W rozmowie z agencją RIA Novosti Wałęsa zdradził, że nie zdążył zadbać o poprawę stosunków z Rosją, gdyż... zostawił sobie to na drugą kadencję. Wiadomo jak to się skończyło, w wyborach prezydenckich w 1995 roku pokonał go Aleksander Kwaśniewski. Dla byłego prezydenta nic nie jest jeszcze stracone. Chce bowiem... spotkać się z Władimirem Putinem.

Załatw Pan zaproszenie, to pojadę. Oczywiście! Nie mam żadnych przeciwwskazań. Bardzo bym chciał, bo uważam Putina za mądrego człowieka, tylko któremu nie dostarczają argumentów, takich trochę innych. On ma inne argumenty. Potencjał, wielkie to wszystko, wrogowie. I on z tego wyciąga wnioski.

- mówi Wałęsa.

Ale to nie koniec. Lech Wałęsa twierdzi, że Polska powinna dobrze żyć z Rosją, bo... bliżej jest Polakom do Moskwy niż do Nowego Jorku.

Mówię: „nie kłóćmy się z Rosją, bo ci trzeci na nas zarabiają". My musimy znaleźć rozwiązanie. Musimy ustąpić jeden drugiemu na miarę wielkości. Zrozumieć, a wtedy będziemy razem robić naprawdę dobrą politykę. I nam bliżej do Moskwy niż do Nowego Jorku.

- dodaje były prezydent.

Wałęsa oficjalnie przekazał też światu, że... występuje przeciwko polskiemu rządowi. Na tym zakończył rozmowę, jaką przeczytać mogły tysiące ludzi na całym świecie.

Mi się to nie podoba. Przecież Pan wie. Nie podoba mi się polityka mojego rządu, występuję przeciwko niemu.

- stwierdził.