Szanowni państwo, zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Za chwilę nowy rok. Chciałbym państwu złożyć najserdeczniejsze, najlepsze życzenia. Miłych, wesołych, rodzinnych, szczęśliwych świąt. I jak największego udziału w tej nadziei, radości, którą przyniósł ze sobą Chrystus. Chciałbym także życzyć jak najlepszego nowego roku. Ten, który mija, przyniósł ze sobą wiele dobrych wydarzeń. Przyniósł piękne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, sukcesy, także w dziedzinie ekonomicznej. Życzę, żeby kolejny rok spełnił jak najwięcej naszych nadziei, tych wspólnych i tych indywidualnych. By przybliżył taką Polskę, jakiej wszyscy chcemy. Polskę silną, dostatnią i sprawiedliwą. Jeszcze raz powtarzam to słowo: sprawiedliwą dla wszystkich.
- powiedział Jarosław Kaczyński w opublikowanym w mediach społecznościowych spocie.

Prezes PiS nie był jedyny. Specjalne życzenia dla czytelników „Gazety Polskiej” nagrali politycy z różnych opcji politycznych w tym m.in. pięknie śpiewająca posłanka Anna Paluch, równie dobry Eugeniusz Kłopotek (PSL), ale również minister Jerzy Kwieciński i wicepremier Piotr Gliński i minister Marek Suski. Nietypowe życzenia złożył też Donald Tusk, który przypomniał swoje nagranie z „Szansy na sukces” sprzed niemal 20 lat.

„Codzienna” postanowiła zapytać polityków nie o to, czego życzą wyborcom, ale o to, czego życzą swoim oponentom. Część wypowiedzi umiesczamy poniżej.

Niektórzy jednak nawet w takiej chwili najwyraźniej nie mogli się powstrzymać. Poproszony o zdanie poseł PO Michał Szczerba odparł:

Przegranej w wyborach w 2019 r.
- odpowiedział krótko i stanowczo.

Jednak redakcja „Codziennej” się nie poddała i dopytała, czy chciałby przekazać też coś bardziej uprzejmego m.in. posłom Zjednoczonej Prawicy.

Dużo zdrowia i szczęścia w życiu.
- odpowiedział.

Z kolei na pytanie jakie życzenia świąteczne ma dla swoich partyjnych kolegów odpowiedział, że najbardziej chciałby, aby wszyscy oni się prawdziwie zjednoczyli.

Aby ta zgoda po naszej stronie była możliwa i skutkowała odpowiedzialnymi wyborami Polaków oraz dobrymi czterema latami dla naszego kraju.
- odpowiedział nam poseł Szczerba.

A czego politycy innych partii życzą swoim oponentom?

Eugeniusz Kłopotek
poseł PSL-UED

Na zbliżające się święta Bożego Narodzenia życzę moim przeciwnikom politycznym, aby mogli w spokoju usiąść przy wigilijnym stole, podzielić się opłatkiem, rozmawiać z rodziną i nie poruszać spraw politycznych. Gwarantuję państwu, że jak ruszycie te problemy, to na pewno się pokłócicie, a tego na pewno nikt z was nie chce i ja tego też nie chcę, aby u was była kłótnia z powodu polityki. Na nowy rok życzę zwycięstwa Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, a jeśli przy okazji nasi polityczni przeciwnicy też coś zyskają, to bardzo dobrze, może kiedyś gdzieś się spotkamy.
 
Ryszard Czarnecki
europoseł Prawa i Sprawiedliwość

Oponentom politycznym życzę świąt prawdziwie polskich. Jeżeli będą je spędzali w Polsce, to z pewnością będą one spokojne – dzięki mądrej polityce migracyjnej naszego państwa. Życzę im, żeby święta były tradycyjne i najlepiej z opłatkiem, bo on – wbrew temu, co mówią niektórzy radni totalnej opozycji – nie łamie konstytucji. I wreszcie życzę, aby te święta spędzali w rodzinnej atmosferze, bo Polska tym się różni od innych krajów Europy Zachodniej, że w niej stół świąteczny gromadzi kilka pokoleń Polaków. Ponadto życzę pokoju w sercach po świętach i w nowym roku.
 
Łukasz Rzepecki
poseł Kukiz’15

Życzę wszystkim zdrowych i spokojnych świąt spędzonych w rodzinnej atmosferze. Więcej uśmiechu, mniej rozczarowań i więcej sukcesów w życiu zawodowym. Zaczyna się rok wyborczy, szczególnie ważny dla nas, wszystkich polityków, ale Polska powinna się dążyć do zachowania różnorodności politycznej, dlatego moim oponentom politycznym życzę sukcesów, także tych wyborczych. Jednak przede wszystkim życzę im zdrowia i uśmiechów na twarzy. Mniej kłótni, a więcej współpracy! A politycy PiS niech częściej pochylają się nad dobrymi propozycjami Kukiz’15.