Tradycje ludowych wróżb na Litwie

Chrzest Litwy, mal. Jan Matejko

  

Ważnym elementem wieczoru wigilijnego na Litwie – określanego jako Kūčios, prawdopodobnie od słowa kutia – były zawsze wróżby. Jedną z niewielu wróżb zachowanych do dziś jest wyciąganie źdźbeł siana spod obrusa. Jeśli spod obrusa wyciągnie się parzystą liczbę źdźbeł siana, oznacza to rychły ożenek. Długa i równa słomka wróży dostatnie i długie życia. Natomiast złamane źdźbło – niepowodzenia.

Wśród Litwinów popularna jest też wróżba, polegająca na wzięciu z misy garści śliżyków – bardzo drobnych drożdżowych ciasteczek z makiem. Parzysta liczba smakołyków zwiastuje powodzenie, nieparzysta – niepowodzenie. Ponadto, w wigilijny wieczór panny nasłuchują szczekania psów. Wierzą bowiem, że swaty przyjdą z tej strony, z której szczekają psy. Po kolacji następuje czas obdarowywania się prezentami. Do dzieci przychodzi święty Mikołaj, zostawiając prezenty pod choinką, przy drzwiach wejściowych lub na balkonie. Świąteczny wieczór w litewskich domach kończy się pójściem na Pasterkę, bądź wspólnym śpiewaniem kolęd.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: kresy24.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Duda: Żądamy przywrócenia prymatu prawa i powrotu do pełnej integralności terytorium Ukrainy

  

Rozmawialiśmy m.in. o sytuacji na Ukrainie, relacji z Rosją i okupacji Krymu - żądamy przywrócenia prymatu prawa i powrotu do pełnej integralności terytorium Ukrainy - mówił podczas wspólnej konferencji prezydentów Polski i Ukrainy prezydent Andrzej Duda.

Na wspólnej konferencji prasowej, w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, Duda dziękował prezydentowi Ukrainy za przybycie do Polski.

Dziękuję panu prezydentowi za obecność i postawę w Jerozolimie kilka dni temu, oddanie hołdu, pamięci Polakom, którzy ratowali Żydów w trakcie II wojny światowej

- mówił.

Jak poinformował, prezydenci rozmawiali m.in. o sytuacji na Ukrainie, relacji z Rosją i okupacji Krymu.

Żądamy przywrócenia prymatu prawa i powrotu do pełnej integralności terytorium Ukrainy

- zaznaczył. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts