane są przemówienia, m.in. burmistrza Budapesztu Istvána Tarlósa, który był inicjatorem powstania w Budapeszcie pomnika upamiętniającego zbrodnię katyńską. W 2008 r. został odznaczony przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a Rada Polskiej Fundacji Katyńskiej przyznała mu Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W imieniu Polaków uczestniczących w uroczystościach przemówienie wygłosi redaktor Tomasz Sakiewicz.

Do uczestników Wielkiego Wyjazdu na Węgry w Budapeszcie dojechała także grupa Litwinów, którzy dowiedziawszy się o akcji organizowanej przez Kluby „Gazety Polskiej”, zorganizowali autokar i postanowili dołączyć do uczestników Wielkiego Wyjazdu.

Prezes klubów „Gazety Polskiej” Ryszard Kapuściński podkreśla, że akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem samych Węgrów, którzy oferują swoją pomoc uczestnikom wyjazdu.

- Węgrzy są poinformowani, że przyjeżdżamy, i są zainteresowani naszą akcją. Dostaję setki maili od osób, które oferują nam darmowe noclegi w swoich domach. Wiele osób wyraża swoje poparcie dla naszej inicjatywy – mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl Ryszard Kapuściński.

Polskie media zdawkowo informują o inicjatywie lub o niej milczą. Dużo większe zainteresowanie wyjazdem Polaków na Węgry okazują dziennikarze z zagranicy. Relację z warszawskiego Dworca Centralnego robili m.in. reporterzy agencji Reuters. Wielki Wyjazd na Węgry szeroko opisała dziś też amerykańska Associated Press. Tekst na temat wyjazdu zamieścił też "Wall Street Journal". O pomyśle Polaków obszernie informują również węgierskie media.


Zdjęcia z odjazdu z Warszawy uczestników Wielkiego Wyjazdu na Węgry można oglądać w galerii:


Poniżej szczegółowy program wyjazdu:

Środa, 14 marca

Kolejne miejsca postojowe:
Kielce, godz. 17.30–17.33
Kraków, peron 2 – godz. 19.06–19.11
Tarnów, godz. 21.08–21.10
Nowy Sącz, godz. 22.52–22.55
Budapest Nyugati, godz. 6.50

Czwartek, 15 marca
Godz. 9.00 – uroczystość na schodach muzeum, w miejscu, w którym Sándor Petöfi sformułował swoje „12 żądań”. Przewidziane są przemówienia, m.in. burmistrza Budapesztu Istvána Tarlósa, który był inicjatorem powstania w Budapeszcie pomnika upamiętniającego zbrodnię katyńską. W 2008 r. został odznaczony przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a Rada Polskiej Fundacji Katyńskiej przyznała mu Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W imieniu Polaków uczestniczących w uroczystościach przemówienie wygłosi redaktor Tomasz Sakiewicz.
Godz. 10.00 – przemarsz spod Muzeum Narodowego na Górę Zamkową (dystans 4,5 km). Osoby, które przyjechały pociągiem, zostaną odwiezione na chwilę do hoteli w celu zakwaterowania i krótkiego odpoczynku.
Godz. 11.00 – nastąpi podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Radą Porozumienia Społecznego (CET) na Węgrzech i w Niecce Karpackiej, którą reprezentuje prezes CET Csizmadia László, a tygodnikiem „Gazeta Polska”, którą będzie reprezentował red. Tomasz Sakiewicz z klubami „Gazety Polskiej”, w których imieniu umowę podpisze prezes Ryszard Kapuściński.
Godz. 11.00–13.00 – w kilku miejscach na Górze Zamkowej, od Szent György tér (pl. św. Jerzego) do pl. Kapisztrána, odbędą się występy artystyczne.
Godz. 13.00–13.15 – zbiórka na placu Dísztér (Góra Zamkowa).
Godz. 13.15 – przemarsz z Góry Zamkowej na drugą stronę Dunaju, na pl. Kossutha, gdzie rozpoczną się węgierskie uroczystości państwowe. Polacy będą mieli zaszczyt iść na czele pochodu – tuż za węgierskimi huzarami.
Godz. 15.00 – rozpoczęcie uroczystości państwowych. Przemówienie premiera Viktora Orbána, powitanie Polaków.
Przed rozpoczęciem oficjalnych przemówień wizyta delegacji z Polski w parlamencie i spotkanie z najwyższymi przedstawicielami rządu węgierskiego.
Godz. 16.30 – koniec uroczystości. Kolacja w trzech turach w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, po czym wyjazd do hotelu.

Piątek, 16 marca
Godz. 12.00 – podpisanie umowy o współpracy pomiędzy gazetą „Magyar Hírlap”, którą będzie reprezentował red. naczelny Stefka István, i tygodnikiem „Gazeta Polska”, którą będzie reprezentował red. naczelny Tomasz Sakiewicz.
Godz. 13.00 – złożenie wieńców pod pomnikami gen. Józefa Bema i Męczenników Katynia w Budapeszcie.
Następnie wyjazd na dworzec kolejowy i powrót do Polski
Budapest Nyugati, godz. 19.00
Nowy Sącz, godz. 3.23–3.33
Tarnów, godz. 5.19–5.47
Kraków, godz. 7.17–7.57
Kielce, godz. 9.35–9.40
Warszawa Centralna, godz. 13.45

Grupa niezorganizowana
(niejadąca pociągiem)


15 marca
Od 9.00 – możliwość parkowania w Budapeszcie na pl. Nyugati tér – autobusy, samochody prywatne.
Godz. 13.00 – zbiórka i wymarsz pochodu z orkiestrą na pl. Kossutha.
Godz. 15.00–16.30 – uroczystość na placu Kossutha z przemówieniem Viktora Orbána.
Godz. 16.30 – koniec oficjalnych uroczystości.

W trakcie pobytu na Węgrzech zaopiekują się Państwem osoby z Polski (poznacie je po kamizelkach z logo Wielkiego Wyjazdu). Autobusy i samochody osobowe proszę oznakować (przykleić do przedniej szyby) kartką z logo Wielkiego Wyjazdu (do pobrania ze strony: www.wielkiwyjazdnawegry.pl)
Do Budapesztu zawieziemy specjalne wydanie tygodnika „Gazeta Polska” w języku węgierskim. Każdy przedział otrzyma po jednej paczce z gazetami. Będziemy je rozdawali w różnych punktach Budapesztu.