Pod choinką stoi szopka w realistycznym stylu przedstawiająca życie śródziemnomorskiego miasta portowego w XVIII wieku.

Ekspozycja prezentowana jest na tle świątecznej XVIII-wiecznej hiszpańskiej ażurowej zdobionej kraty, zaprojektowanej i wykonanej prawdopodobnie przez Rafala Amezuę z Elorrio. Oddzielała ona dawniej chór od prezbiterium w katedrze w hiszpańskim Valladolid.

Choinka w Metropolitan Museum

Neapolitańska barokowa szopka pokazywana jest w Metropolitan Museum od 1957 roku. Zbierająca bożonarodzeniowe figurki artystka i kolekcjonerka Loretta Hines Howard od 1964 roku zaczęła przekazywać je nowojorskiemu muzeum. Zgromadziła figurki Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy, mędrców, a także zwierząt. Łącznie jest ich ponad 200, mają od 30 do 37 cm wysokości. Wykonane są z rzeźbionego drewna i modelowanej terakoty. Niektóre głowy aniołów przypisuje się znanemu neapolitańskiemu rzeźbiarzowi z XVIII wieku – Giuseppemu Sammartino oraz jego uczniom: Salvatore di Franco, Giuseppe Gori i Angelo Viva.

Po dziś dzień prezentacja żłobka i drzewka pozostaje ogromnym magnesem dla odwiedzających Met z całego świata, wszystkich wyznań. Pasja Loretty Hines Howard stała się niezastąpioną coroczną tradycją.

– napisano na stronie internetowej muzeum.