Przecież wiem

  

Jest w książce Hanki Ordonówny „Tułacze dzieci” niezapomniana scenka. Oto wywiezione przez nią z sowieckiego piekła do Indii polskie dzieci, w wielkiej części sieroty, zapalają świeczki na choince. Pieśniarka Warszawy po chwili zaczyna rozumieć, że one zapalają je „nie jak na święto Bożego Narodzenia, lecz jakby w Dzień Zaduszny na grobach ukochanych”.

„Kraj nasz i majętność całą, i wszystkie wioski z miastami” – śpiewają kolędę tułacze dzieci ze spalonych wsi i zbombardowanych miast. Bo jest w nas wiara, że wszystko można odbudować, nawet po dniach triumfu zła. Wielka jest u nas moc tego dnia i mały staje się gwar otaczającego świata – wszystkich tych filmów typu „Kler”, głupot, manipulacji, oskarżeń, słownych gierek i złośliwości. To wszystko znika. Maleje nawet znaczenie grzechów każdego z nas, szczególnie tych popełnianych bez złych intencji, bez wyrachowania. Jakbyśmy słyszeli głos Pana Jezusa: „Przecież wiem”. Księżom udało się już nas poprawić – na ile było to wykonalne – i nie ma już żadnego sporu pomiędzy tradycją a treścią świąt, bo wiemy, że to On tę formę, szczególnie naszą, polską, dla nas wybrał. „Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami” – tego możemy być pewni.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts