Weteran z AK celnie podsumował sądową batalię o prawdę. Wystarczyło jedno zdanie!

zdjęcie ilustracyjne / Krzysztof Sitkowski / Gazeta Polska

  

Sąd Okręgowy w Krakowie nakazał producentom niemieckiego serialu - UFA Fiction oraz ZDF - publikację przeprosin oraz oświadczenia - przed jego emisją - dotyczącego roli żołnierzy Armii Krajowej podczas II wojny światowej i podkreślenie, że nie uczestniczyli oni w Holokauście. Odnosząc się do całej sądowej batalii weteran AK kpt. Zbigniew Radłowski już po ogłoszeniu wyroku powiedział, że żadne z jego dotychczasowych doświadczeń nie przygotowało go na konieczność walki o prawdę historyczną w sądach.

Przeprosiny mają się ukazać w telewizji polskiej, a także w trzech stacjach niemieckich - gdzie serial był emitowany, oraz na stronach internetowych ZDF i UFA Fiction, i mają być tam zamieszczone przez 3 miesiące.

Stacje UFA Fiction oraz ZDF mają solidarnie zapłacić na rzecz 94-letniego powoda, żołnierza AK, Zbigniewa Radłowskiego 20 tys. zł.

Orzeczenie jest nieprawomocne.

Długo żyłem, wiele przeżyłem, ale żadne z moich dotychczasowych doświadczeń nie przygotowało mnie na tę sytuację - na konieczność walki o prawdę historyczną w sądach, kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej.
- mówił kpt. Radłowski.

Jak dodał, „prawda o wydarzeniach, które były udziałem wielu milionów Polaków, wydawała nam się tak oczywista, że niemożliwa do podważenia”.

Zrobiłem co mogłem dla Polski, dla moich poległych i umarłych już kolegów i koleżanek z Armii Krajowej. Teraz - tu - zwracam się przede wszystkim do wszystkich młodych Polaków: wszystko jest w waszych rękach i w waszych sercach. Róbcie, co możecie, żeby obronić prawdę, żebyście nie musieli wstydzić się i przepraszać za winy niepopełnione przez waszych ojców, dziadów czy pradziadów.
- podkreślił kapitan Zbigniew Radłowski.

W jego ocenie młodzi „mają wszelkie powody do dumy”, ponieważ „Polacy to odważny i wspaniały naród, gotów iść innym z pomocą i zapłacić za to najwyższą cenę - cenę życia”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ukraina wprowadza zakaz dystrybucji pięciu filmów. "Są zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego"

/ kadr z filmu "8 pierwszych randek"

  

Ukraińska Państwowa Agencja Kinematografii zakazała w 2019 roku dystrybucji i wyświetlania pięciu filmów; w jednym z nich zagrał obecny prezydent kraju Wołodymyr Zełenski - poinformowała dziś agencja Interfax-Ukraina.

Chodzi o film "8 pierwszych randek", którego jednym z producentów i scenarzystów był Zełenski. Obecny szef państwa, wcześniej aktor i producent filmowy, zagrał w nim jedną z głównych ról.

Film, który miał premierę w 2012 r. Zakazano go, ponieważ wystąpiła w nim rosyjska aktorka Jekaterina Warnawa, znajdująca się na liście artystów rosyjskich uznanych za "zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego" Ukrainy - podkreśla Interfax-Ukraina.

W ubiegłym roku zakazano też wyświetlania amerykańskiego filmu "Maczeta", gdyż zagrał w nim aktor Steven Seagal, oraz "Dzieci z Timpelbach", w którym wystąpił francuski aktor Gerard Depardieu. Obaj znajdują się na wyżej wspomnianej liście.

Dodatkowo zakazano dystrybucji i pokazywania dwóch filmów rosyjskich.

W 2016 r. ówczesny prezydent Petro Poroszenko podpisał ustawę zakazującą rozpowszechniania filmów rosyjskich zrealizowanych po 2013 roku oraz filmów, które propagują działalność rosyjskich organów ścigania. W 2015 roku Państwowa Agencja Kinematografii zakazała dystrybucji kilkuset filmów i seriali wyprodukowanych przez Rosję.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts